Jakie proporcje betonu są odpowiednie? Odpowiadamy!

Beton do podstawowy materiał budulcowy, który spotkasz na każdej budowie. Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w pracach budowlanych, z tego artykułu dowiesz się, z czego robi się beton, jakie proporcje betonu są odpowiednie oraz co zrobić, by uzyskać konsystencję, która szybko zastygnie. Podamy Ci także kilka prostych rozwiązań, które ułatwią Twoją pracę.

Jakie proporcje betonu są odpowiednie

Proporcje betonu – składniki 

Podejmując się robót remontowych i budowlanych, pamiętaj, by bazować wyłącznie na produktach wysokiej jakości. Gwarantują one o wytrzymałości i właściwym efekcie końcowym. W przypadku betonu nie jest inaczej –  im lepszej jakości składników użyjesz, tym korzystniej dla Twojej mieszkanki.

Podstawowy skład betonu obejmuje obecność:

 • cementu – na rynku najpopularniejsze są trzy rodzaje cementu: cement portlandzki (CEM I), cement portlandzki z dodatkami (CEM II) oraz cement hutniczy (CEM III). Pamiętaj, że cement po otwarciu worka nie powinien być skawalony, wilgotny ani zwietrzały,

 • kruszywa – mieszanka piasku i żwiru w proporcji ⅓ objętości piasku i ⅔ średniej grubości żwiru. Mieszanka kruszywa powinna być wolna od zanieczyszczeń. By zapewnić najlepszą jakość beton, zadbaj, by w kruszywie nie znalazły się kawałki drewna, szkła, torfu, ziemi uprawnej ani gleby pylastej. 

 • wody – najlepiej, by była tak czysta, jak woda pitna. Woda pochodząca z opadów deszczu może być zanieczyszczona, co może znacząco osłabić wiązanie betonu.

 • domieszek chemicznych – ich skład zawiera substancje organiczne oraz nieorganiczne. Używa się ich w celu zmiany właściwości mieszanki betonowej. Na rynku są dostępne wzmacniacze o zróżnicowanych właściwościach m.in. domieszki uplastyczniające, upłynniające, przyspieszające, czy opóźniające. 

Jakie proporcje betonu są odpowiednie

Jakie proporcje na beton?

To pytanie nie jest do końca jednoznaczne. Proporcje betonu, w zależności od jego przeznaczenia, będą zróżnicowane. Dla betonu klasy B 7,5 lub B 10 określanego, jako chudy beton stosuje się proporcję w przeliczeniu na 1 worek cementu równą:

 • 161 kg żwiru,

 • 110 kg piasku,

 • 25 kg cementu,

 • 20 l wody.

Tego rodzaju zaprawę stosuje się jako szlichtę posadzki, czyli warstwę podkładową.

Z kolei zupełnie Inny rodzaj betonu używa się w elementach konstrukcyjnych budynków, takich jak schody, ławy fundamentowe, ściany czy stropy – wylewając warstwy podłogi na gruncie, wieńce czy też słupki. W tej sytuacji stosuje się beton B 15 lub beton B 20. Proporcje na tego rodzaju beton przedstawiają się następująco: 

 • 4 10-litrowe wiadra piasku,

 • 8 10-litrowych wiader żwiru,

 • 25 kg cementu,

 • 10-12 l wody.

Chcąc wykonać beton jeszcze wyższej wytrzymałości, czyli beton B25, proporcje dodanej wody powinny być jeszcze bardziej zmniejszone. W tym przypadku na 25 kg cementu daje się zaledwie od 2,2 do 2,7 litra wody.

Zupełnie innym rodzajem mieszanki jest suchy beton. Proporcje takiej mieszanki wyglądają zupełnie inaczej niż w powyższych przypadkach. Jeśli zatem przygotowujesz suchy beton pod kostkę – proporcje zawsze muszą być zgodne z instrukcją przygotowania mieszanki. 

Przeczytaj również: Beton mrozoodporny – jak go wykonać?

Jakie proporcje betonu są odpowiednie

Konsystencja betonu – jaka powinna być? 

Aby przygotować właściwej jakości mieszankę na beton, proporcje muszą być dokładnie odmierzone. Jest to bardzo ważne, gdyż łatwo popełnić błąd i stworzyć beton o niskiej wytrzymałości. 

W każdym przypadku betonu o klasach B7,5, B10, B20 czy B25 konsystencja betonu będzie się od siebie różnić. Wynika to z różnic stosunku masy cementu do wody. Logicznie – im więcej wody w masie, tym beton będzie rzadszy. Chudy beton powinien mieć konsystencję gęstoplastyczną, czyli przypominającą wilgotną ziemię. 

Natomiast suchy beton ma zupełnie inną konsystencję – jest zbyt sucha, by mogła być podawana z pompy.

Sprawdź także: Jak działa pompa do betonu?

Jak zrobić beton? Praktyczne wskazówki  

Nadal zastanawiasz się jak zrobić beton? Proporcje odczytasz z tablic i norm. Na ich podstawie określa się właściwy skład, przeliczony na 1 m³ mieszanki betonowej. Jednak sama receptura jest natomiast uzależniona od przeznaczenia betonu.

Wszystkie składniki betonu powinny być dokładnie wymieszane w betoniarce, ich a proporcje powinny być jak najstaranniej wyliczone. Liczy się także kolejność dodawania poszczególnych składników. Nie przerywając mieszania w betoniarce, kolejno dodajemy piasek i żwir. Na koniec dołączamy do powstałej mieszanki odpowiednią ilość wody. Stosowana jest także inna kolejność, która zakłada najpierw dodanie części wody,  dodanie, następnie cementu, piasku i żwiru. W końcowym etapie uzupełniamy wszystko pozostałą częścią wody.

Przygotowując beton w niskiej temperaturze, można ograniczyć ilość wody w mieszance o około 10% oraz wzbogacić ją odpowiednim dodatkiem do betonu. 

Jednak, kiedy sporządzamy beton latem, konieczne jest zabezpieczenie wylanej mieszanki przed słońcem i wiatrem, które mogą powodować jego nadmiernie wysuszenie. Konieczne wówczas będzie zwilżanie go wodą przez 7-14 dni. Zwilżanie posadzki wodą nie jest jednak konieczne, jeśli temperatura powietrza nie przekracza 10 stopni. W takich warunkach zbyt szybkie wysychanie betonu nie jest możliwe.