LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wybrać odpowiednią cegłę?

Wśród cegieł mamy całkiem spory wybór modeli różniących się właściwościami, zastosowaniem, a także przeznaczeniem. Jakie są najpopularniejsze rodzaje cegieł i do czego możemy je wykorzystać?

Jak wybrać cegłę

Tanie i szybkie budowanie – pustaki

Jednym z najtańszych i najbardziej popularnych materiałów używanych przy wznoszeniu konstrukcji są pustaki. Są one najczęściej wykorzystywane do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynków. Cenione są szczególnie za duże rozmiary oraz lekkość, co pozwala na przyspieszenie prac budowlanych. Dostępne są różne rodzaje pustaków, ale do najtańszych należą te betonowe. Ponadto mają one specjalne uchwyty montażowe i połączenia typu pióro-wpust, co pozytywnie wpływa na łatwość i szybkość budowania. Nie stosuje się do nich zaprawy, co pozwala na szybie stawianie ścian konstrukcyjnych oraz wypełniających. Nieco droższe są już pustaki ceramiczne czy z ceramiki poryzowanej. Rzadziej stosuje się pustaki gipsowe i szklane (luksfery).

Pełne czy z otworami?

Do budowy możemy stosować cegły pełne lub z otworami (np. dziurawka, kratówka, sitówka). Otwory zwiększają izolacyjność materiału i sprawiają, że są one lekkie, jednak budując fundamenty i elementy konstrukcyjne, lepiej stosować wyroby pełne. Powinniśmy sprawdzać i odpowiednio dopasowywać do wymogów budowy, wytrzymałość mechaniczną kupowanych cegieł. Określamy ją wytrzymałością na ściskanie i wyrażamy w klasach, np. klasa cegły 35 oznacza, że wytrzymuje ona ściskanie 35 MPa. Poza szczególnymi elementami (wymagającymi wykonania np. z cegły szamotowej czy kominówki) najwięcej możliwości konstrukcyjnych, stylizacyjnych i estetycznych przynosi nam użycie cegieł klinkierowych.

Cegły ceramiczne i wapienno-piaskowe

Cegły stanowią mocny, trwały i estetyczny materiał budowlany. Spośród wielu rodzajów cegieł najbardziej ekonomiczne jest zastosowanie cegieł wapienno-piaskowych. Droższe będą cegły ceramiczne (wypalane z gliny) chociażby z uwagi na użyte do ich produkcji surowce. Tego typu cegły zazwyczaj wymagają dodatkowej warstwy zabezpieczająco-wykańczającej, czyli np. otynkowania.

Jak wybrać cegłę

Cegły klinkierowe

Efektowne elewacje budynków mieszkalnych, a także siedzib instytucji, firm, a nawet obiektów sakralnych, często tworzone są z cegły klinkierowej. Cegły te wypalane są z mieszanki gliny i piasku w temperaturze 1100 stopni Celsjusza. Mają wiele zalet: są odporne na uszkodzenia, na skrajne temperatury, nie płowieją, nie osadzają się na nich glony i pleśnie, są łatwe w utrzymaniu w czystości oraz nie wymagają tynkowania.

Cegły klinkierowe są produkowane w wielu kolorach i fakturach. Mogą być gładkie, ryflowane, szkliwione lub też nieszkliwione. Ich wadą jest to, że nie należą do tanich. Najtańszymi z cegieł klinkierowych są cegły perforowane. Mają najcieńsze ściany i dużą liczbę otworów. Z uwagi na cenę są chętnie kupowane, jednak nie zawsze właściwie stosowane. Nie nadają się one np. na budowę kominów, przy których powinno używać się wyłącznie cegieł pełnych lub szczelinowych. Klinkier perforowany świetnie natomiast nadaje się na elewacje, ogrodzenia oraz obiekty małej architektury ogrodowej, np. grille, kwietniki, murki czy kominki. Dzięki swym perforacjom klinkier w tym wydaniu jest lżejszy i nie wymaga drogich, solidnych fundamentów.

Dodatkową zachętą wynikającą ze stosowania cegieł klinkierowych jest to, że dostępne są na rynku liczne  kształtki takie jak:

- cegły zaokrąglone z jednej lub z obu stron,
- cegły ścięte,
- cegły połówkowe,
- daszki,
- parapety,
- płytki, np. na schody, podłogi tarasów, balkonów, ścieżki ogrodowe czy podjazdy,
- czapy na słupki ogrodzeniowe.

Uwaga: możemy samodzielnie ocenić jakość cegły klinkierowej, uderzając w nią czymś metalowym i wsłuchując się w wydawany ton. Im ton jest wyższy tym klinkier lepszy, bo posiada większą sprężystość.

Podatność cegieł na powstawanie wykwitów na ich powierzchni sprawdzimy, wkładając kilka z nich do naczynia z czystą wodą Zanurzamy cegły w wodzie do połowy. Jeśli posiadają one w swym składzie sole rozpuszczalne w wodzie powodujące wykwity, to wystające ponad wodę części cegieł szybko pokryją się białawym nalotem.