LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Podwyższony taras z kostki - nowoczesne rozwiązania dla Twojego ogrodu

Taras z kostki na podwyższeniu to nowoczesne rozwiązanie, które łączy w sobie elegancję, trwałość i wszechstronność. Dowiedz się, jak go zbudować i jak ten stylowy element architektury krajobrazu może przeobrazić przestrzeń w Twoim ogrodzie, stając się idealnym miejscem do codziennego relaksu oraz rozrywki.

Taras z kostki na podwyższeniu

Taras na podwyższeniu z kostki – zalety rozwiązania

Taras z kostki na podwyższeniu łączy estetykę z funkcjonalnością. To idealne rozwiązanie zwłaszcza w regionach narażonych na intensywne opady deszczu lub w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych. Konstrukcja ta umożliwia efektywniejsze odprowadzanie wody, co przekłada się na dłuższą żywotność i mniejsze ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez wilgoć. 

Kostka brukowa, jako materiał na taras, oferuje wyjątkową trwałość i odporność na ścieranie, co jest istotne w miejscach o wysokim natężeniu ruchu. Jest to również materiał łatwy w czyszczeniu i konserwacji, co pozwala na utrzymanie estetycznego wyglądu przez długie lata. 

Ponadto, w przypadku działek o zróżnicowanej topografii, taras na podwyższeniu z kostki może być idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na wygodne, estetyczne i maksymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.

Kostka brukowa prezentuje się bardzo efektownie, a możliwość wyboru różnych kolorów, kształtów i wzorów tego materiału pozwala na stworzenie unikalnego projektu. 

Taras z kostki na podwyższeniu – inspiracje

Wysoki taras z kostki brukowej możesz zaprojektować tak, aby podkreślił styl domu i ogrodu. Może stać się on miejscem do wypoczynku, jadalnią na świeżym powietrzu czy stanowić przestrzeń do organizacji spotkań towarzyskich. Jest to także doskonałe miejsce do eksponowania roślinności i naturalne przedłużenie wnętrza domu. Oto kilka pomysłów na ciekawą aranżację takiego tarasu.

Zastosuj kilka poziomów

W ten sposób stworzysz dynamiczną i interesującą przestrzeń. Możesz połączyć kilka podwyższonych platform, tworząc oddzielne strefy do siedzenia, jadalnię na świeżym powietrzu czy miejsce do relaksu.

Eksperymentuj z różnymi kolorami i teksturami kostki

Możesz wybrać kostkę w kontrastujących kolorach, aby stworzyć ciekawe wzory lub użyć różnych tekstur, aby urozmaicić przestrzeń. W sklepie Castorama znajdziesz szeroki przekrój kostki brukowej o różnej nawierzchni i wielu atrakcyjnych barwach, które pozwolą Ci stworzyć interesujący oraz unikalny efekt.

Wprowadź oświetlenie 

Wbudowane w kostkę oświetlenie LED nie tylko sprawi, że Twój taras z kostki na podwyższeniu będzie bezpieczniejszy, ale także stworzy niesamowity efekt wizualny po zmroku. Możesz wybrać ciepłe, subtelne światła, które wykreują przytulną atmosferę lub zdecydować się na kolorowe LEDy dla bardziej dynamicznego efektu.

Wprowadź naturalne akcenty

Wykorzystaj naturalne elementy otoczenia, takie jak kamienie, roślinność czy wodę. Taras na podwyższeniu z kostki może płynnie przechodzić w otaczający go ogród, tworząc spójną i harmonijną całość. Możesz otoczyć go roślinami, stworzyć skalniak lub małe oczko wodne na jednym z jego poziomów. Jeśli przestrzeń i budżet na to pozwalają, rozważ dodanie małego basenu, jacuzzi lub fontanny na tarasie. Woda wprowadzi atrakcyjny element do Twojego miejsca wypoczynku.

Stwórz strefę wypoczynku 

Centralnym punktem tarasu może być miejsce do grillowania lub nawet zewnętrzny kominek. To idealne rozwiązanie na wieczorne spotkania z rodziną i przyjaciółmi. W ten sposób stworzysz ciepłą i przyjemną atmosferę. Wybierz meble, które można łatwo przesuwać i dostosowywać do różnych potrzeb. Modułowe sofy, fotele i stoliki pozwolą na szybką zmianę aranżacji w zależności od okazji.

taras na podwyższeniu

Jak zrobić taras na podwyższeniu w kilku krokach?

Zanim przystąpisz do działania, przygotuj projekt i materiały. Bardzo pomocna może okazać się wizualizacja 3D, która pozwoli na estetyczne rozplanowanie kostki brukowej. Oto instrukcja, jak w kilku krokach zrobić idealny taras na podwyższeniu.

  1. Przygotuj teren –wytycz obszar tarasu, używając palików i sznurka. Pamiętaj o dodaniu co najmniej pół metra zapasu z każdej strony.
  2. Wykonaj wykop –powinien mieć głębokość około 30-40 cm. Usuń ziemię, aby przygotować miejsce pod podbudowę. Na dno wykopu nałóż warstwę geowłókniny.
  3. Stwórz lekki spadek –2% spadek zapobiegnie gromadzeniu się wody na tarasie. Następnie umieść cienką warstwę piasku, żwiru lub innego kruszywa i użyj zagęszczarki do jej ubicia. Powtarzaj proces, aż osiągniesz pożądaną wysokość tarasu.
  4. Zbuduj fundament –w zależności od wysokości tarasu, możesz potrzebować dodatkowych warstw kruszywa i ich zagęszczenia. Na kruszywie ułóż warstwę stabilizującą, np. mieszankę cementu z piaskiem.
  5. Ułóż kostkę brukową –rozpocznij układanie kostki od obrzeży, kierując się ku środkowi. Zachowaj równomierne odstępy między kostkami, używając krzyżyków dystansowych. Każdą kostkę mocno dobij gumowym młotkiem, aby była solidnie osadzona.
  6. Wykonaj obramowanie –możesz użyć krawężników, palisad czy oporników. Taras z palikami często prezentuje się najatrakcyjniej. Starannie ułóż obrzeża.
  7. Wypełnij szczeliny –po ułożeniu całej nawierzchni wypełnij szczeliny między kostkami piaskiem lub specjalnym preparatem do spoinowania. Dzięki temu wysoki taras z kostki będzie bardziej stabilny, a nawierzchnia będzie prezentować się bardziej estetycznie.
  8. Ubij nawierzchnię – użyj zagęszczarki z gumową nakładką, aby równomiernie ubić kostkę. Na koniec oczyść taras i sprawdź, czy wszystkie elementy są prawidłowo ułożone oraz zabezpieczone.
Taras z kostki

Taras z kostki na podwyższeniu – podsumowanie

Podwyższony taras z kostki brukowej to nowoczesne i eleganckie rozwiązanie, które może całkowicie odmienić wygląd Twojego ogrodu. Dzięki swojej trwałości, różnorodności wzorów i kolorów, kostka brukowa pozwala na stworzenie unikalnej przestrzeni, która będzie Ci służyć przez wiele lat. 

Zainteresował Cię pomysł na taras z kostki brukowej? W takim razie koniecznie odwiedź sklep Castorama. Znajdziesz tu szeroki wybór materiałów budowlanych o doskonałych parametrach, a także wszystkie niezbędne narzędzia. Nasi specjaliści chętnie doradzą Ci w wyborze odpowiednich produktów, dopasowanych do Twoich potrzeb i preferencji. 

Odwiedź sklep Castorama już dziś i stwórz taras swoich marzeń!