Jak tanio urządzić balkon? Meble balkonowe z palet

Marzy Ci się piękna aranżacja balkonu, ale odstraszają Cię wysokie koszty związane z zakupem mebli? Postaw na wyposażenie zrobione z drewnianych palet! Z tego materiału stworzysz m.in. siedziska oraz stoliki, które dzięki odpowiedniej impregnacji, posłużą Ci kilka sezonów. Takie meble są i ładne, i tanie.

Urządzamy balkon – wcale nie musi być drogo

Początek wiosny to dobry czas na porządki nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonie. Co należy zrobić? Przede wszystkim uprzątnij rzeczy składowane na balkonie podczas zimy, umyj podłogi i parapety, pozbądź się wysuszonych roślin, a także wyczyść doniczki. Na koniec zostaje najprzyjemniejsze – czyli urządzamy balkon!

Aranżacja balkonu to nie lada wyzwanie. Głównie ze względu na metraż. By na tak niewielkiej przestrzeni stworzyć spójną i praktyczną strefę relaksu, musisz wszystko dokładnie wymierzyć i zaplanować. Drugą trudnością są kwestie finansowe. Metalowe krzesła w komplecie ze stalowym stolikiem to koszt rzędu kilkuset złotych. Rachunek rośnie, gdy dodamy do niego jeszcze na przykład kwiaty i doniczki.

Co zrobić, gdy zależy Ci na ciekawej aranżacji przestrzeni, ale nie chcesz przeznaczać na ten cel dużego budżetu? Zrób coś własnoręcznie – na przykład meble balkonowe. Stwórz stół oraz siedzisko z drewnianych palet i ciesz się niepowtarzalnym wyposażeniem.

Jak tanio urządzić balkon? Meble balkonowe z palet

Meble balkonowe z palet – tanie i efektowne rozwiązanie

Palety to świetny materiał, który pozwala niewielkim kosztem stworzyć ciekawe i funkcjonalne meble. Jakie ma zalety? To produkt ekologiczny, łatwo dostępny i tani, a jego obróbka nie sprawi Ci trudności. Co więcej, wybierając ten materiał, masz swobodę w projektowaniu – od kształtu po kolor.

Jakie zrobić meble z palet na balkon? Opcji jest kilka. Materiał ten przede wszystkim doskonale nadaje się do stworzenia dowolnej wielkości kanapy czy stolika. Możesz zrobić także leżak albo siedzisko z palet. Wykorzystaj je również do konstrukcji kwietnika lub pionowego zielnika, które dodatkowo urozmaicą Twój balkon. Przyznaj sam, możliwości jest naprawdę dużo.

Nim przystąpisz do zakupu drewnianych elementów i budowania mebli, koniecznie sprawdź wybrany materiał. Palety różnią się wymiarami i grubością desek. Określ też, czy zależy Ci na nowych produktach, czy też wystarczą Ci te z drugiej ręki.

Przeczytaj też: Najlepsze deski na taras - ranking desek kompozytowych

Meble na balkon z palet – zrób je sam!

Budowanie mebli z palet to łatwe zadanie. Czasem wystarczy jedynie skręcić ze sobą dwie platformy i na tym praca się kończy. Oczywiście tworzenie większych mebli jest bardziej czasochłonne, jednak stopień trudności nie zwiększa się. Jak samodzielnie zbudować meble z palet na balkon? Poinstruujemy Cię, jak stworzyć komplet wypoczynkowy składający się ze stolika i wygodnego siedziska.

Krok 1 – Kompletowanie materiałów i narzędzi

Do stworzenia mebli na balkon z palet przyda Ci się:

Poza najpotrzebniejszymi narzędziami i materiałami, przydatne może się okazać również: szkło hartowane, nóżki oraz kółka, a także poduszki lub materace.

Gdzie szukać głównego materiału, czyli palet? Popytaj znajomych, czy nie zalegają im gdzieś na strychu lub w piwnicy. Jeśli nic się nie znajdzie, drewniane platformy bez większych problemów kupisz na portalach aukcyjnych i w sklepach internetowych.

Krok 2 – Obróbka drewna

Nim przystąpisz do skręcania mebli, koniecznie dokładnie oczyść palety i wyszlifuj całą ich powierzchnię. W ten sposób pozbędziesz się zarówno drzazg, jak i nierówności. Ubytki możesz wypełnić masą szpachlową.

Jeśli to konieczne, dotnij palety na odpowiednią długość i szerokość. Zrób wszystko od razu, by nie przerywać pracy podczas tworzenia mebla.

Na tym etapie pomaluj lub zaimpregnuj paletę – oczywiście farbę nałóż tylko wtedy, gdy taki zamysł pojawił się w Twoim projekcie. Malowanie możesz także zostawić na sam koniec prac.

Zobacz też: Aranżacja małego balkonu

Jak tanio urządzić balkon? Meble balkonowe z palet

Krok 3 – Tworzenie stolika

Rozmiar stolika zależy od Twoich indywidualnych upodobań oraz powierzchni balkonu. Jeśli chcesz niewielki i niski mebel, jedynie przykręć nóżki do jednej małej palety (lub jej połowy). Wyższy stolik stwórz skręcając dwie palety, ułożone jedna na drugiej. Na górę nałóż szkło hartowane (opcjonalnie).

Krok 4 – Siedzisko z palet

Podstawową sofę stworzysz z połączenia trzech palet – dwie z nich utworzą siedzisko, a jedna (przecięta w połowie) oparcie. Jeśli chcesz, by z takiej podstawy powstał wygodny fotel, po bokach przymocuj podłokietniki. Z kolei jeśli marzy Ci się szersza kanapa, połącz ze sobą kilka takich samych segmentów. By zwiększyć komfort siedzenia, ułóż na paletach materace i poduszki.

Tworząc siedzisko, miej na uwadze ostateczne wymiary mebla – jeśli nie zmieści się on w oknie balkonowym, buduj go od razu na zewnątrz mieszkania.

Meble na balkon z palet – jak o nie dbać?

Jeżeli dobrze zadbasz o meble balkonowe z palet, posłużą Ci one kilka sezonów. Gra jest warta świeczki, bo w naszym klimacie drewno narażone jest na działanie promieni słonecznych czy też opadów deszczu (i związanej z nimi wilgoci).

By uchronić meble przed niechcianymi konsekwencjami warunków atmosferycznych, sięgnij po odpowiednie preparaty impregnujące. Nałóż je jeszcze przed skręceniem sofy lub siedziska – dzięki temu produkt dokładnie zabezpieczy całą powierzchnię.

Czynności związane z zabezpieczeniem drewnianych powierzchni powtarzaj przynajmniej raz w roku. Dodatkowo, na koniec sezonu, dobrze wyczyść meble.

Jak tanio urządzić balkon? Meble balkonowe z palet

Podsumowanie

Własnoręcznie stworzone meble balkonowe to nie tylko powód do dumy, ale także sposób na to, jak pięknie urządzić balkon, bez dużych nakładów finansowych. W sklepie za zestaw dwóch krzeseł ze stolikiem zapłaciłbyś najmniej około 200 zł. Koszt zrobienia mebli z palet zależy głównie od tego, w jakiej cenie kupisz podstawowy materiał. A ceny drewnianych platform rozpoczynają się już od zaledwie kilku złotych.