Produkty

Jak wykonać beton?

Jak wykonać beton?

Aby wykonać beton dobrej jakości, należy właściwie dobrać proporcje składników, a następnie umiejętnie je ze sobą zmieszać. O czym należy pamiętać i jak wykonywać beton o najlepszych właściwościach?

masa cementowaJakie składniki?

Rodza,j ilość i jakość użytych składników decyduje o wytrzymałości betonu i konsystencji uzyskanej mieszanki. Główne składniki betonu to:

- Cement – najczęściej stosuje się cement portlandzki (CEM I) lub portlandzki z dodatkami (CEM II) albo cement hutniczy (CEM III). Klasy cementu (najczęściej spotykane to: 32,5 lub 42,5) oznaczają wytrzymałość na ściskanie znormalizowanej próbki zaprawy (sześcianu o długości boków około 15 cm) po 28 dniach twardnienia (w MPa). Cement nie powinien być zwietrzały, zawilgocony czy zawierać grudek.

- Kruszywo, najlepiej stosować to o zróżnicowanej wielkości ziaren, najczęściej jest to mieszanka drobnego piasku i nieco grubszego żwiru. Piasek powinien stanowić około 1/3 całości kruszywa. Nie powinny się w kruszywie znajdować zanieczyszczenia z drewna, drobin szkła, torfu czy też gruntów uprawnych albo pylastych. Warto przesiać kruszywa przez sita.

- Woda, najlepiej niezanieczyszczona, zbliżona składem do wody pitnej.

- Domieszki – to zwykle środki chemiczne, które poprawiają lub nadają naszej mieszance betonowej pewne pożądane właściwości .

Proporcje mieszanki

Beton powinien być wykonywany według określonej receptury. Przy tworzeniu mieszanki korzysta się z norm i tablic – określa się w ten sposób optymalną recepturę 1 m sześciennego mieszanki. W opisie technicznym projektu domu zawarte są zwykle wskazania i zalecenia odnośnie tzw. klasy betonu. Przy wykonywaniu warstwy podkładowej w domach jednorodzonych (też jako warstwę dociskową na tarasach i jako szlichtę posadzki) zwykle stosuje się tzw. chudy beton, czyli ten klasy B 7,5 lub B 10.

Na elementy konstrukcyjne używany jest beton klasy B 15 lub B 20 (według nowych oznaczeń C 12/15 lub C 16/20). Może on służyć do wykonania np. schodów, ław fundamentowych, ścian, stropów, warstwy podłogi na gruncie, wieńców czy słupków.

Podczas prac budowlanych stosunkowo łatwe jest wykonanie betonu o niskiej wytrzymałości, ale znacznie trudniej stworzyć ten o wysokiej klasie wytrzymałości.

Powinniśmy pamiętać, że zbyt mała ilość kruszywa w mieszance albo też dodanie dużej ilości wody, znacznie zmniejszy wytrzymałość i właściwości betonu. Jeśli natomiast zrobiliśmy masą zbyt gęstą, jej rozrzedzanie powinno być dokonywane za pomocą zaczynu cementowego – nie dodajemy więc samej wody, tylko jej mieszaninę z cementem.

Konsystencja betonu

W zależności od rodzaju konstrukcji, do jakiej przeznaczony ma być beton, ustala się konsystencję mieszanki. Chodzi tu o stosunek masy cementu do wody: im jest on mniejszy, tym ciekłość mieszanki wyższa. Przy domach jednorodzinnych najczęściej potrzebna bywa konsystencja plastyczna, ciekła lub też półciekła.

Chudy beton powinien mieć konsystencję zbliżoną do wilgotnej ziemi, czyli tzw. gęstoplastyczną. W tej mieszance występuje mało cementu, trudno jest ją wymieszać dokładnie w betoniarce. Łatwiej zrobić i wymieszać ją samemu w odpowiednim pojemniku czy nawet w samym wykopie fundamentowym.

Praktyczne wskazówki

Zimą czy też jesienią albo wczesną wiosną, gdy temperatura jest niska, warto dodać do mieszanki mniej wody (nawet o około 10-20%) i ewentualnie wzbogacić beton dobraną domieszką.

Latem, w czasie upałów, powinno się zabezpieczać mieszankę betonową: szczególnie przed wiatrem i promieniami słońca. Czynniki te znacznie bowiem przyspieszają odparowywanie wody i twardnienie mieszanki. Na skutek tego beton szybko pęka.

Przez pierwsze 7 do 14 dni warto zwilżać beton wodą, żeby powoli i dokładnie wiązał. Ale już przy temperaturze poniżej 10 stopni podlewanie staje się niepotrzebne. Beton samoistnie schnie wtedy wystarczająco wolno. Przez około 12 godzin po ułożeniu świeżą mieszankę dobrze jest również chronić przed większym deszczem,beton suchy ponieważ może on rozmyć jej powierzchnię i wypłukać cement

Składniki na beton mieszamy nie tylko w określonych w recepturach ilościach, ale i w odpowiedniej kolejności – najpierw stosujemy piasek, żwir i cement, a potemdodajemy wodę. Gdy jednak mieszamy w betoniarce – na początek wlewamy część wody i wsypujemy cement, potem dosypujemy piasek i żwir, dolewając resztę wody.

Czas mieszania ma wpływ na jakość mieszanki i wykonanego z niej betonu. W przypadku zbyt długiego mieszania składników, może nastąpić ich rozdzielenie, co obniża wytrzymałość betonu. Czas mieszania zależy głównie od konsystencji mieszanki, ale średnio wynosi około 5 minut.

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia
Beton jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Tworzy się z niego fundamenty, ściany i stropy, a także elementy konstrukcyjne. Nie je...
Czytaj więcej

Jak działa pompa do betonu?

Jak działa pompa do betonu?
Pompa do betonu jest obecnie jednym z najczęściej spotykanych sprzętów, które wykorzystuje się na placach budowy. Jej działanie opiera s...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać beton?