Produkty

Balkon po zimie – wiosenne porządki

Balkon po zimie – wiosenne porządki

Wiosną i latem chcemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Warto więc zrobić porządki na naszym balkonie, obudzić go z zimowego snu i przygotować do nadchodzącego sezonu. O czym pamiętać?

porzadki na balkonieWstępne porządki i planowanie

Po pierwsze wszystkie rzeczy, które przechowywaliśmy na balkonie zimą należy przed otwarciem nowego sezonu przejrzeć, pozbywając się tych zniszczonych i tych, z których nie zamierzamy dalej korzystać, a zostawiając jedynie te, które przydadzą się nadchodzącą wiosną. Balustrady i parapety należy dokładnie umyć i odświeżyć, a jeśli tego wymagają – przemalować. Pojemniki i donice opróżnić ze starej ziemi, umyć odpowiednim detergentem i dokładnie wysuszyć. To też doskonały moment, by zaplanować rośliny i zioła balkonowe pożądane przez nas w nadchodzącym sezonie. Dobrze jest zrobić sobie listę przemyślanych zakupów, uwzględniając w niej odpowiednią ziemię, sadzonki i nasiona, nowe donice, skrzynie balkonowe, kratki czy podpory. Dodatkowe inspiracje dotyczące aranżacji balkonu znajdziemy w poradniku.


Jak odpowiednio zadbać o stan podłóg

mop vieledaLód, topniejący śnieg, spadające z drzew liście czy ziemia – wszystko to wpływa na stan naszego balkonu po zimie. Jego powierzchnia niszczy się od zanieczyszczeń dlatego w pierwszej kolejności wypada zadbać o stan balkonowej podłogi. Należy ją pozamiatać i porządnie umyć. Do tego zabiegu powinna wystarczyć ciepła woda z odrobiną octu, jeśli jednak domowe sposoby nie są w stanie pomóc, warto nabyć silniejszy preparat przeznaczony do czyszczenia odpowiedniej posadzki. Świetnym rozwiązaniem jest także użycie myjki ciśnieniowej. Podłogi drewniane warto zaimpregnować, podłogi z płytkami ceramicznymi zbadać pod kątem ewentualnych pęknięć, zaś w przypadku podłóg kamiennych sprawdzić, czy nie pojawiły się ubytki, a te wypełnić szpachlą epoksydową i wyszlifować.

Jak i czym czyścić meble ogrodowe

Meble ogrodowe – szczególnie metalowe czy plastikowe – wystarczy jedynie przetrzeć z kurzu. Te silniej zabrudzone umyjemy ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła. Nielakierowane meble np. z drewna świerkowego czy sosnowego należy raz do roku olejować specjalnym olejem do drewna, zaś lakierowane jedynie umyć. Jeśli zauważamy fragmenty odpryśniętego lakieru należy wyszlifować uszkodzone miejsca i polakierować na nowo. Mebli wiklinowych i rattanowych nie należy moczyć. Do ich czyszczenia używamy jedynie wilgotnej szmatki nasączonej octem lub cytryną. Ważne, by po tym zabiegu ustawić je w zacienionym, ale przewiewnym miejscu – wystawione na słońce mogą popękać.

balkon na wiosneJak pozbyć się niechcianych gości

Jeśli na naszym balkonie zamieszkały mrówki – rozsypujemy w miejscach ich pobytu fusy z kawy, sól kuchenną lub talk kosmetyczny. Następnie przemywamy te rejony wodą z dodatkiem cytryny. W celach profilaktycznych możemy też przygotować specjalną miksturę z dodatkiem olejku miętowego i popryskać nią wszystkie zakamarki, by zabezpieczyć się przed niechcianymi odwiedzinami pająków czy muszek.

Porada eksperta:

Do prac porządkowych na balkonie przyda nam się kilka akcesoriów. Do najważniejszych należą: miotła i szufelka, mop, płyny konserwujące, rękawice, ściereczki z mikrofibry, środki czyszczące, wiadro i worki na śmieci.

Data publikacji: 17.04.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?
Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych materiałów do wykończenia wnętrz – idealnie nadaje się na podłogę. Żeby była...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Balkon po zimie – wiosenne porządki