Jak obsadzić taras roślinami

Piękny i pełen uroku taras to marzenie niejednej osoby. Wbrew pozorom wcale nie jest trudno uzyskać efekt, który zapiera dech w piersiach. W wielu przypadkach wystarczą odpowiednie rośliny, które taras zamienia w miejsce do relaksu. Jak obsadzić taras roślinami, by cieszyć oczy niepowtarzalnym widokiem? Wiele zależy od umiejscowienia samego tarasu.

Jak obsadzić taras roślinamiJak obsadzić taras roślinamiJak obsadzić taras roślinamiJak obsadzić taras roślinami

Przejdź do następnych akapitów:

  1. Na co zwracać uwagę podczas planowania roślin na taras?
  2. Co posadzić przy tarasie? Postaw na rabaty pełne kwiatów
  3. Krzewy i iglaki wokół tarasu
  4. Co posadzić w donicy na tarasie?

Na co zwracać uwagę podczas planowania roślin na taras?

Taras może być położy na różnej wysokości. Czynnik ten ma duży wpływ na aranżacje, jakie możesz wykonać z wykorzystaniem roślin. Szczególnie taras na dachu niesie ze sobą sporo ograniczeń. W jego przypadku niemal wyłącznie możesz posłużyć się roślinami uprawianymi w donicach. 

Położenie tarasu to jednak nie wszystkie kryteria, jakie powinieneś wziąć pod uwagę podczas wybierania roślin na taras. Zwróć uwagę na jego położenie względem słońca. Czy jest on nasłonecznionej strony domu, czy też przez większą część dnia pozostaje w cieniu?

Jeśli decydujesz się na sadzenie bezpośrednio w glebie, duże znaczenie ma jej jakość. Ne każda roślina będzie nadawała się do podłoża, które znajduje się w Twoim ogrodzie. Jeśli nie dopasujesz ich względem siebie, rośliny szybko uschną lub zgniją.

Zwróć także uwagę na to, jaki efekt chcesz uzyskać? Niewielkie rośliny zapewnia minimalistyczny efekt. Pnącza i rozległe krzewy natomiast pozwolą Ci na zamianę tarasu w zielony zakątek.

Na podstawie tych kryteriów zdołasz dopasować rośliny do każdego tarasu.

Jak obsadzić taras roślinamiJak obsadzić taras roślinamiJak obsadzić taras roślinamiJak obsadzić taras roślinami

Co posadzić przy tarasie? Postaw na rabaty pełne kwiatów

Taras zlokalizowany na poziomie gruntu albo też znacznie powyżej niego jest najłatwiejszy do obsadzenia. W rzeczywistości istnieje wiele odpowiedzi na pytanie, co posadzić wokół tarasu. Jeśli jednak zależy Ci na wyjątkowo dekoracyjnym efekcie, zdecyduj się na rabaty kwiatowe. Efekt jest szybki, a do tego przyciąga spojrzenia.

Nasadzenia wokół tarasu mogą obejmować zarówno kwiaty jednoroczne, jak i kilkuletnie byliny. Oczywiście w zależności od podjętej decyzji nasadzenia będą wymagały mniejszego lub większego nakładu pracy. Byliny są przy tym zdecydowanie mniej czasochłonne. Nie wymagają także szczególnej pielęgnacji w okresie jesiennym i zimowym. Ich dużą zaletą jest także długi okres kwitnienia.

Aranżacja tarasu rośliny wokół tarasu może pełnić także bardziej praktyczną funkcję. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę zapach raz właściwości wybranych roślin. Dla przykładu, lawenda jest bardzo aromatyczną roślin. Równocześnie odstrasza komary oraz bezpańskie koty. Wyjątkowo pachnącą rośliną jest również maciejka. Jej dodatkową zaletą jest łatwa uprawa.

Ciekawym wyborem może być także tytoń ozdobny oraz konwalie. To rośliny, które przyciągają spojrzenia. Co więcej, konwalie dobrze rosną również przy ograniczonej ilości światła słonecznego.

Rośliny przed tarasem nie muszą być koniecznie kwiatami. Ozdobne trawy również doskonale sprawdzają się w tej roli Miskant chiński lub trawy pampasowe będą ciekawym dodatkiem do każdego ogrodu. Szczególnie dobrze komponują się z wysokimi tarasami.

Krzewy i iglaki wokół tarasu

Zastanawiasz się, jak obsadzić taras roślinami, jeśli nie lubisz kwiatów? Zdecyduj się zatem na krzewy i drzewka ozdobne. Mogą pełnić również funkcję ochronną przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów. Wysokie drzewa będą bardzo dobra naturalną zasłoną.

Dobrym wyborem w wielu przypadkach będą różane krzewy wokół tarasu. Długo kwitną, a przy tym wydzielają bardzo przyjemny zapach. Co więcej, są dostępne w wielu odmianach.

Rozważ także kalinę. Jest to krzew o pięknych kwiatach, które pojawiają się wiosną. Co więcej, gęste ulistnienie również dobrze chroni przed niepożądanymi spojrzeniami.

Dobrym wyborem są również małe drzewka osadzone na pniu. Przy czym zdecyduj się na jeden rodzaj. Zbyt dużą różnorodność zaburzy harmonię. Może także doprowadzić do usychania roślin, które będą na siebie wzajemnie oddziaływały.

Godne uwagi rośliny wokół tarasu to miniaturowy lilak, katalpa, wiśnia piłkowana, a także brzoza płacząca. Ciekawie prezentują się zwłaszcza iglaki wokół tarasu, w tym nieśmiertelne tuje.

Jak obsadzić taras roślinamiJak obsadzić taras roślinamiJak obsadzić taras roślinamiJak obsadzić taras roślinami

Co posadzić w donicy na tarasie?

Jak obsadzić taras roślinami, jeśli jego położenie nie pozwala na nasadzenia bezpośrednio w gruncie? Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne. Wiele roślin ogrodowych może być uprawianych w donicach. Dzięki temu możesz je wykorzystać nawet na tarasie zlokalizowanych na dachu. Uprawa pojemnikowa wiąże się z harmonią i ładem. Doskonale sprawdza się w aranżacjach nowoczesnych oraz minimalistycznych. Co więcej, same donice pełnią funkcję dekoracyjną.

Co posadzić w donicy na tarasie? W rzeczywistości wszystkie kwiaty rabatowe mogą być uprawiane równie dobrze w doniczkach lub skrzynkach. Co więcej, zwiększasz w ten sposób możliwości uprawy roślin, które w glebie Twojego ogrodu nie mogłyby osiągnąć pożądanego wzrostu. Lawenda, wrzosy czy też maciejka będą doskonale sprawdzały się jako rośliny doniczkowe.

Możesz także zdecydować się na krokusy, żonkile lub przebiśniegi. Dzięki nim już od wczesnej wiosny Twój taras się ukwieci. Również trawy ozdobne nadają się do uprawy doniczkowej.

Ciekawym wyborem będą również zioła. Bazylia, lubczyk lub koperek stworzą bardzo aromatyczną przestrzeń. Co więcej, wykorzystasz je w kuchni do gotowania.

Co posadzić w dużej donicy na tarasie? Krzewy i drzewa ozdobne będą dobrym wyborem. Nie wymagają ogromnej ilości miejsca. Drugiej strony natomiast doskonale prezentują się właśnie w donicach lub skrzynkach. Wprowadzają ład i porządek na każdym tarasie.

Takie duże donice będą idealnym rozwiązaniem szczególnie do nowoczesnych aranżacji. Surowe betonowe skrzynki stanowią ciekawy kontrast z kwiecistymi krzewami. W takich donicach możesz nawet uprawiać rośliny pnące się. Wystarczy, że zbudujesz obok nich wsparcie w postaci np. paneli ażurowych lub innego systemu podpór. Pergole możesz dodatkowo obsadzić bluszczem pospolitym, wiciokrzewem, winobluszczem trójklapowym, a także glicynią i winoroślą.