Produkty

Ściany jednowarstwowe - czy to prosta i ciepła technologia?

Ściany jednowarstwowe - czy to prosta i ciepła technologia?

Technika budowania ścian jednowarstwowych jest w Polsce praktykowana od polowy lat 90-tych XX wieku. Takie ściany dobrze spełniają swoje zadanie i nie trzeba ich docieplać.

ściana jednowarstwowaKilkadziesiąt lat temu zastosowanie styropianu lub wełny mineralnej jako izolacji cieplnej było niezbędnym warunkiem aby zbudować ciepły dom. Dziś możemy zdecydować się na wymurowanie ścian z nowoczesnych materiałów nie wymagających dodatkowej warstwy ociepleń. Domy budowane w tej technologii są rzeczywiście ciepłe i potwierdzają to mieszkańcy budynków zbudowanych w tej technologii. Argumentem "za" są też bardzo wysokie parametry termoizolacyjne ścian jednowarstwowych.
Ściany jednowarstwowe buduje się z różnych odmian betonu komórkowego lub z pustaków ceramicznie poryzowanych a także z keramzytobetonu z wkładką styropianową.

- BETON KOMÓRKOWY to białe bloczki wyprodukowane z piasku, wapna, cementu i proszku aluminiowego. Jest to materiał mało gęsty objętościowo-ok 80% jego objętości stanowi powietrze i dlatego gwarantuje dobra izolacyjność cieplną i i jest wytrzymały na ściskanie. Bloczki betonu komórkowego mają na 2 swoich bokach wpusty i wypusty więc spoiny pionowe nie wymagają wypełniania zaprawą a to przyspiesza prace i ogranicza pojawienie się tzw. mostkow termicznych (zaprawa ma mniejszy współczynnik izolacyjności). Zaprawa jest konieczna do łączenia bloczków w poziomie ale bardzo równe powierzchnie bloczków wymagają zastosowania jedynie 2-3 mm cienkowarstwowej zaprawy (nakłada się ja specjalnymi kielniami z ząbkowanymi krawędziami)). Przed położeniem zaprawy bloczki odrobinę szlifujemy i i odkurzamy miotełką. Do formowania nadproży konieczne są nadproża ze zbrojnego betonu komórkowego lub tzw. kształtki U.

- PUSTAKI CERAMICZNIE PORYZOWANE to materiał na ściany jednowarstwowe wykonany z gliny i trocin. W trakcie wypalania pustaków trociny spalają się a w ich miejscu powstają zamknięte pory powietrza, które to właśnie gwarantują bardzo dobre współczynniki izolacyjności. Pustaki poryzowane mają różny kształt, grubość ścianek i otworów. Są też pustaki poryzowane zintegrowane z ociepleniem; są wypełnione wełną mineralną. Wpusty i wypusty na na bokach pustaków eliminują potrzebę stosowania zaprawy do spoin pionowych. Pozioma tzw. ciepłochronna zaprawa zawierająca styropian lub perlit, może być w postaci piany montażowej. Potrzebne są też ceramiczne nadproża oraz kształtki U do zrobienia nadproży. jednowarstwowa ściana

- PUSTAKI Z KERAMZYTOBETONU są produkowane z lekkiego betonu z kruszywem keramzytwowym (granulki ze spiekania gliny) z wkładkami ze styropianu. Podobnie jak powyżej wymienione materiały -pustaki z keramzytobetonu maja profilowane wpusty i wypusty; nie trzeba i wypełniać zaprawą spoin pionowych, jedynie poziome- muruje się ciepłochronną zaprawą -dość grubą: 10-15 mm. Niezbędne są też do budowy ścian pustaki narożne oraz żelbetowe kształtki U do zrobienia nadproży.

Ściany jednowarstwowe wykańczamy zazwyczaj tynkiem cienkowarstwowym lub grubszym - ok 1,5 cm, w zależności od tego jak starannie i równo są wykonane ściany. Niezbędne jest jednak wcześniej nałożenie na ścianę kleju na siatce tynkarskiej i dopiero potem tynku. Uwarunkowane jest to tym, że cienka warstwa tynku nie jest w stanie przenieść naprężeń powierzchniowych i na tynku mogłyby powstać zarysowania. Od wewnątrz ściany jednowarstwowe wykańcza się tynkami mineralnymi, cementowo-wapiennymi lub gipsowymi.

Okna osadzane w ścianach jednowarstwowych mogą stać się tzw. mostkami cieplnymi dlatego należy je dobrze uszczelnić i ustawić prawidłowo czyli w połowie grubości ściany oraz przysłonić styk muru z ościeżnicą fragmentem dodatkowego muru -tzw. węgarkiem. Sposób takiego montażu okien niweluje uciekanie ciepła z wewnątrz.

Data publikacji: 15.05.2013
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Renowacja lastryko. Jak ją przeprowadzić w kilku krokach?

Renowacja lastryko. Jak ją przeprowadzić w kilku krokach?
Lastryko to popularny materiał budowlany. Jest estetyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne, jednak z czasem szarzeje i matowieje – dlatego w...
Czytaj więcej

Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – krok po kroku

Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – krok po kroku
Ogrodzenie murowane jest jednym z wielu sposobów na trwałe otoczenie terenu działki i uczynienie jej niedostępnym dla osób postronnych. Wykonanie muro...
Czytaj więcej

Gdzie można zastosować lastryko

Gdzie można zastosować lastryko
Nie każdy wie, co to lastryko, jednak z pewnością wiele osób słyszało o tym produkcie budowlanym, którego jednym z największych walorów jest uniwersal...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ściany jednowarstwowe - czy to prosta i ciepła technologia?