Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Gładź szpachlowa ognioodporna – kiedy ją wykorzystać?

Gładź szpachlowa ognioodporna to jedna z nowinek rynku budowlanego. Jej zastosowanie zapewnia wszystkim użytkownikom pełne bezpieczeństwo, przy jednoczesnych zachowaniu wysokiej estetyki wykończenia wnętrz. Kiedy warto stawiać na tego rodzaju wyrób?

Gładź szpachlowa ognioodporna – kiedy ją wykorzystać?

Miejsce zastosowania

Gładź szpachlowa ognioodporna stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnej gładzi gipsowej. Polecana jest więc do wszystkich miejsc, w których zwykła gładź może okazać się niewystarczająca – mowa tutaj przede wszystkim o miejscach narażonych na występowanie wysokiej temperatury, będącej jedną z najczęstszych przyczyn pękania tradycyjnego produktu. Sprawdzi się więc głównie na ścianach kominów oraz ich komorach, a także powierzchniach stycznych ze ścianami lub obudowami pieców, kominków czy kuchenek.

Przeczytaj także: Jak wykonać ścianę z cegieł?

Cenne właściwości

Kiedy tradycyjna gładź gipsowa może pękać pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, gładź szpachlowa ognioodporna pozostaje w nienaruszonym stanie podczas działania temperatury sięgającej nawet 650 stopni Celsjusza. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkowanie domu staje się o wiele bardziej bezpieczne i funkcjonalne. Powierzchnie wykończone przy użyciu gładzi szpachlowej ognioodpornej są jednak nie tylko wyjątkowo wytrzymałe, ale także równe i gładkie, co wpływa na osiągnięcie estetycznego efektu końcowego.

Gładź szpachlowa ognioodporna – kiedy ją wykorzystać?

Jak poprawnie używać gładzi szpachlowej ognioodpornej?

Aby końcowy efekt był zadowalający, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o właściwym przygotowaniu powierzchni, na którą zostanie naniesiona gładź szpachlowa ognioodporna. Jeśli ściana jest remontowana i znajduje się na niej stara gładź i tynk, należy usunąć wszelkie ich pozostałości. Pamiętajmy również o tym, że gładź ognioodporną nakładamy na dokładnie osuszony tynk oraz powierzchnię, uprzednio zabezpieczoną środkiem gruntującym (najlepiej również ognioodpornym).

Zobacz też: Gdzie i kiedy stosować zaprawy odporne na mróz i wodę

Przygotowanie samej masy powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Gładź szpachlową ognioodporną należy nakładać równomiernie, warstwami o grubości od 3 do 6 milimetrów. Nie zaleca się jej szlifowania po wyschnięciu oraz poddawania wysokiej temperaturze przynajmniej przez okres 3 dni.