Barwniki do betonu – jak prawidłowo stosować?

Zastosowanie barwników do betonu jest wygodnym i efektownym sposobem na urozmaicenie i kolorystyczne zmodyfikowanie jednolitej barwy różnego rodzaju materiałów budowlanych. Z równym powodzeniem użyjemy ich w pomieszczeniach i w warunkach zewnętrznych. Oto w jaki dokładnie sposób je wykorzystać, by długotrwale cieszyć się uzyskanym efektem dekoracyjnym.

Barwniki do betonu – jak prawidłowo stosować?

Barwniki nie tylko do betonu

Wbrew swojej nazwie, zastosowanie barwników do betonu nie ogranicza się do jednego materiału budowlanego, jakim jest beton. Pigment w wielu wariantach kolorystycznych służy również do zabarwiania:

Czy wiesz, że…?

Z racji niemal uniwersalnego zakresu zastosowania barwnika warto użyć tego preparatu w czasie wykańczania powierzchni usytuowanych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, tym bardziej że jego właściwości nadają barwionym substancjom odporność na wiele czynników, w tym promieniowanie UV – głównego „sprawcę” stopniowego blaknięcia koloru elewacji, dekoracji, fug oraz farb zewnętrznych i wewnętrznych.

Barwniki do betonu – jak prawidłowo stosować?

Środki bezpieczeństwa w czasie stosowania barwnika do betonu

Proszek, jakim jest nierozrobiony barwnik do betonu, jest substancją niebezpieczną i bezpośredni kontakt z nim może być szkodliwy dla zdrowia, dlatego należy go przechowywać w zamknięciu i z dala od dzieci. Osoba, która miesza pigment, powinna założyć ubranie ochronne, w tym rękawice i maskę przeciwpyłową. Ponieważ szczególnie szkodliwe jest wdychanie pyłu, w czasie jego dodawania do sproszkowanych zapraw, mas i farb nie należy spożywać posiłków i pić napojów.

Barwniki do betonu – jak prawidłowo stosować?

W jaki sposób stosować barwnik do betonu?

W zależności od rodzaju materiału budowlanego lub wykończeniowego, który będzie wzbogacany kolorem w pigmencie, należy przygotować jego odpowiednią procentowo ilość w stosunku do emalii, farby, sproszkowanej masy betonowej, zaprawy i tynku. W przypadku mas betonowych będzie to domieszka rzędu 3-6% wagowo w stosunku do cementu.

Odmierzoną ilość barwnika dodaje się do cementu i miesza na sucho z dodatkiem piasku. Dopiero po uzyskaniu jednolitego zabarwienia można przejść do kolejnych czynności, a żeby osiągnąć taki efekt, wszelkie grudki – zarówno barwnika, jak i cementu – należy przesiać przez sito. Dodatek wody sprawi, że masa stanie się plastyczna, a w celu jej dodatkowego wzmocnienia i uodpornienia na warunki zewnętrzne, w tej fazie barwienia stosowane mogą być między innymi:

  • plastyfikatory,
  • środki przeciwwykwitowe.

Aby wykorzystać wszystkie właściwości, jakie mają zaprawy betonowe, należy mieszać cement, piasek, wodę zarobową i wspomagacze wytrzymałościowe w porcjach, tak aby zużyć cały gotowy materiał przed jego przedwczesnym wyschnięciem. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych strat materiałów budowlanych, a zabarwiony beton będzie odznaczał się nie tylko efektownym kolorem, ale także pełnią właściwości, z racji których jest stosowany.

Data publikacji: 28.10.2017