LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>

Gładź szpachlowa ognioodporna – kiedy ją wykorzystać?

Gładź szpachlowa ognioodporna to jedna z nowinek rynku budowlanego. Jej zastosowanie zapewnia wszystkim użytkownikom pełne bezpieczeństwo, przy jednoczesnych zachowaniu wysokiej estetyki wykończenia wnętrz. Kiedy warto stawiać na tego rodzaju wyrób?

Miejsce zastosowania gładzi szpachlowej ognioodpornej

Spis treści:

Miejsce zastosowania

Gładź szpachlowa ognioodporna stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnej gładzi gipsowej. Polecana jest więc do wszystkich miejsc, w których zwykła gładź może okazać się niewystarczająca – mowa tutaj przede wszystkim o miejscach narażonych na występowanie wysokiej temperatury, będącej jedną z najczęstszych przyczyn pękania tradycyjnego produktu. Sprawdzi się więc głównie na ścianach kominów oraz ich komorach, a także powierzchniach stycznych ze ścianami lub obudowami pieców, kominków czy kuchenek.

Przeczytaj także: Jak wykonać ścianę z cegieł?

Cenne właściwości

Kiedy tradycyjna gładź gipsowa może pękać pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, gładź szpachlowa ognioodporna pozostaje w nienaruszonym stanie podczas działania temperatury sięgającej nawet 650 stopni Celsjusza. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkowanie domu staje się o wiele bardziej bezpieczne i funkcjonalne. Powierzchnie wykończone przy użyciu gładzi szpachlowej ognioodpornej są jednak nie tylko wyjątkowo wytrzymałe, ale także równe i gładkie, co wpływa na osiągnięcie estetycznego efektu końcowego.

Cenne właściwości gładzi szpachlowej ognioodpornej

Jak poprawnie używać gładzi szpachlowej ognioodpornej?

Aby końcowy efekt był zadowalający, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o właściwym przygotowaniu powierzchni, na którą zostanie naniesiona gładź szpachlowa ognioodporna. Jeśli ściana jest remontowana i znajduje się na niej stara gładź i tynk, należy usunąć wszelkie ich pozostałości. Pamiętajmy również o tym, że gładź ognioodporną nakładamy na dokładnie osuszony tynk oraz powierzchnię, uprzednio zabezpieczoną środkiem gruntującym (najlepiej również ognioodpornym).

Zobacz też: Gdzie i kiedy stosować zaprawy odporne na mróz i wodę

Przygotowanie samej masy powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Gładź szpachlową ognioodporną należy nakładać równomiernie, warstwami o grubości od 3 do 6 milimetrów. Nie zaleca się jej szlifowania po wyschnięciu oraz poddawania wysokiej temperaturze przynajmniej przez okres 3 dni.

Data aktualizacji: 24.07.2024