Jak naprawiać zniszczone płyty gipsowo-kartonowe

Płyty gipsowo-kartonowe są tanie i stosunkowo łatwe w montażu, dlatego coraz częściej znajdują zastosowanie w naszych wnętrzach. Jednak nie należą one do najtrwalszych materiałów. Oto kilka porad, które ułatwią konserwację płyt G-K i podpowiedzą, jak usunąć z nich drobne zniszczenia i zawilgocenie.

Płyta gipsowa

Naprawa dziur i uszkodzeń

Jeśli płyta G-K jest uszkodzona i posiada dziury, nie oznacza to, że musimy wymieniać całą ściankę. Dzięki odpowiednim zabiegom można naprawić ubytki i przywrócić jej świeży wygląd i jednolitą strukturę – o czym powinniśmy pamiętać i jak wykonać tego typu naprawy?

Jeśli płyta gipsowo-kartonowa posiada jedynie drobne wgniecenie, gdy zewnętrzna warstwa płyty nie została uszkodzona i nie pękła, naprawę można przeprowadzić w bardzo prosty sposób: wystarczy na wgniecenie nałożyć warstwy gładzi – jej powłoka nie powinna być grubsza niż 2 mm.

Jeśli na płycie G-K powstała dziura, z powodzeniem można uzupełnić ubytek bez konieczności wymiany całości. Pracę należy zacząć od dokładnego zmierzenia otworu i nabycia nowego fragmentu płyty, z której będziemy wycinać łatę. Następnie z nowej płyty należy wyciąć odpowiedni fragment z zapasem około 5 cm z każdej strony.

Istotne jest to, aby sfazować boki łaty – czyli przyciąć jej krawędzie pod kątem 45°. Następnie wycięty fragment odrysowujemy na ściance i wycinamy otwór, nie zapominając o sfazowaniu, odpyleniu i zagruntowaniu jego boków, co pozwoli stworzyć przestrzeń na masę szpachlową.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie dwóch stalowych profili. Najlepiej, aby każdy z nich miał długość dwukrotnie przewyższającą długość łaty. Profile układamy za ubytkiem przy krawędzi otworu, tak aby połowa ich szerokości wystawała poza otwór i za pomocą wkrętów mocujemy je do ściany. Następnie przytwierdzamy łatę.

Płyta gipsowa

Następnego dnia na łatę nakładamy masę szpachlową z wodą gipsową i zatapiamy w niej taśmę flizelinową. Gdy ostatnia warstwa masy szpachlowej wyschnie, można ją wyszlifować papierem ściernym o niewielkiej granulacji, a następnie zagruntować i wykończyć tak jak resztę ściany.

Popękane, widoczne spoiny płyt gipsowo-kartonowych tworzą nieestetyczne rysy, psując tym samym ostateczny efekt gładkich i jednolitych ścian. Jeśli zamierzamy pozbyć się rys, warto zabrać się za to podczas remontu. Wystarczy oczyszczone miejsca łączeń wypełnić masą szpachlową. Kolejnym krokiem powinno być wzmocnienie i zabezpieczenie efektu poprzez zatopienie w masie szpachlowej elastycznych, odpornych na uszkodzenie i rozciąganie taśm (np. flizelinowej lub celulozowej, zwaną amerykańską czy papierową). Podczas ich układania warto zwrócić uwagę na to, aby ułożyć je równomiernie, unikając przy tym nierówności i pozostawiania pęcherzyków powietrza. Można także wykorzystać specjalne masy przeznaczone do spoinowania beztaśmowego Unifoltt lub Cekol C-40.

Jak usunąć zawilgocenia z płyt gipsowo-kartonowych. Płyty G-K są bardzo podatne na zawilgocenie, a tym samym na rozprzestrzeniające się zagrzybienie i pleśń. W tym przypadku najlepiej jest zapobiegać niż leczyć, gdyż naprawa może okazać się niemożliwa. Jeśli zauważymy wilgoć na płytach, należy przede wszystkim znaleźć źródła wilgoci i jak najszybciej je usunąć. Jeśli zawilgocenie nie zdążyło poważnie uszkodzić płyty, możemy zastosować osuszacze kondensacyjne.