Meble balkonowe – na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru

Dla wielu z nas balkony stanowią namiastkę wolnej przestrzeni, jaką dają rozległe tarasy bądź ogrody. Choć te niewielkie konstrukcje nie pozwalają na zbyt dużą dowolność w ich aranżacji, to jednak możemy urządzić je w taki sposób, by móc spędzać na nich ciepłe letnie popołudnia i wieczory. Jak wybrać meble, które sprawdzą się na balkonie?

Meble balkonowe

Meble balkonowe a meble ogrodowe

Meble balkonowe, chociaż w wielu wypadkach są także produktami stosowanymi w ogrodach, różnią się od zestawów mebli ogrodowych. Małe balkony nie pozwalają niestety na ustawienie w nich dużych, rozkładanych stołów czy obszernych foteli – zastępuje się je małymi stolikami i lekkimi krzesłami, które nie przytłoczą i tak ograniczonej przestrzeni. To, co doskonale spełnia swoją funkcję w otoczeniu ogrodu, nie będzie więc przeważnie odpowiedni na nasz balkon. Jakimi aspektami należy się więc kierować podczas wyboru mebli balkonowych?

Meble balkonowe – materiał wykonania

Przede wszystkim w roli mebli tarasowych nie sprawdzą się meble domowe. Produkty te powinny być bowiem zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Wybieramy więc moduły przeznaczone do użytku na świeżym powietrzu.

Meble balkonowe dostępne są dziś w różnych wersjach – chętnie stosujemy krzesła i stoły wyprodukowane z drewna, z metalu, a także z tworzywa sztucznego. Produkty drewniane i metalowe trzeba będzie jednak zabezpieczyć przed zimą – najlepiej schować je w zamkniętym pomieszczeniu. Konieczna będzie także okresowa konserwacja oraz unikanie ich przemoczenia. Modele z tworzyw sztucznych są natomiast nie tylko bardzo lekkie, ale i proste w pielęgnacji. Niepodatność na działanie warunków zewnętrznych oraz estetyczny wygląd to ich duże zalety.

Meble balkonowe

Składane, nieskładane

Na balonie najlepiej sprawdzą się meble, które możemy złożyć – dotyczy to przede wszystkim krzeseł bądź leżaków, a także stolików. O wiele łatwiej będzie nam je zabezpieczyć lub przenieść w inne miejsce po skończonym sezonie, a ponadto nieużywane nie będą zajmowały wiele miejsca. Innym atutem mebli balkonowych będzie możliwość ułożenia ich jedne na drugich, co również pozwoli na ograniczenie zajmowanej przez nie przestrzeni – warto zwrócić na to uwagę, gdy rozważamy zakup modeli nieskładanych.

Potrzebne moduły

Warto pamiętać, że aby móc cieszyć się funkcjonalnie urządzonym balkonem, niezbędne minimum, jeśli chodzi o meble, stanowią stolik oraz krzesło. O ile powierzchnia naszego balkonu na to pozwala, warto wybrać większy stolik, przy którym będziemy mogli w rodzinnym gronie spożywać posiłki czy przyjmować gości. Dla naszego komfortu dobrym rozwiązaniem będzie także wybór fotela z wygodnym oparciem i podnóżkiem, na którym odpoczniemy po dniu pracy.

Warto również wyposażyć balkon w regał o lekkiej konstrukcji bądź półki zamontowane na ścianie. Wykorzystamy je do przechowywania rozmaitych akcesoriów, ale sprawdzą się także w roli kwietników, na których ustawimy doniczki z kwiatami lub ziołami.

Wielofunkcyjność

Na balkonach sprawdzą się meble wielofunkcyjne. Mogą to być np. pojemne skrzynie, które posłużą nie tylko jako siedzisko czy nawet stolik, ale też jako przydatny schowek na rozmaite akcesoria – małe narzędzia ręczne, nawozy roślinne czy choćby poduszki.

Stylistyka

Kwestia ta ściśle łączy się z materiałem wykorzystanym do produkcji mebli. Naturalny charakter naszego balkonu podkreślą elementy wykonane z drewna. Modele wytworzone z metalu i żeliwa sprawdzą się w aranżacjach retro, romantycznych oraz nowoczesnych. Meble plastikowe również są bardzo estetycznie i łatwo dopasujemy je do niemal każdej współczesnej aranżacji balkonu.