Murowanie ścian z betonu komórkowego – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć

Beton komórkowy należy do najczęściej wybieranych materiałów budowlanych – wszystko za sprawą jego prostej obróbki. Podczas murowania bloczków komórkowych trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, których złamanie mogłoby obniżyć trwałość wykonanej konstrukcji. Zobaczmy, jakich błędów unikać!

Kladzenie zaprawy

Jak łączyć bloczki z betonu komórkowego?

Do murowania z bloczków komórkowych używa się zapraw klejowych cienkowarstwowych. Podczas ich przygotowywania koniecznie przestrzegajmy zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu. Dlaczego? Gotowy preparat powinien mieć dość gęstą konsystencję tak, aby nie rozrywał się ani nie rozpływał podczas aplikacji. Gęstość zaprawy będzie prawidłowa wtedy, gdy masa rozpłynie się dopiero po dociśnięciu bloczka. 

Nieszlifowanie betonu komórkowego

Wymiary bloczków komórkowych mogą się różnić od siebie o 1 mm. Choć wydawać by się mogło, że jest to niewielka różnica, w przypadku kilku warstw kolejne milimetry nałożą się na siebie. W efekcie powstanie całkiem spora różnica, przez którą niemożliwe będzie utrzymanie idealnego poziomu. Właśnie z tego powodu konieczne jest delikatne przeszlifowanie każdej warstwy po wymurowaniu.

Budowanie ściany z betonu komórkowego 1

Trudności z pierwszą warstwą

W przypadku murowania z betonu komórkowego pierwsza warstwa powinna być wykonana idealnie. Z tego powodu do jej wykonania stosuje się tradycyjną zaprawę w warstwach o grubości do kilkunastu milimetrów. Robiąc to w ten sposób, łatwiej nam będzie wykonać ewentualne poprawki. Po wykonaniu pierwszej warstwy muru warto się dodatkowo upewnić, że jest perfekcyjnie prosta. Pomoże nam w tym zastosowanie specjalnego niwelatora – o tym, jak go używać, przeczytamy w artykule o niwelatorach.

Niewzmocnione strefy podokienne

Podokienniki zbudowane z betonu komórkowego powinny być wzmocnione zbrojeniem. Dlaczego jest to tak istotne? W przeciwnym razie mogłoby dojść do popękania dolnych naroży, które rozchodziłyby się promieniście pod kątem 45°. W roli zbrojenia najlepiej sprawdzą się drabinki wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej oraz ułożone na pierwszej spoinie pod oknem.

Porada eksperta

Zbrojenie strefy podokiennej powinno być o około metr dłuższa niż całkowita szerokość okna – tak, aby wystawało z każdej strony na pół metra – zapewni to konstrukcji większą trwałość.

Bloczek komórkowy Castorama

Złe połączenie ścian nośnych i działowych z betonu komórkowego

Bardzo często można spotkać się z sytuacją, w której ściany zewnętrzne i wewnętrzne są ze sobą murowane „na styk”, czyli po prostu poprzez przyłożenie bloczków komórkowych do siebie. W takiej konstrukcji brakuje wzmocnienia – z biegiem czasu może więc tracić na trwałości. Jak więc murować z bloczków z betonu komórkowego? Najlepszy efekt zyskamy, przewiązując je ze sobą. Polega to na tym, że co druga warstwa ściany wewnętrznej powinna się opierać na ścianie zewnętrznej. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w artykule o murowaniu ścianek działowych z betonu komórkowego.

Data publikacji: 18.04.2018