Produkty

Barwniki do betonu – jak prawidłowo stosować?

Barwniki do betonu  –  jak prawidłowo stosować?

Zastosowanie barwników do betonu jest wygodnym i efektownym sposobem na urozmaicenie i kolorystyczne zmodyfikowanie jednolitej barwy różnego rodzaju materiałów budowlanych. Z równym powodzeniem użyjemy ich w pomieszczeniach i w warunkach zewnętrznych. Oto w jaki dokładnie sposób je wykorzystać, by długotrwale cieszyć się uzyskanym efektem dekoracyjnym.

Barwniki do betonuBarwniki nie tylko do betonu

Wbrew swojej nazwie, zastosowanie barwników do betonu nie ogranicza się do jednego materiału budowlanego, jakim jest beton. Pigment w wielu wariantach kolorystycznych służy również do zabarwiania:

- tynków,

- zapraw, w tym mas do murowania i fugowania cegieł klinkierowych,

- mas szpachlowych,

- farb i emalii,

- tworzyw sztucznych.

Czy wiesz, że…?

Z racji niemal uniwersalnego zakresu zastosowania barwnika warto użyć tego preparatu w czasie wykańczania powierzchni usytuowanych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, tym bardziej, że jego właściwości nadają barwionym substancjom odporność na wiele czynników, w tym promieniowanie UV – głównego „sprawcę” stopniowego blaknięcia koloru elewacji, dekoracji, fug oraz farb zewnętrznych i wewnętrznych.

Barwniki do betonuŚrodki bezpieczeństwa w czasie stosowania barwnika do betonu

Proszek, jakim jest nierozrobiony barwnik do betonu, jest substancją niebezpieczną i bezpośredni kontakt z nim może być szkodliwy dla zdrowia, dlatego należy go przechowywać w zamknięciu i z dala od dzieci. Osoba, która miesza pigment, powinna założyć ubranie ochronne, w tym rękawice i maskę przeciwpyłową. Ponieważ szczególnie szkodliwe jest wdychanie pyłu, w czasie jego dodawania do sproszkowanych zapraw, mas i farb nie należy spożywać posiłków i pić napojów.

W jaki sposób stosować barwnik do betonu?

W zależności od rodzaju materiału budowlanego lub wykończeniowego, który będzie wzbogacany kolorem w pigmencie, należy przygotować jego odpowiednią procentowo ilość w stosunku do emalii, farby, sproszkowanej masy betonowej, zaprawy i tynku. W przypadku mas betonowych będzie to domieszka rzędu 3-6% wagowo w stosunku do cementu.

PIGMENT DO BETONU PRIMACOL ŻÓŁTY JASNY 1 KGOdmierzoną ilość barwnika dodaje się do cementu i miesza na sucho z dodatkiem piasku. Dopiero po uzyskaniu jednolitego zabarwienia można przejść do kolejnych czynności, a żeby osiągnąć taki efekt, wszelkie grudki – zarówno barwnika, jak i cementu – należy przesiać przez sito. Dodatek wody sprawi, że masa stanie się plastyczna, a w celu jej dodatkowego wzmocnienia i uodpornienia na warunki zewnętrzne, w tej fazie barwienia stosowane mogą być między innymi:

- plastyfikatory,

- środki przeciwwykwitowe.

Aby wykorzystać wszystkie właściwości, jakie mają zaprawy betonowe, należy mieszać cement, piasek, wodę zarobową i wspomagacze wytrzymałościowe w porcjach, tak aby zużyć cały gotowy materiał przed jego przedwczesnym wyschnięciem. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych strat materiałów budowlanych, a zabarwiony beton będzie odznaczał się nie tylko efektownym kolorem, ale także pełnią właściwości, z racji których jest stosowany.

Data publikacji: 28.10.2017
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Elewacja z betonu – nie tylko w odcieniach szarości

Elewacja z betonu – nie tylko w odcieniach szarości
Budując dom lub zamieszkując już gotowy budynek nie zawsze możemy pozwolić sobie na spełnienie wszystkich marzeń aranżacyjnych w jednym momencie. Odkł...
Czytaj więcej

Zalety barwionego betonu

Zalety barwionego betonu
Beton architektoniczny to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, znany już w czasach starożytnej Syrii. Trwały materiał powstał z połącze...
Czytaj więcej

Beton na ścianie – rodzaje, faktury i efekty betonu na ścianie

Beton na ścianie – rodzaje, faktury i efekty betonu na ścianie
Wraz z modą na lofty przyszedł do nas charakterystyczny sposób wykończenia wnętrz, w którym sąsiadują ze sobą surowe drewno, stal, szkło...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Barwniki do betonu – jak prawidłowo stosować?