Klejenie płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku

Zastosowanie płyty gipsowej stanowi świetny sposób na ciekawe wykończenie ściany. Jej montaż można przeprowadzić na dwa sposoby: poprzez przykręcenie do metalowego stelażu lub przyklejenie do podłoża. Zobaczmy, jak zrobić to, wykorzystując tę drugą metodę – poniżej instrukcja krok po kroku!

Sposoby klejenia płyt g-k – jakie mamy możliwości?

Chcąc przykleić płytę gipsowo-kartonową do podłoża, możemy skorzystać z jednej z trzech metod:

- mocowanie na plackach gipsowych – masę nakładamy na płytę w formie placków o ok. 10-centymetrowej średnicy. Kleksy z kleju znajdujące się przy krawędziach warto rozmazać tak, by tworzyły linię;

- mocowanie na pasach gipsowo-kartonowych – metoda stosowana wtedy, gdy podłoże jest nierówne (różnica wynosi tutaj około 30 cm). W tej sytuacji montaż zaczynamy od przyklejenia na podłoże pasków z płyty gipsowo-kartonowej – powinny mieć szerokość równą 10 cm i być ułożone co ok. 60 cm. Dalsze etapy pracy wyglądają tak jak przy klejeniu metodą na placki gipsowe;

Klejenie płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku

Uwaga!

Płyt gipsowych nie należy przyklejać w sytuacji, gdy ściany są wyjątkowo nierówne i posiadają duże uskoki. W tej sytuacji znacznie lepiej sprawdzi się montaż na specjalnych, metalowych stelażach, do których przykręca się poszczególne elementy.

- klejenie płyt na styk do podłoża – jeśli powierzchnia jest równa, możemy montować płyty, nakładając na nie cienką warstwę kleju, a następnie dociskając je do podłoża. Powierzchnię kleju po aplikacji należy wyrównać pacą z szerokimi zębami.

Zobacz też: Szklane ściany działowe - zalety i wady

Montaż płyty gipsowo-kartonowej w 7 krokach

1. Dokonujemy pomiarów – dokładnie zmierzmy płyty, które zamierzamy przykleić, przytnijmy je tak, by pasowały do ściany, a na podłożu zaznaczmy miejsca łączenia poszczególnych płyt.

2. Przygotowujemy podłoże – zerwijmy ze ściany stare płytki, oczyśćmy ją z wszelkich zabrudzeń, a na koniec starannie zagruntujmy.

3. Rozrabiamy klej – jeśli grunt już wysechł, możemy przystąpić do wymieszania kleju gipsowego. O tym, jak to prawidłowo zrobić, przeczytamy w tym artykule.

4. Aplikujemy klej – nakładajmy go bezpośrednio na ścianę, starając się, by równomiernie go rozłożyć na całej powierzchni.

5. Przykładamy płyty g-k – na podłodze stawiamy kliny, kładziemy na nich płytę gipsowo-kartonową i stopniowo przykładamy ją do podłoża z klejem – zaczynając od krawędzi.

6. Sprawdzamy poziom – sięgamy po poziomicę i sprawdzamy, czy płyta została ułożona równo. Jeśli nie, dobijamy ją łatą do właściwego poziomu.

7. Wykonujemy szczelinowanie – na koniec wypełniamy klejem szczeliny pomiędzy poszczególnymi płytami tak, by zyskać jednolitą powierzchnię.

klejenie płyt - grafika 1

O czym jeszcze pamiętać podczas klejenia płyt g-k?

 

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych nie powinna być stosowana w pomieszczeniach narażonych na duży poziom wilgoci. Wszystko ze względu na to, że spoina może nią nasiąknąć, a w efekcie zacząć się odspajać. Jeśli już musimy zastosować suchy tynk w łazience, pralni czy innym pomieszczeniu tego typu, sięgnijmy po tzw. zieloną płytę g-k, która odznacza się zwiększoną odpornością na działanie wilgoci.

Zadbajmy też koniecznie o właściwe warunki otoczenia w czasie klejenia płyt gipsowych. Temperatura powinna być nie mniejsza niż 10°C. Należy też unikać nagłych wahań temperatury, które mogłyby zakłócić proces wiązania masy klejowej.