Produkty

Jak zaprojektować funkcjonalny taras?

Jak zaprojektować funkcjonalny taras?

Funkcjonalność tarasu wyznaczają potrzeby naszej rodziny. W zależności od tego, jak zamierzamy spędzać czas na nim, zbudujemy go jako miejsce popołudniowego relaksu lub gabinet, w którym będziemy przyjmować interesantów. Obojętnie jakie będzie przeznaczenie tarasu, projektując tę część domu, powinniśmy pamiętać o kilku zaleceniach.

taras wypoczynkowyJeśli jesteśmy w fazie planowania domu, który powstanie w niedalekiej przyszłości, mamy znakomitą okazję do przemyślenia funkcji, jakie będzie spełniał taras w naszym mieszkaniu. Tu możliwości jest wiele, bo czas spędzany poza domem możemy spożytkować rozmaicie – odpocząć, zrelaksować się, ale też pracować czy przygotowywać potrawy, jako że grill ogrodowy nie musi być zapalany tylko na czas podejmowania gości.

W przeważającej większości wypadków taras jest przedłużeniem salonu. Z tego względu jego poziom powinien być równy bądź zbliżony do poziomu wnętrza, które do tarasu prowadzi. Błędem jednak będzie wykonanie wspólnego fundamentu dla domu i tarasu bez dzielącej szczeliny. Powody są dwojakie:

-
szczelina dylatacyjna umożliwia prawidłową izolację domu, którą można wykonać bez zbędnych przerw spowodowanych koniecznością „wyjścia” izolacji na powierzchnię tarasu,

-
fundamenty budynku i tarasu pracują inaczej, odmienne są naciski i efekty osiadania domu – fundament jako całość łącząca dom i taras może się przełamać.

Usytuowanie tarasu względem stron świata powinno uwzględnić jak największą ilość światła słonecznego w czasie, gdy z niego korzystamy. Jeśli będzie służył poobiedniemu relaksowi, dobrze, by był usytuowany od południowo-zachodniej strony. Jeśli będzie nam służył za dnia do pracy, na przykład z laptopem na stoliku, strona wschodnia będzie bardziej odpowiednia. Nie powinniśmy się zrażać promieniami słonecznymi uniemożliwiającymi nam pracę czy odpoczynek. Możemy się przed nimi osłonić na przykład za pomocą drewnianej ściany obrośniętej roślinami pnącymi.

taras z widokiem na góryJeśli taras będzie wykorzystywany często, a nie okazjonalnie, powinniśmy uwzględnić jego zadaszenie. Aby zapewnić zimą jak największą ilość światła słonecznego wpadającego do salonu, możemy zdecydować się albo na dach demontowany, albo na taki, który jesienią staje się coraz bardziej prześwitujący –jest nim np. pergola porośnięta roślinami, które zrzucają na zimę liście. Dach umożliwia nam przebywanie na tarasie również podczas deszczu, dlatego jego obecność jest warta zachodu. Widząc zbliżające się chmury i obserwując porywy wiatru nie będziemy zmuszeni przenosić z tarasu foteli, stolików i innych elementów jego wyposażenia.

Taras powinien mieć spadek, co szczególnie ważne – w kierunku przeciwnym niż dom. Kałuża tworząca się pod ścianą budynku może być przyczyną zawilgocenia muru. Woda powinna toczyć się wzdłuż tarasu zbudowanego z 2%-spadkiem. To w zupełności wystarczy, by jego powierzchnia była wolna od zagrożeń, jakie niesie stojąca woda. Warto też sprawdzić, do jakiego poziomu podchodzą wody gruntowe. Jeśli wysoko, warto przemyśleć postawienie fundamentu, na którym oparty będzie taras. W tym wypadku płyta na gruncie nie będzie dobrym rozwiązaniem, które bezawaryjnie będzie nam służyć przez lata.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Montaż deski tarasowej – jak szybko i łatwo zamontować deskę Areto?

Montaż deski tarasowej – jak szybko i łatwo zamontować deskę Areto?
Deska tarasowa kompozytowa to wygodna i elegancka alternatywa dla tradycyjnych desek z litego drewna. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie wymaga ...
Czytaj więcej

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
22.03.2016
Nad tarasem trzeba pomyśleć, szczególnie jeśli ma się szansę go umiejscowić w dowolnym miejscu, bo jednak dużo zależy od tego, gdzie się znajduje. No i zadaszenie - my wybraliśmy markizę składaną, bo dzięki temu na zimę i w mniej upalne dni odsłaniamy taras.

Ocena i komentarz dla:

Jak zaprojektować funkcjonalny taras?