LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>
Klej do płyt g-k – jak wybrać właściwy?
Planując montaż płyt gipsowo-kartonowych na ścianie, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad wyborem odpowiedniego kleju – to od niego będzie bowiem zależeć trwałość całej konstrukcji. Czym się kierować przy jego zakupie? Zobaczmy, co jest istotne!
Spis treści:
Właściwości dobrego kleju do płyt g-k
Dobry klej gipsowy do montażu płyt g-k powinien:
- być łatwy do rozrobienia i plastyczny,
- nie spływać z powierzchni po aplikacji,
- posiadać wysoką przyczepność w fazie początkowej,
- tworzyć silną spoinę, która będzie odporna na odkształcanie pod wpływem wibracji (np. w czasie wiercenia) czy ruchów termicznych ścian nośnych budynku.
Wybierając klej gipsowy, koniecznie sprawdźmy czas wiązania, który został określony przez producenta na opakowaniu. Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w klejeniu płyt g-k, najlepiej aby było to nie mniej niż 45-60 minut – będziemy mieć czas na ewentualne poprawki, by efekt końcowy był zadowalający. Wprawnemu wykonawcy wystarczy tutaj w zupełności klej z 30-minutowym czasem wiązania.
Choć to kleje gipsowe są najczęściej wykorzystywane do montażu płyt g-k, alternatywę dla nich stanowi zastosowanie pianki poliuretanowej. Na korzyść tego rozwiązania przemawia to, że preparat jest w zasadzie gotowy do użycia – bez rozrabiania z wodą i mieszania. Wystarczy go tylko zaaplikować na płytę i docisnąć do podłoża.
Przeczytaj też: Z czego budować dom? Top 4 materiały do budowy domu
Jak przygotować klej do pracy?
Kleje do płyt gipsowo-kartonowych są dostępne w formie proszku. Dlatego też wymagają rozrobienia z wodą na masę o takiej konsystencji, która będzie się dobrze trzymać płyty – a przez to silnie przywrze do podłoża. Jak prawidłowo przygotować preparat do pracy? Wystarczą trzy kroki:
1. wsypanie mieszanki do wody – najpierw odmierzmy właściwą ilość preparatu zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie wsypmy ją do naczynia z wodą. Odczekajmy chwilę, aż mieszanka samoczynnie zamoknie – nie mieszajmy jej w tym czasie. Nie należy też wlewać wody do naczynia z proszkiem – w ten sposób nietrudno o powstanie grudek;
2. staranne wymieszanie – możemy zastosować w tym celu specjalną mieszarkę lub wiertarkę wolnoobrotową z mieszadłem. Mieszamy tak długo, aż nie powstanie jednorodna masa, bez grudek, które mogłyby obniżyć siłę wiązania;
3. odczekanie na stężenie – najlepiej, jeśli po wymieszaniu zaprawy odczekamy kilka minut, następnie przemieszamy ją jeszcze raz przez krótki czas i dopiero przystąpimy do pracy. Pamiętajmy też o tym, że świeżo wyrobiona masa nadaje się do stosowania przez około godzinę – później wysycha i staje się coraz cięższa w aplikacji.
Zobacz także: Klejenie płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku
Uwaga! Przygotowując masę klejową na kilka razy, pamiętajmy koniecznie o tym, by za każdym razem robić to w czystym naczyniu i przy użyciu czystego mieszadła. Dlaczego jest to tak istotne? Jeśli o tym zapomnimy, fragmenty starej, stężałej masy mogą przyspieszyć wiązanie kleju – może nam to znacznie utrudnić pracę. |
Data aktualizacji: 18.07.2024