Jak układać płytki na tarasie i balkonie?

Budując dom, pozostawiamy często powierzchnie znajdujące się na zewnątrz budynku bez wykończenia. Sucha wylewka betonowa jest jednak mało estetyczna i w końcu przychodzi czas na to, by położyć na niej elementy dekoracyjne. W tym przypadku podpowiadamy, jak to zrobić, układając płytki na tarasie lub balkonie, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych czynności i zastosowaniem odpowiednich narzędzi i produktów.

Gres Cersanit Porti 32,6 x 32,6 cm szary 1,17 m2
Gres Cersanit Porti 32,6 x 32,6 cm szary

Podstawowe zasady

Zanim przystąpimy do montażu płytek na tarasie lub balkonie, powinniśmy sprawdzić, czy jego powierzchnia jest po pierwsze – równa i nie posiada żadnych odchyleń, a po drugie – ma odpowiedni spadek od ściany budynku do zewnątrz wyprofilowany na 1-2%. Jeśli powierzchnia nie spełnia tych warunków, należą ją wyrównać lub wykonać warstwę spadkową, bez której niemożliwe będzie swobodne spływanie wody z wykańczanego przez nas tarasu lub balkonu.

Jeśli podłoże jest odpowiednie do tego, by zamontować na nim płytki, powinniśmy sprawdzić również, ile przestrzeni znajduje się między progiem drzwi balkonowych a podłogą. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać płytki o odpowiedniej grubości, uwzględniając przy tym warstwę zaprawy klejowej.

W sytuacji, gdy nasz balkon lub taras jest nowy, należy odczekać z rozpoczęciem jego wykańczania do momentu, w którym wykonana na nim wylewka betonowa całkowicie wyschnie. W innym przypadku możemy doprowadzić do tego, iż położone płytki będą pękać, podobnie jak sam beton. Ile należy odczekać? Proces całkowitego związania wylewki powinien trwać w tym przypadku około 3 miesiące.

Uwaga!

Jeśli taras w budynku mieszkalnym znajduje się nad ogrzewanym pomieszczeniem, powinien zostać ocieplony od dołu paroizolacją.

Suchy montaż

Kiedy nasze podłoże jest równe i posiada odpowiedni spadek, możemy przystąpić do montażu płytek. Warto jednak zacząć ten proces „na sucho”, układając zakupione przez nas płytki na powierzchni, by dobrze zaplanować ich ostatecznie rozstawienie. Rozpoczynamy więc układanie płytek na balkonie krok po kroku i zaznaczacie ich położenia na wylewce przy pomocy ołówka i długiej łaty, mając na względzie łączące poszczególne elementy spoiny. Aby praca ta była skuteczna, już na tym etapie możemy wspierać się krzyżykami dystansowymi do płytek. Pamiętajmy o tym, że płytki powinny wystawać na około 1 cm poza krawędź wylewki. Układając płytki na sucho możemy przekonać się też, które z nich wymagają przycięcia lub wycięcia fragmentu, który połączy się ze słupkiem barierki. Następnie wszystkie płytki usuwamy i przystępujemy do przygotowania podłoża.

Uwaga!

Pamiętajmy o tym, że płytki na taras i balkon powinny być odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ich powierzchnia nie może być też nasiąkliwa. Ponadto ich warstwa wierzchnia powinna być odporna na ścieranie.

Płyta granitowa 30 x 30 x 2 cm szara
Płyta granitowa 30 x 30 x 2 cm szara

Przygotowanie podłoża

Nawet jeśli podłoże naszego tarasu lub balkonu jest równe i posiada odpowiedni spadek, powinniśmy je właściwie przygotować do przyklejenia płytek. Trzeba je przede wszystkim dokładnie oczyścić, czego możemy dokonać łatwo odkurzaczem, oraz usunąć z niego wszelkie luźne fragmenty i pozostałości powłok malarskich, jeśli takowe się na nim znajdują.

Podłoże musi być też dobrze zagruntowane, aby położone na nim płytki na balkon nie odpadały i nie pękały. Ostatnim etapem jest uszczelnienie wszystkich połączeń za pomocą specjalnej taśmy elastycznej z siatką po obu stronach. Mowa tutaj o połączeniu wylewki ze ścianą budynku, okapnikiem i elementami balustrady.

Klej elastyczny Buildfix 25 kg
Klej elastyczny Buildfix 25 kg

Montaż hydroizolacji

Szczególnie w przypadku tarasu, który jest narażony nie tylko na opady atmosferyczne, ale także wilgoć z gruntu, konieczny przed przyklejeniem płytek jest montaż hydroizolacji. Jako izolację przeciwwodną możemy zastosować specjalny podkład uszczelniający lub taśmę uszczelniającą, którą układamy bezpośrednio na wylewce.

Jeśli powierzchnia naszego tarasu jest wyjątkowo duża i wykonano w niej dylatacje, w szczelinach układamy dwie warstwy folii w płynie – po ułożeniu pierwszej zatapiamy w niej taśmy, a po wyschnięciu układamy drugą.

Wybór zaprawy klejowej

Podobnie jak płytki, klej do montażu płytek na tarasie i balkonie powinien być przystosowany do panujących na zewnątrz warunków. Poza tym, że powinien być mrozo- i wodoodporny, powinien być przede wszystkim elastyczny i przyczepny. Wszystko po to, aby zabezpieczyć podłoże i płytki przed odkształceniami, które mogą wynikać z działania zarówno wysokich, jak i niskich temperatur.

Porada eksperta:

Zaprawa klejowa do montażu płytek na zewnątrz powinna posiadać podwyższoną klasę przyczepności. Podobnie jest z fugą. W obu przypadkach mówimy o minimalnej klasie C2 zgodnej z normą PN-EN 12004.

Granit płomieniowany G664 30,5 x 61 cm 1,12 m2
Granit płomieniowany G664 30,5 x 61 cm 1,12 m2

Przyklejanie płytek

Jak układać płytki na tarasie i balkonie? Na szczęście proces ten nie jest bardzo skomplikowany i możemy sobie z nim poradzić w pojedynkę, postępując zgodnie z wytycznymi.

Układanie płytek na tarasie rozpoczynamy od przygotowania zaprawy klejowej. Klej przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziemy na opakowaniu. Powinien mieć on lekko gumowatą konsystencję, która nie będzie ani zbyt rzadka, ani też zbyt gęsta. Pamiętajmy o tym, żeby zmieszać klej, odczekać około 5 minut i ponownie go wymieszać.

Następnie możemy przystąpić do nakładania kleju na podłoże i spód płytek. Warstwa zaprawy klejowej nie powinna być grubsza niż 5 mm – większa może przyczyniać się do pękania płytek. Warto jednocześnie nakładać klej niezbędny do montażu około 4-5 płytek maksimum, aby nie zdążył on przyschnąć na większej powierzchni, co pogorszy jego właściwości.

Klej nakładamy przy pomocy pacy zębatej, układając płytki od balustrady w kierunku ściany budynku. Po ułożeniu płytki na powierzchni dobijamy ją delikatnie ręką lub młotkiem gumowym, jeśli zachodzi taka potrzeba. Po ułożeniu kilku płytek warto sprawdzić ich położenie za pomocą krótkiej poziomicy lub długiej łaty. Ewentualnych korekt możemy dokonać wówczas nie tylko przez dobicie płytki, ale także jej delikatne podniesienie za pomocą szpachelki.

Zanim zaprawa klejowa zwiąże, możemy na bieżąco czyścić lekko zwilżoną gąbką spoiny pomiędzy płytkami. Pamiętajmy również o tym, by usuwać regularnie nadmiar kleju. Po dociśnięciu płytki, warto nią też delikatnie poruszać, co sprawi, że zyskamy większą przyczepność do podłoża.

Po zamontowaniu wszystkich płytek na podłożu, przyklejamy do ścian cokoliki, które powinny mieć od 5 do 10 cm wysokości – w tym celu przycinamy płytki na odpowiedni wymiar, czego możemy dokonać łatwo szlifierką lub specjalną przecinarką elektryczną.

Porada eksperta:

Należy pamiętać o tym, że połączenie płytek z cokolikiem i słupkami powinno być uszczelnione silikonem.

Gres Arte Minimal 45 x 45 cm szary 1,62 m2
Gres Arte Minimal 45 x 45 cm szary 1,62 m2

Spoinowanie

Pamiętajmy o tym, by podczas układania płytek, rozdzielać je krzyżykami dystansowymi. Jednocześnie należy mieć na względzie fakt zastosowania odpowiednich spoin. Im większe płytki, tym większe powinny być przerwy między nimi. Na szerokość spoin wpływ mają także wahania temperatur – w tym przypadku również im są one wyższe, tym szerszą fugę powinniśmy zastosować. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, by nałożona fuga była równa z powierzchnią płytek, co zapobiegnie gromadzeniu się w spoinach zabrudzeń i wody. Montaż płytek na tarasie i balkonie kończymy umyciem podłogi po tym, jak fuga całkowicie stwardnieje.

Montaż nowych płytek na starych

Czy możliwe jest układanie płytek na balkonie bezpośrednio na starych? Owszem, ale proces ten jest uzależniony przede wszystkim od jakości istniejącego pokrycia. Nowe płytki możemy przykleić do starych, jeśli te drugie wciąż mocno przylegają do podłoża. Przeszkody nie stanowią wówczas nawet ubytki, które możemy łatwo wypełnić zaprawą. Należy jednak pamiętać o tym, że podłoże musi być dwukrotnie zabezpieczone folią płynną.

Kielnia Compensal sztukatorska łopatkowa 10 x 13 cm
Kielnia Compensal sztukatorska łopatkowa

Tego rodzaju montaż jest natomiast niemożliwy, jeśli pęknięcia znajdujące się na starych płytkach są efektem uszkodzeń zastosowanego do nich podkładu bądź też zostały spowodowane odkształceniem konstrukcji tarasu lub balkonu. W takiej sytuacji konieczne jest zerwanie starego pokrycia.

Niezbędne narzędzia i produkty

- krótka poziomica i długa łata
- miarka
- ołówek lub pisak
- krzyżyki dystansowe
- mieszarka lub wiertarka z mieszadłem
- wiadro
- paca zębata
- kielnia sztukatorska
- szlifierka
- gąbka
- wybrane płytki dostosowane do warunków zewnętrznych
- zaprawa klejowa dostosowana do warunków zewnętrznych
- fuga dostosowana do warunków zewnętrznych
- silikon
- folia hydroizolacyjna.

Data publikacji: 22.02.2017