Jak osuszyć ściany metodą iniekcyjną?

Mury, które w naturalny sposób podciągają wilgoć zdarzają się niezwykle często. Jak sobie z tym radzić niezależnie od warunków i miejsca, w którym stoi budynek? Idealnym rozwiązaniem może być zastosowanie metody iniekcji.

osuszanie murów

Budynki, które są najbardziej narażone na wilgoć, zazwyczaj nie posiadają poziomej izolacji fundamentów bądź jest ona nieszczelna. Takie mury niezwykle szybko ulegają zniszczeniu, zgniciu czy chociażby ryzyku powstania fali wykwitu soli na ich zewnętrznej powierzchni. W takim wypadku, aby pozbyć się wilgoci, warto zastosować iniekcyjną metodę suszenia.

Metoda iniekcyjna w teorii

Metoda iniekcji wykorzystywana w suszeniu budynków polega na stworzeniu specjalnej przegrody uszczelniającej, którą można uzyskać po opróżnieniu porów i kapilarów z wody i późniejszym wprowadzeniu w tamto miejsce środków hydrofobowych. Nowocześniejszą odmianą tej metody jest iniekcja krystaliczna. W przypadku tego zastosowania w utworzonych wcześniej porach i kapilarach tworzy się warstwę izolacyjną z wykrystalizowanych wcześniej minerałów, które nie rozpuszczają się w wodzie.

Metoda iniekcyjna w praktyce

Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest możliwość zastosowania metody iniekcyjnej zarówno na zewnątrz zawilgoconego muru, jak i wewnątrz. Nieraz zdarza się tak, że dostęp do muru na zewnątrz nie jest możliwy z powodu sąsiedztwa innego budynku czy chociażby drzew. Wówczas uszczelnienie, z podobnym skutkiem, można przeprowadzić również od wewnątrz. Jedynym czynnikiem decydującym jest tak naprawdę rodzaj muru. Metoda iniekcyjna może zostać zastosowana wyłącznie w murach, które są pełne i nie mają wewnątrz tak zwanych „pustek". Jak wykonać suszenie metodą iniekcyjną?

1. Czyszczenie muru

Przed izolacją poziomą muru należy go odpowiednio przygotować. W tym celu należy usunąć zawilgocony tynk, a następnie starannie go wyczyścić. Istotne, aby kucie tynku miało miejsce minimum do metra powyżej zawilgoconego obszaru. Do czyszczenia można użyć szczotek bądź papieru ściernego. Tuż przed wykonaniem otworów na lejki warto także wcześniej uzupełnić zaprawą wszystkie ubytki w murze.

2. Wiercenie otworów

Po tym, kiedy nasz mur jest już przygotowany, należy wykonać w nim odpowiednie otwory (pod kątem około 50 stopni). Wiercenia powinniśmy zacząć mniej więcej 10 cm powyżej gruntu, pamiętając by otwory, znajdowały się w częstotliwości około 10 centymetrów od siebie. Przy końcu muru otwory mogą występować częściej. Na całej powierzchni głębokość odwiertów powinna obejmować około 3/4 grubości w głąb muru.

3. Montowanie lejków

Po oczyszczeniu otworów wkładamy w nie specjalne lejki do iniekcji. Pamiętajmy, by były one odpowiednio przygotowane (warto skorzystać z instrukcji producenta), tak aby wlany w nie preparat nie wyciekał poza obszar iniekcji.

zaprawa uszczelniająca

4. Iniekcja

Do przygotowanych wcześniej lejków wlewamy specjalistyczny płyn, którego celem jest osuszenie i zabezpieczenie muru. Ważne, aby przez dwa dni dolewać wspomnianego płynu zawsze wtedy, kiedy zaczyna go brakować. Po około 48 godzinach możemy wyciągnąć lejki z otworów, które wykonaliśmy.

5. Zakończenie pracy

Po iniekcji i wyschnięciu otworów, które wywierciliśmy, powinniśmy wypełnić je zaprawą uszczelniającą. Dla odpowiedniej estetyki mur można z powrotem otynkować.

Suszenie budynków przy pomocy metody iniekcji jest relatywnie łatwe i tanie. Za pomocą własnych rąk, bez pomocy specjalistów, jesteśmy dzięki niej w stanie osuszyć nasz budynek, który narażony jest na podciąganie wilgoci.

Data publikacji: 19.08.2016