Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Dom z keramzytu

Osoby ciekawe nowych technologii budowlanych nie muszą się ograniczać przy budowiedomu do tradycyjnych wyborów. Dla naszej strefygeograficznej typowe materiały to cegła bądź drewno, ale przybywanowych rozwiązań, które mają swoje zalety i zyskują zwolenników.

Dom z keramzytu

Jednym z takich materiałów jest keramzyt – lekkie kruszywo, które wytwarza się z gliny ilastej. Otrzymuje się je przez rozpalenie pęczniejącej gliny do temperatury ok. 1150 C. W rezultacie materiał pierwotny znacznie powiększa swoją objętość. Końcowy efekt procesu obróbki stanowią okrągłe lub owalne bryłki, które są porowate wewnątrz i pokryte ceramiczną osłoną od zewnątrz. To jest właśnie keramzyt. Właściwości ceramiki znano od dawna, ale dopiero od ubiegłego wieku keramzyt zaczęto wykorzystywać w budownictwie. Sama technologia pochodzi ze Skandynawii, gdzie poszukiwano recepty na zabezpieczenie przed mrozem i wiatrem. Ostatnio też stała się hitem w krajach takich jak Włochy czy Portugalia, albowiem okazało się, że chroni też przed upałem.

Z kruszywa o różnych wielkościach (frakcjach) powstaje pustak lub bloczek. Pomiędzy poszczególnymi granulkami tworzą się kanaliki, które odprowadzają parę wodną i nie dopuszczają do gromadzenia się wilgoci w murze. Bloczki z keramzytu szybciej schną. Ta cecha sprawia, że keramzyt jest cenionym materiałem izolacyjnym i wykorzystuje się go również przy budowie całych ścian domu.

Badania techniczne wykazały, że wentylacja eliminuje z domu 95-97% wilgoci. Reszta zostaje w ścianach, sprzyja rozwojowi grzyba i sprawia, że dom wymaga intensywniejszego ogrzewania. Warto zainteresować się keramzytem, jeśli nasz budynek w planach nie jest zbyt duży – składa się z jednego czy dwóch pięter. Bloczki z keramzytu odznaczają się wytrzymałością 2-10 MPa. Dla większych konstrukcji powinniśmy pomyśleć o mocniejszych materiałach.

Dom z keramzytu

Kolejną zaletą oprócz paroprzepuszczalności i termoizolacji jest izolacja akustyczna. W rejonach, gdzie występuje wysokie nagłośnienie (np. przy ulicy, torach kolejowych), stosuje się pustaki o grubości 18 cm, czyli o kilka centymetrów cieńsze od klasycznych materiałów, w tym również od innych bloczków keramzytowych. Efekt wzmacniamy jest przez zastosowanie izolacji z wełny mineralnej. 18-centymetrowe bloczki sprawdzą się również jako ściany działowe w mieszkaniu, zwłaszcza przy odgrodzeniu newralgicznych pomieszczeń, w których poszukujemy spokoju – sypialni czy łazienki.

Keramzyt jest lżejszy od betonu. Przy gromadzeniu części budowlanych możemy mieć identyczną ilość keramzytu i betonu potrzebnego do wybudowania całego domu, a keramzyt będzie aż o kilkanaście ton lżejszy. To oznacza, że zaoszczędzimy na transporcie, a do postawienia konstrukcji nie trzeba będzie wykorzystywać sprzętu o największych parametrach. Oszczędzimy też na dodatkowej izolacji takiej jak wełna mineralna – dzięki naturalnym właściwościom keramzytu będziemy potrzebować cieńszej warstwy.

To na pewno ciekawa technologia, która rozwija się i jest coraz popularniejsza. Keramzyt wykorzystuje się też bez przeszkód przy domach prefabrykowanych. Na terenie posesji budulec znajdzie swoje zastosowanie przy izolacji podłóg, a także w ogrodzie, gdyż jest odporny na gryzonie.