Produkty

Klej do płyt g-k – jak wybrać właściwy?

Klej do płyt g-k – jak wybrać właściwy?

Planując montaż płyt gipsowo-kartonowych na ścianie, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad wyborem odpowiedniego kleju – to od niego będzie bowiem zależeć trwałość całej konstrukcji. Czym się kierować przy jego zakupie? Zobaczmy, co jest istotne!

Nakładanie kleju pędzlemWłaściwości dobrego kleju do płyt g-k

Dobry klej gipsowy do montażu płyt g-k powinien:

- być łatwy do rozrobienia i plastyczny,
- nie spływać z powierzchni po aplikacji,
- posiadać wysoką przyczepność w fazie początkowej,
- tworzyć silną spoinę, która będzie odporna na odkształcanie pod wpływem wibracji (np. w czasie wiercenia) czy ruchów termicznych ścian nośnych budynku.

Wybierając klej gipsowy, koniecznie sprawdźmy czas wiązania, który został określony przez producenta na opakowaniu. Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w klejeniu płyt g-k, najlepiej aby było to nie mniej niż 45-60 minut – będziemy mieć czas na ewentualne poprawki, by efekt końcowy był zadowalający. Wprawnemu wykonawcy wystarczy tutaj w zupełności klej z 30-minutowym czasem wiązania.

Użycie szpachliChoć to kleje gipsowe są najczęściej wykorzystywane do montażu płyt g-k, alternatywę dla nich stanowi zastosowanie pianki poliuretanowej. Na korzyść tego rozwiązania przemawia to, że preparat jest w zasadzie gotowy do użycia – bez rozrabiania z wodą i mieszania. Wystarczy go tylko zaaplikować na płytę i docisnąć do podłoża.

Jak przygotować klej do pracy?

Kleje do płyt gipsowo-kartonowych są dostępne w formie proszku. Dlatego też wymagają rozrobienia z wodą na masę o takiej konsystencji, która będzie się dobrze trzymać płyty – a przez to silnie przywrze do podłoża. Jak prawidłowo przygotować preparat do pracy? Wystarczą trzy kroki:

1. wsypanie mieszanki do wody – najpierw odmierzmy właściwą ilość preparatu zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie wsypmy ją do naczynia z wodą. Odczekajmy chwilę, aż mieszanka samoczynnie zamoknie – nie mieszajmy jej w tym czasie. Nie należy też wlewać wody do naczynia z proszkiem – w ten sposób nietrudno o powstanie grudek;

Klej gipsowy T Dolina Nidy Castorama2. staranne wymieszanie – możemy zastosować w tym celu specjalną mieszarkę lub wiertarkę wolnoobrotową z mieszadłem. Mieszamy tak długo, aż nie powstanie jednorodna masa, bez grudek, które mogłyby obniżyć siłę wiązania;

3. odczekanie na stężenie – najlepiej, jeśli po wymieszaniu zaprawy odczekamy kilka minut, następnie przemieszamy ją jeszcze raz przez krótki czas i dopiero przystąpimy do pracy. Pamiętajmy też o tym, że świeżo wyrobiona masa nadaje się do stosowania przez około godzinę – później wysycha i staje się coraz cięższa w aplikacji.

Uwaga!

Przygotowując masę klejową na kilka razy, pamiętajmy koniecznie o tym, by za każdym razem robić to w czystym naczyniu i przy użyciu czystego mieszadła. Dlaczego jest to tak istotne? Jeśli o tym zapomnimy, fragmenty starej, stężałej masy mogą przyspieszyć wiązanie kleju – może nam to znacznie utrudnić pracę.

W jaki sposób nakładać klej na płytę gipsowo-kartonową, by spoina była jak najtrwalsza? W tym artykule znajdziemy szereg wskazówek, które ułatwią nam wykonanie tej czynności – sprawdźmy!

Data publikacji: 03.10.2018
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Klejenie płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku

Klejenie płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku
Zastosowanie płyty gipsowej stanowi świetny sposób na ciekawe wykończenie ściany. Jej montaż można przeprowadzić na dwa sposoby: poprzez przykr...
Czytaj więcej

Ścianki wygłuszające w biurze – gdzie stosować?

Ścianki wygłuszające w biurze – gdzie stosować?
W pomieszczeniach, w których pracuje duża liczba osób, często panuje hałas obniżający komfort pracy. Dotyczy to zwłaszcza biur zorganizowanych w syste...
Czytaj więcej

Ile kosztuje remont mieszkania – jak oszacować koszty?

Ile kosztuje remont mieszkania – jak oszacować koszty?
Szacowanie kosztów to pierwszy i najważniejszy etap każdej inwestycji – nawet zwykłego remontu mieszkania. Odpowiednio wczesne zaplanowan...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Klej do płyt g-k – jak wybrać właściwy?