Produkty

Balkon po zimie – wiosenne porządki

Balkon po zimie – wiosenne porządki

Wiosną i latem chcemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Warto więc zrobić porządki na naszym balkonie, obudzić go z zimowego snu i przygotować do nadchodzącego sezonu. O czym pamiętać?

porzadki na balkonieWstępne porządki i planowanie

Po pierwsze wszystkie rzeczy, które przechowywaliśmy na balkonie zimą należy przed otwarciem nowego sezonu przejrzeć, pozbywając się tych zniszczonych i tych, z których nie zamierzamy dalej korzystać, a zostawiając jedynie te, które przydadzą się nadchodzącą wiosną. Balustrady i parapety należy dokładnie umyć i odświeżyć, a jeśli tego wymagają – przemalować. Pojemniki i donice opróżnić ze starej ziemi, umyć odpowiednim detergentem i dokładnie wysuszyć. To też doskonały moment, by zaplanować rośliny i zioła balkonowe pożądane przez nas w nadchodzącym sezonie. Dobrze jest zrobić sobie listę przemyślanych zakupów, uwzględniając w niej odpowiednią ziemię, sadzonki i nasiona, nowe donice, skrzynie balkonowe, kratki czy podpory. Dodatkowe inspiracje dotyczące aranżacji balkonu znajdziemy w poradniku.


Jak odpowiednio zadbać o stan podłóg

mop vieledaLód, topniejący śnieg, spadające z drzew liście czy ziemia – wszystko to wpływa na stan naszego balkonu po zimie. Jego powierzchnia niszczy się od zanieczyszczeń dlatego w pierwszej kolejności wypada zadbać o stan balkonowej podłogi. Należy ją pozamiatać i porządnie umyć. Do tego zabiegu powinna wystarczyć ciepła woda z odrobiną octu, jeśli jednak domowe sposoby nie są w stanie pomóc, warto nabyć silniejszy preparat przeznaczony do czyszczenia odpowiedniej posadzki. Świetnym rozwiązaniem jest także użycie myjki ciśnieniowej. Podłogi drewniane warto zaimpregnować, podłogi z płytkami ceramicznymi zbadać pod kątem ewentualnych pęknięć, zaś w przypadku podłóg kamiennych sprawdzić, czy nie pojawiły się ubytki, a te wypełnić szpachlą epoksydową i wyszlifować.

Jak i czym czyścić meble ogrodowe

Meble ogrodowe – szczególnie metalowe czy plastikowe – wystarczy jedynie przetrzeć z kurzu. Te silniej zabrudzone umyjemy ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła. Nielakierowane meble np. z drewna świerkowego czy sosnowego należy raz do roku olejować specjalnym olejem do drewna, zaś lakierowane jedynie umyć. Jeśli zauważamy fragmenty odpryśniętego lakieru należy wyszlifować uszkodzone miejsca i polakierować na nowo. Mebli wiklinowych i rattanowych nie należy moczyć. Do ich czyszczenia używamy jedynie wilgotnej szmatki nasączonej octem lub cytryną. Ważne, by po tym zabiegu ustawić je w zacienionym, ale przewiewnym miejscu – wystawione na słońce mogą popękać.

balkon na wiosneJak pozbyć się niechcianych gości

Jeśli na naszym balkonie zamieszkały mrówki – rozsypujemy w miejscach ich pobytu fusy z kawy, sól kuchenną lub talk kosmetyczny. Następnie przemywamy te rejony wodą z dodatkiem cytryny. W celach profilaktycznych możemy też przygotować specjalną miksturę z dodatkiem olejku miętowego i popryskać nią wszystkie zakamarki, by zabezpieczyć się przed niechcianymi odwiedzinami pająków czy muszek.

Porada eksperta:

Do prac porządkowych na balkonie przyda nam się kilka akcesoriów. Do najważniejszych należą: miotła i szufelka, mop, płyny konserwujące, rękawice, ściereczki z mikrofibry, środki czyszczące, wiadro i worki na śmieci.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?
Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych materiałów do wykończenia wnętrz – idealnie nadaje się na podłogę. Żeby była...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Błędy w pielęgnacji podłogi

Błędy w pielęgnacji podłogi
Podłoga, szczególnie drewniana, wymaga specjalnego traktowania. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych konieczne jest nie tylko dbanie o zastosowanie prawid...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Balkon po zimie – wiosenne porządki