Produkty

Jak tanio urządzić balkon? Meble balkonowe z palet

Jak tanio urządzić balkon? Meble balkonowe z palet

Marzy Ci się piękna aranżacja balkonu, ale odstraszają Cię wysokie koszty związane z zakupem mebli? Postaw na wyposażenie zrobione z drewnianych palet! Z tego materiału stworzysz m.in. siedziska oraz stoliki, które dzięki odpowiedniej impregnacji, posłużą Ci kilka sezonów. Takie meble są i ładne, i tanie.

Przejdź do następnych akapitów:

Urządzamy balkon – wcale nie musi być drogo

Początek wiosny to dobry czas na porządki nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonie. Co należy zrobić? Przede wszystkim uprzątnij rzeczy składowane na balkonie podczas zimy, umyj podłogi i parapety, pozbądź się wysuszonych roślin, a także wyczyść doniczki. Na koniec zostaje najprzyjemniejsze – czyli urządzamy balkon!

Aranżacja balkonu to nie lada wyzwanie. Głównie ze względu na metraż. By na tak niewielkiej przestrzeni stworzyć spójną i praktyczną strefę relaksu, musisz wszystko dokładnie wymierzyć i zaplanować. Drugą trudnością są kwestie finansowe. Metalowe krzesła w komplecie ze stalowym stolikiem to koszt rzędu kilkuset złotych. Rachunek rośnie, gdy dodamy do niego jeszcze na przykład kwiaty i doniczki.

Co zrobić, gdy zależy Ci na ciekawej aranżacji przestrzeni, ale nie chcesz przeznaczać na ten cel dużego budżetu? Zrób coś własnoręcznie – na przykład meble balkonowe. Stwórz stół oraz siedzisko z drewnianych palet i ciesz się niepowtarzalnym wyposażeniem.

Meble balkonowe z palet – tanie i efektowne rozwiązanie

Palety to świetny materiał, który pozwala niewielkim kosztem stworzyć ciekawe i funkcjonalne meble. Jakie ma zalety? To produkt ekologiczny, łatwo dostępny i tani, a jego obróbka nie sprawi Ci trudności. Co więcej, wybierając ten materiał, masz swobodę w projektowaniu – od kształtu po kolor.

Jakie zrobić meble z palet na balkon? Opcji jest kilka. Materiał ten przede wszystkim doskonale nadaje się do stworzenia dowolnej wielkości kanapy czy stolika. Możesz zrobić także leżak albo siedzisko z palet. Wykorzystaj je również do konstrukcji kwietnika lub pionowego zielnika, które dodatkowo urozmaicą Twój balkon. Przyznaj sam, możliwości jest naprawdę dużo.

Nim przystąpisz do zakupu drewnianych elementów i budowania mebli, koniecznie sprawdź wybrany materiał. Palety różnią się wymiarami i grubością desek. Określ też, czy zależy Ci na nowych produktach, czy też wystarczą Ci te z drugiej ręki.

Meble na balkon z palet – zrób je sam!

Budowanie mebli z palet to łatwe zadanie. Czasem wystarczy jedynie skręcić ze sobą dwie platformy i na tym praca się kończy. Oczywiście tworzenie większych mebli jest bardziej czasochłonne, jednak stopień trudności nie zwiększa się. Jak samodzielnie zbudować meble z palet na balkon? Poinstruujemy Cię, jak stworzyć komplet wypoczynkowy składający się ze stolika i wygodnego siedziska.

Krok 1 – Kompletowanie materiałów i narzędzi

Do stworzenia mebli na balkon z palet przyda Ci się:

Poza najpotrzebniejszymi narzędziami i materiałami, przydatne może się okazać również: szkło hartowane, nóżki oraz kółka, a także poduszki lub materace.

Gdzie szukać głównego materiału, czyli palet? Popytaj znajomych, czy nie zalegają im gdzieś na strychu lub w piwnicy. Jeśli nic się nie znajdzie, drewniane platformy bez większych problemów kupisz na portalach aukcyjnych i w sklepach internetowych.

Krok 2 – Obróbka drewna

Nim przystąpisz do skręcania mebli, koniecznie dokładnie oczyść palety i wyszlifuj całą ich powierzchnię. W ten sposób pozbędziesz się zarówno drzazg, jak i nierówności. Ubytki możesz wypełnić masą szpachlową.

meble z palet na balkon

Jeśli to konieczne, dotnij palety na odpowiednią długość i szerokość. Zrób wszystko od razu, by nie przerywać pracy podczas tworzenia mebla.

Na tym etapie pomaluj lub zaimpregnuj paletę – oczywiście farbę nałóż tylko wtedy, gdy taki zamysł pojawił się w Twoim projekcie. Malowanie możesz także zostawić na sam koniec prac.

Krok 3 – Tworzenie stolika

Rozmiar stolika zależy od Twoich indywidualnych upodobań oraz powierzchni balkonu. Jeśli chcesz niewielki i niski mebel, jedynie przykręć nóżki do jednej małej palety (lub jej połowy). Wyższy stolik stwórz skręcając dwie palety, ułożone jedna na drugiej. Na górę nałóż szkło hartowane (opcjonalnie).

Krok 4 – Siedzisko z palet

Podstawową sofę stworzysz z połączenia trzech palet – dwie z nich utworzą siedzisko, a jedna (przecięta w połowie) oparcie. Jeśli chcesz, by z takiej podstawy powstał wygodny fotel, po bokach przymocuj podłokietniki. Z kolei jeśli marzy Ci się szersza kanapa, połącz ze sobą kilka takich samych segmentów. By zwiększyć komfort siedzenia, ułóż na paletach materace i poduszki.

siedzisko z palet

Tworząc siedzisko, miej na uwadze ostateczne wymiary mebla – jeśli nie zmieści się on w oknie balkonowym, buduj go od razu na zewnątrz mieszkania.

Meble na balkon z palet – jak o nie dbać?

Jeżeli dobrze zadbasz o meble balkonowe z palet, posłużą Ci one kilka sezonów. Gra jest warta świeczki, bo w naszym klimacie drewno narażone jest na działanie promieni słonecznych czy też opadów deszczu (i związanej z nimi wilgoci).

By uchronić meble przed niechcianymi konsekwencjami warunków atmosferycznych, sięgnij po odpowiednie preparaty impregnujące. Nałóż je jeszcze przed skręceniem sofy lub siedziska – dzięki temu produkt dokładnie zabezpieczy całą powierzchnię.

Czynności związane z zabezpieczeniem drewnianych powierzchni powtarzaj przynajmniej raz w roku. Dodatkowo, na koniec sezonu, dobrze wyczyść meble.

Podsumowanie

Własnoręcznie stworzone meble balkonowe to nie tylko powód do dumy, ale także sposób na to, jak pięknie urządzić balkon, bez dużych nakładów finansowych. W sklepie za zestaw dwóch krzeseł ze stolikiem zapłaciłbyś najmniej około 200 zł. Koszt zrobienia mebli z palet zależy głównie od tego, w jakiej cenie kupisz podstawowy materiał. A ceny drewnianych platform rozpoczynają się już od zaledwie kilku złotych.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Triki aranżacyjne, jak urządzić mały balkon

Triki aranżacyjne, jak urządzić mały balkon
Wygląd balkonu w dużej mierze determinuje jego metraż. Dobrze urządza się dużą przestrzeń, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by i ta mała stała się pi...
Czytaj więcej

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?
Jeśli po zimie zauważyliśmy, że nasze drewniane meble ogrodowe nie wyglądają już tak pięknie jak kiedyś, mamy do wyboru dwie opcje: wymienić je na now...
Czytaj więcej

Wybieramy meble ogrodowe – zalety i wady różnych materiałów

Wybieramy meble ogrodowe – zalety i wady różnych materiałów
Zaaranżowanie strefy wypoczynkowej w naszym ogrodzie to rzecz niezwykle ważna. Musimy zadbać o estetykę, ale też stabilność i trwałość naszych mebli. ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak tanio urządzić balkon? Meble balkonowe z palet