Produkty

Lifting letniego pokoju, czyli remont tarasu

Lifting letniego pokoju, czyli remont tarasu

Mieszkańcy domów zbudowanych kilkadziesiąt lat temu borykają się często z problemem przeciekającego tarasu. Jedynie generalny remont może uchronić ich przed dalszymi kłopotami.

tarasStary taras ma zazwyczaj nieocieplony i nieszczelny strop. Zmienne temperatury wraz ze zmieniającymi się porami roku a co za tym idzie wieloletni proces zamarzania i odmarzania wody niszczą betonowy podkład tarasu. W pomieszczeniu znajdującym się pod nim sufit przemarza i w konsekwencji pokrywa się grzybem. Do tego pękają i odpadają płytki. Aby temu zaradzić trzeba zerwać zniszczone warstwy płytek i warstwy pod nimi do poziomu stropu.

- Na początek jako pierwszy etap remontu - trzeba zrobić z zaprawy wyrównawczej warstwę spadkową o nachylenie 1-2% aby deszcz i śnieg mógł spływać do rynien wokół tarasu. Wielu fachowców poleca się wykonywanie tej warstwy z jednoskładnikowej zaprawy do powierzchni betonowych typu PCC. Aby wzmocnić czoło tarasu należy wzdłuż krawędzi tarasu zamontować profil okapowy z blachy stalowej. Jest on odporny na rdzewienie.

- Jako warstwę paroizolacji kładziemy na wylewkę specjalną folię lub papę termozgrzewalną lub stosujemy polimerową masę bitumiczną, co poprzedzamy zagruntowanie podłoża jednoskładnikową emulsją w celu zwiększenia przyczepności.

- Natomiast boczne ścianki tarasu najlepiej ocieplić styropianem, który też kładziemy na warstwie spadkowej tarasu (to 2-ga warstwa) – jako formę termoizolacji. Styropian z frezowanymi brzegami układamy na tzw. mijankę.

- Kolejnym etapem jest ułożenie technologicznej przekładki z folii choć nie wszyscy to zalecają.

- Następny etap to ułożenie na siatce - podkładu z zaprawy cementowej jako warstwy dociskowej (tzw. jastrych dociskowy) Konieczne jest w tym momencie podzielenie tarasu poprzecznymi dylatacjami. Wykonujemy to po 2 dniach tarcza diamentową. Maksymalna wielkość podzielonych pół nie powinna przekraczać powierzchni 3m x 3m.Szczeliny dylatacyjne muszą być odpowiednio zabezpieczone przez wnikaniem wody opadowej. Można zastosować jednoskładnikowy kit uszczelniający o wysokiej elastyczności na bazie poliuretanu.

- Warstwę hydroizolacyjną może tworzyć membrana z PCW, którą kładzie się na wyschniętą zaprawę i zgrzewa gorącym powietrzem. Membranę powinno się poprowadzić aż na ścianę stykającą się z powierzchnią tarasu do wysokości kilkunastu centymetrów i następnie przykleić do tejże ściany elastycznym klejem.

Niewygodne wywijanie folii na ścianę można wyeliminować, korzystając z samoprzylepnych profili dylatacyjnych z fartuchem z folii.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych profili okapowych do tarasu zrobionych z aluminium pokrytego powłoką poliestrową. Do betonu przytwierdza się profile kołkami. W naszym klimacie taras w ciągu roku narażony jest na bardzo zmienne różnice temperatur i dlatego konieczne jest wykonanie przerw dylatacyjnych pomiędzy odcinkami profili okapowych. Przerwy te uszczelniamy żywicą lub innym środkiem zalecanym do stosowania na zewnątrz budynku.

- Kolejnym i niezbędnym etapem remontu zapewniającym większą szczelność tarasu jest położenie maty drenażowo - wzmacniającej, którą układa się dziurkowaną stroną do góry. Umożliwi to spływanie wody deszczowej na zewnątrz płyty tarasu. Mata ta też minimalizuje naprężenia powstające na powierzchni posadzki. Matę pokrywa się zaprawą klejową lub poliuretanowym klejem elastycznym, na którym kładzie się płytki ceramiczne, koniecznie mrozoodporne. Podobnie fugi zastosowane do wypełnienia spoin także muszą być odporne na niskie, ujemne temperatury – np. poliuretanowe fugi trwale-elastyczne.

Do boków profili okapowych przytwierdzamy haki rynnowe i montujemy rynny. Taki sposób i kolejność zastosowanych warstw wykończenia powierzchni tarasu gwarantuje trwałość posadzki, szczelność stropu i skuteczną izolację pomieszczeń znajdujących się pod tarasem.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Montaż deski tarasowej – jak szybko i łatwo zamontować deskę Areto?

Montaż deski tarasowej – jak szybko i łatwo zamontować deskę Areto?
Deska tarasowa kompozytowa to wygodna i elegancka alternatywa dla tradycyjnych desek z litego drewna. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie wymaga ...
Czytaj więcej

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
02.06.2016
potwierdzam jak sie ma poniemiecki dom to taras jest w opłakanym stanie... tylko remont może to uratować. wynająłem fachowca i wszystko wygląda dużo lepiej. zakładam że to remont na lata
31.07.2015
mój taras też przeciekał, ale na pewno stary nie robił tylu rzeczy żeby go naprawić :D ale jakoś mu się wszystko udało połatać i jest bomba :D

Ocena i komentarz dla:

Lifting letniego pokoju, czyli remont tarasu