Jak wykonać ścianę z cegieł?

Ściana z cegieł to jeden z najbardziej popularnych sposobów na oryginalne wykończenie wnętrza. Czy łatwo uzyskać taki efekt? Sposobów jest kilka, ponieważ możemy wymurować ścianę, usunąć tynk, pod którym kryją się cegły, czy też wykończyć powierzchnię elementami imitującymi prawdziwą cegłę. Oto jak wykonać tego typu dekorację w każdym z tych wariantów.

Jak wykonać ścianę z cegieł?

Zalety ceglanych ścian we wnętrzach

Cegła jest ponadczasowa, naturalna i oryginalna. Jest przy tym również bardzo uniwersalna, ponieważ wykonana z niej ściana może stanowić urozmaicenie bądź dekorację o większej powierzchni w pomieszczeniach utrzymanych w różnych stylach aranżacyjnych: retro, rustykalnym, vintage, industrialnym, typu loft, skandynawskim czy nowoczesnym. Świetnie spisze się w różnego rodzaju pomieszczeniach: sypialni, salonie, łazience, kuchni czy przedpokoju. Nie zapominajmy również o tym, że ściana z cegły załamuje światło, dzięki czemu może wywoływać we wnętrzach efekt trójwymiarowości, co sprawia, że wyglądają one jeszcze bardziej efektownie. Jeśli cegła jest naturalna, wprowadza też doskonały mikroklimat wpływający na nasze dobre samopoczucie i zdrowie. Jest przy tym materiałem trwałym i wyjątkowo wytrzymałym, który bez trudu oprze się trudnym warunkom panującym nie tylko w łazience czy kuchni, ale także na elewacji budynku. A to jeszcze nie koniec i tak już długiej listy zalet, ponieważ ściana z cegły świetnie kumuluje również ciepło, które długo utrzymuje, i jest dobrym izolatorem akustycznym.

Porada eksperta:

Pamiętajmy o tym, że o ile dobrze wykonana ściana z cegieł może sprawiać wrażenie trójwymiarowości, o tyle może odbierać nieco przestronności małym wnętrzom. Dlatego też takie wykończenie sprawdza się głównie w większych pomieszczeniach, gdzie kontrastuje z bielą, szarością, drewnem czy innymi naturalnymi dodatkami.

Wybór cegieł

Jaka cegła na ścianę? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy wymurować nową ścianę, to możemy wybrać cegły klinkierowe, licowe, silikatowe lub też tradycyjne. Co więcej, mogą być to zarówno elementy pełne, jak i drążone, a także szczelinowe, perforowane oraz kantówki. Wszystkie są dość wytrzymałe, by stworzyć z nich nową konstrukcję. Są przy tym bardzo naturalne i barwne, dzięki czemu łatwo znajdziemy te, które będą odpowiadać naszym preferencjom i stylowi wnętrza.

Na rynku dostępna jest też imitacja cegły na ścianę i to w wielu ciekawych wariantach. Są to przede wszystkim płytki ściennej w formie gresu, glazury i paneli ceramicznych. Są one idealnie uformowane, a niektóre z nich do złudzenia przypominają naturalne cegły. Dzięki nim możemy uzyskać modne kolory ścian, które sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnych pomieszczeniach, np. białe, szare czy czarne. Tego rodzaju cegiełki mogą być ponadto zarówno matowe, jak i błyszczące. Co więcej, specjalne panele ceramiczne mogą po połączeniu prezentować grafiki czy fotografie i stanowić niezwykły akcent dekoracyjny. Efekt cegły na ścianie możemy też uzyskać poprzez naklejenie cegieł klinkierowych.

Przeczytaj także: Instrukcja wideo - ściana z cegły - jak wykonać?

Jak wykonać ścianę z cegieł?

Wybór zaprawy

Jeśli zdecydujemy się na wymurowanie ściany z cegieł, podstawowym zadaniem, jakie powinniśmy wykonać, jest wybranie odpowiedniej zaprawy murarskiej. Jej wybór jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju cegły, jakiej użyjemy do wniesienia pożądanej konstrukcji. Powinniśmy wybrać więc:

  • do cegieł tradycyjnych, silikatowych i licowych – tradycyjną zaprawę murarską,
  • do cegieł klinkierowych – zaprawę przeznaczoną do klinkieru.

Murowanie

Układanie cegły dekoracyjnej jest uzależnione od ściany, jaką chcemy wnieść. Jeśli jest to wewnętrzna ściana konstrukcyjna, należy murować ją na szerokość cegły i wtedy jej grubość będzie wynosiła 25 cm. Jeśli jest to wewnętrzna ściana działowa, jej grubość wyniesie 12 cm. Taką ścianę możemy stworzyć również z cegieł połówkowych i wtedy jej grubość będzie miała wymiar od 12 do 15 cm.

Ściana działowa nie musi sięgać sufitu, lecz w takim przypadku musi być zbrojona w co trzeciej spoinie. Najcieńsza murowana ściana z cegły może mieć 6,5 grubości, jeśli jest stawiana na wozówce i dodatkowo zbrojona.

Murowanie ściany z cegieł powinno rozpoczynać się od stropu. Jeśli ściana ta ma przylegać do ościeżnicy, możemy ustawić ją w wyznaczonym miejscu przed rozpoczęciem układania cegieł. Następnie możemy przystąpić do murowania cegły przy użyciu odpowiedniej zaprawy, przesuwając elementy w co drugim rzędzie o połowę długości.

Szczególnie ważne podczas wykonywania nowej ściany z cegły jest zakotwienie w ścianach nośnych budynku, czego dokonuje się przy użyciu pręta zbrojeniowego. Pręt ten należy wpuścić w otwory wykonane w ścianach nośnych, co stabilizuje i wzmacnia nową konstrukcję. Jeśli w murze z cegieł znajdzie się ościeżnica, jeden koniec pręta wpuszczamy w otwór w ścianie nośnej, a w ościeżnicy montujemy 2 długie wkręty. Tego typu wzmocnienia wykonujemy w kilku miejscach na całej wysokości ściany.

Murując ścianę z cegieł, nie możemy zapominać o spoinowaniu. Co ciekawe, zadanie to możemy wykonywać już na etapie układania cegieł, formując fugę za pomocą specjalnej wąskiej kielni na kształt płaski lub półokrągły. Pamiętajmy jednak o tym, że zaprawa powinna wstępnie związać, żeby jej uformowanie było skuteczne. Podczas wsuwania jej w spoiny należy zachować też wyjątkową ostrożność, aby nie zabrudzić samych cegieł, a ewentualne zanieczyszczenia usuwać od razu czystą szmatką. Zawsze wypełniamy w pierwszej kolejności spoiny poziome, a następnie pionowe, pracę zaczynając od góry. Kiedy spoiny wyschną, ścianę powinniśmy wyczyścić szczotką.

Porada eksperta:

Spoinę możemy wykonać równo z powierzchnią cegieł, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać je w czystości. W spoinach wklęsłych będzie gromadził się natomiast kurz, ale z drugiej strony sam efekt będzie bardziej atrakcyjny wizualnie.

Jak wykonać ścianę z cegieł?

Usuwanie tynku

W niektórych budynkach murowanie nowej ściany z cegieł nie jest koniecznością, ponieważ stanowi ona element konstrukcyjny ścian całego budynku i kryje się pod warstwą tynku. Wystarczy wówczas usunąć wykończenie, by cieszyć się najbardziej oryginalnym i naturalnym efektem. Możemy w takiej sytuacji pozostawić surową ścianę z cegieł lub zdecydować się na jej odświeżenie. Jeśli będziemy chcieli nieco udoskonalić wygląd odsłoniętej przez nas konstrukcji, konieczne będzie w pierwszej kolejności usunięcie luźnej zaprawy znajdującej się pomiędzy płytkami, wyskrobanie jej wierzchniej warstwy oraz ponowne wypełnienie spoin nową zaprawą. Po usunięciu tynku całą ścianę powinniśmy też dokładnie oczyścić przy pomocy szczotki drucianej, a następnie zeszlifować i wygładzić papierem ściernym – możemy użyć w tym celu wiertarki z krążkiem, gąbki ściernej lub papieru na drewnianym klocku. Przed wypełnieniem spoin ścianę należy przetrzeć z kolei mokrą gąbką, usuwając resztki pyłu i stwarzając lepsze warunki do wiązania nowej zaprawy. Spoinowanie wykonujemy tak samo jak w przypadku murowania nowej ściany.

Czy wiesz, że...?

Ścianę z efektem cegieł możemy uzyskać również, używając specjalnego drobnoziarnistego tynku mineralnego. Po nałożeniu jego dwóch warstw i wyrysowaniu wzoru za pomocą poziomicy i specjalnego rysika do wycinania poziomych i pionowych lin, uzyskujemy ścianę imitującą cegłę.

Przyklejanie płytek

Układanie cegły na ścianie może odbyć się również poprzez przyklejenie do niej wspomnianych wcześniej płytek klinkierowych lub stanowiących imitację cegieł płytek ceramicznych. Wykonanie tego rodzaju wykończenia nie różni się zbytnio od kładzenia innego rodzaju płytek. Także tutaj powinniśmy zadbać przede wszystkim o właściwe przygotowanie podłoża, które powinno być idealnie czyste, równe i dobrze zagruntowane. Jeśli powierzchnia ściany posiada jakiekolwiek nierówności, powinniśmy je zniwelować za pomocą masy szpachlowej i gładzi lub poprzez zastosowanie specjalnych płyt cementowych wyrównujących podłoże.

Pamiętajmy, że do przyklejania płytek klinkierowych powinniśmy używać zaprawy klejowej przeznaczonej właśnie do tego materiału, a do wypełnienia spoin specjalnej elastycznej zaprawy dedykowanej fugowaniu klinkieru.

Płytki przyklejamy przy użyciu odpowiedniej zaprawy, nakładając ją pacą zębatą na ścianę oraz spód przyklejanego elementu. Płytkę dociskamy do podłoża i usuwamy nadmiar kleju przed jego związaniem. Co bardzo ważne, do spoinowania płytek przystępujemy dopiero po całkowitym wyschnięciu zaprawy klejowej, co następuje najczęściej dopiero po kilku dniach od przytwierdzenia elementów dekoracyjnych. Zaprawa, której użyjemy do spoinowania, powinna odznaczać się dużą plastycznością oraz posiadać konsystencję wilgotnej ziemi. Tak jak w przypadku murowanych ścian, spoinowanie przeprowadzamy od góry do dołu ściany.

Przeczytaj także: Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej

Jak wykonać ścianę z cegieł?

Zabezpieczenie cegieł

Po wyschnięciu zaprawy klejowej oraz zaprawy do spoinowania, ścianę z cegieł należy zabezpieczyć, nakładając na nią specjalny preparat przeznaczony do impregnowania tego rodzaju materiału. Do takich środków zaliczymy impregnaty, oleje oraz lakiery dostępne na rynku, które powinny być nakładane na powierzchnie przy użyciu pędzla lub gąbki. Jeśli cegła znajduje się w pomieszczeniach narażonych na działanie podwyższonej wilgotności, należy zabezpieczyć ją środkiem mającym w swoim składzie substancje hydrofobowe i biobójcze.

Data publikacji: 25.01.2017