Produkty

Dom modułowy na lata – czy to możliwe?

Dom modułowy na lata – czy to możliwe?

Budynki modułowe to domy, które powstają z przygotowanych w fabryce elementów. Ich montaż przebiega szybko, co pozwala na wzniesienie budowli w krótkim czasie. Technikę tę stosuje się szczególnie w przypadku budowy pomieszczeń tymczasowych lub zastępczych. Ale czy w domu modułowym można mieszkać na stałe?

dom modulowy w trakcie budowyDomy modułowe, ze względu na krótki czas budowy, sprawdzają się w sytuacjach kryzysowych, gdy trzeba zapewnić dach nad głową osobom, które w wyniku katastrof czy klęsk utraciły dotychczasowe miejsce zamieszkania. Tak wznoszone są też budynki publiczne, jak np. szkoły, pawilony handlowe itp. Ze względu na wiele zalet, domy modułowe powstają coraz częściej jako alternatywa dla tradycyjnego budownictwa jednorodzinnego, bo nic nie stoi na przeszkodzie, by budować je z myślą o wieloletnim użytkowaniu.

Zalety domów modułowych

Do głównych zalet tego typu konstrukcji należy krótki czas budowy. Elementy powstające w fabryce a następnie dowożone na teren budowy, łączy się ze sobą niczym klocki, co przy sprzyjających warunkach atmosferycznych może trwać jedynie parę tygodni.

Dzięki możliwości łatwego łączenia poszczególnych modułów, dom tego typu można w łatwy sposób rozbudować o kolejny element dowolnej wielkości. Nietrudno także o przemodelowanie jego wnętrza, co pozwala na dostosowanie projektu do potrzeb mieszkańców.

Domy modułowe można także stawiać na dowolnym podłożu: piaszczystym, podmokłym czy skalistym. Problemu nie stanowi też ukształtowanie terenu – modułowa konstrukcja spełni swoje zadanie zarówno na terenie płaskim, jak i na skarpie. W niektórych sytuacjach budowla może także stanąć na płaskim dachu innej – pod warunkiem, że pozwoli na to nośność stropu i uzyskamy zgodę na tego typu działanie.

Zaletą jest także fakt, że jeżeli nasz dom nie zostanie osadzony w gruncie, na fundamentach, to będziemy mogli przetransportować go w inne miejsce, a nawet zdemontować i powtórnie złożyć.

Kolejnym atutem są niższe koszty utrzymania domu modułowego. Te maleją nawet o ok. 70-80% w stosunku do kosztów utrzymania domu wybudowanego metodą tradycyjną. Także samo wzniesienie tego typu budynku może być tańsze niż domu murowanego, jednak prawdziwą różnicę w cenie zauważymy szczególnie podczas eksploatacji.

Trzeba także obalić mity narosłe wokół technologii budownictwa modułowego. Przede wszystkim doświadczenie wskazuje, że domy tego typu – przy odpowiednim montażu i użyciu właściwych materiałów – przetrwają nawet kilkaset lat. Ich nietrwałość jest jedynie obiegową opinią, nie mającą pokrycia w rzeczywistości. Nie należą także do łatwopalnych – opierają się ogniowi nawet przez 45 minut, a wszelkie uszkodzenia konstrukcji wymienimy o wiele łatwiej i szybciej niż w budynku murowanym.budowa domu modułowego

Wśród projektów domów modułowych znajdziemy zarówno konstrukcje parterowe, z poddaszem użytkowym, jak i wielopiętrowe. Nierzadko możliwe jest także przystosowanie naszego projektu tak, by możliwe było zrealizowanie go metoda modułową.

Jak widać, budynki modułowe, choć kojarzą się z konstrukcjami tymczasowymi i nietrwałymi, w rzeczywistości wcale takie być nie muszą. Świadczy o tym doświadczenie płynące ze Szwecji, gdzie jednorodzinne budownictwo modułowe cieszy się bardzo dużym powodzeniem i gdzie szybkość wznoszenia budynku, niskie koszty utrzymania, a także zalety ekologiczne takiego rozwiązania doceniono już dawno temu. Bez wątpienia budownictwo modułowe umożliwia najszybsze wzniesienie domu jednorodzinnego, a jednocześnie pozwala na jego wieloletnią, ekonomiczną eksploatację – także przez przyszłe pokolenia.

Data publikacji: 03.12.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Sufity podwieszane – z płyty wiórowej lub OSB

Sufity podwieszane – z płyty wiórowej lub OSB
Sufity podwieszane z płyty są popularne podczas remontu lub wykańczania wnętrz. Pozwalają w szybki sposób zrealizować zmianę aranżacji pokoju i...
Czytaj więcej

Jak wykonać sufit podwieszany w łazience?

Jak wykonać sufit podwieszany w łazience?
Nowoczesna łazienka to pomieszczenie, które możemy urządzić na niezliczoną ilość sposobów. Wykorzystanie w niej sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-ka...
Czytaj więcej

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów?
Stropy to poziome elementy konstrukcyjne oddzielające kondygnacje budynków i przenoszące obciążenia na elementy pionowe – czyli ściany i słupy. ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Dom modułowy na lata – czy to możliwe?