Produkty

Sposoby na odnawianie powierzchni betonowych

Sposoby na odnawianie powierzchni betonowych

Powierzchnie betonowe są zwykle bardzo solidne i odporne na zniszczenia. Jednak po latach użytkowania mogą się nieco zużyć. Jak je odpowiednio odnowić, by cieszyć się ich dalszą funkcjonalnością?

ściana z betonuKiedy odnawiamy powierzchnie betonowe

Podczas procesu utwardzania beton traci swoją objętość. Ta utrata może powodować pęknięcia. Ponadto w gorących miejscach beton kruszy się szybciej z powodu parowania. Możemy spotkać się z:

- ubytkami punktowymi, które trzeba będzie wypełnić specjalnym preparatem uszczelniającym,

- pęknięciami na płycie posadzki, które należy odpowiednio zaimpregnować,

- odrywającymi się powłokami, które będą z kolei wymagały szlifowania, polerowania i zastosowania specjalnej wylewki betonowej,

- pylącą posadzką, którą zaimpregnujemy żywicą wnikającą w jej głąb,

- źle wykonaną podbudową, którą najlepiej będzie zdjąć i zrobić od początku.

Silikony, akryle, piany – najlepsze uszczelniacze do betonulejek do iniekcji

Silikony, akryle i piany uszczelniają i wypełniają wszelkie rysy i pęknięcia. Świetnie radzą sobie nie tylko z powierzchnią betonową, ale też drewnianą, szklaną czy stalową. Wyróżniamy:

- uszczelnienia akrylowe – są odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Można je więc wystawiać na działanie promieni słonecznych i stosować w okolicy okien. Nie zawierają toksycznych składników, są bezwonne i antyalergiczne. Można je malować farbą. Ich jedyną wadą jest słaba odporność na wilgoć,

- uszczelnienia silikonowe – są bardzo odporne na wilgoć, możemy ich więc używać w łazienkach albo na zewnątrz budynków. Są gęstsze od akryli i często pozostawiają wypukłą powierzchnię. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje silikonów: uniwersalne – do uszczelniania szyb, połączeń między materiałami budowlanymi i wykończeniowymi; neutralne – do elementów PCV, tynków i betonów oraz szklarskie – do szkła i aluminium. W poradniku przeczytamy więcej na temat tego, jakie silikony wybrać.

- piany – są niepalne i odporne na temperatury. Szybko się utwardzają, dzięki czemu można je niemal natychmiast ciąć. Mają doskonałą przyczepność do każdego rodzaju podłoży (szczególnie drewna, metalu i betonu). Nadają się do wypełniania otworów i szczelin, ale sprawdzają się też w izolacji akustycznej oraz w montażu drzwi i okien. Wyróżniamy piany wężykowe i pistoletowe.

Akcesoria do uszczelniaczy

Silikony i uszczelniacze doskonale sprawdzą się w pielęgnacji posadzek betonowych. Do ich nakładania zaś świetnie posłużą nam pistoletowe wyciskarki do kartuszy czy lejki do iniekcji. Wyciskarki pozwolą z łatwością uszczelnić ubytki i szczeliny przy pomocy masy silikonowej. Przy pomocy lejków zaaplikujemy zaprawy uszczelniające, ukrywając zarysowania i szczeliny w elementach betonowych i żelbetonowych. Inne przydatne akcesoria to z pewnością aplikatory do pianki i preparaty do twardej piany, wyciskacze, szpachelki gumowe czy specjalne środki i ściereczki czyszczące.

Porada eksperta

Końcówki aplikatorów do pianek i kartuszy mają różne kolory w zależności od tego, do jakiej pracy są przeznaczone. Dokonując więc zakupu pamiętajmy, by dokładnie czytać etykiety.

naprawa betonowej podłogiFarba akrylowa – nowoczesny sposób odnawiania posadzek betonowych

Jednym ze sposobów odnowienia posadzki betonowej jest pomalowanie jej farbą akrylową. Przed malowaniem należy jednak sprawdzić stan powierzchni. Jeśli jest świeża, musimy poczekać co najmniej cztery tygodnie, żeby rozpocząć nakładanie farby. W tym czasie zakończy się proces utwardzania i karbonizacji. Pamiętajmy też, że posadzka do malowania powinna mieć fakturę papieru ściernego. Ten efekt uzyskamy, stosując kwas murarski. Jeśli nasza powierzchnia jest zniszczona lub nierówna, należy w pierwszej kolejności ją zeszlifować, wgłębienia wypełnić zaprawą, a istniejące powłoki farb klejowych, rozpuszczalnikowych lub wapiennych zmyć aż do odsłonięcia czystego tynku. Posadzka musi być szorstka, sucha, bez kurzu i zatłuszczeń.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Co może nam się przydać podczas uszczelniania?

Co może nam się przydać podczas uszczelniania?
Uszczelnianie to czynność, która często towarzyszy nam podczas ostatnich prac wykończeniowych w domu. Po jakimś czasie zaś, z pewnością będziem...
Czytaj więcej

Jak osuszyć ściany metodą iniekcyjną?

Jak osuszyć ściany metodą iniekcyjną?
Mury, które w naturalny sposób podciągają wilgoć zdarzają się niezwykle często. Jak sobie z tym radzić niezależnie od warunków i miejsca, w którym sto...
Czytaj więcej

Akcesoria do uszczelniaczy – przegląd materiałów

Akcesoria do uszczelniaczy – przegląd materiałów
Uszczelnianie to proces, który gwarantuje zabezpieczenie przed przeciekami, stratami ciepła czy przeciągami. Jest zatem niezbędny podczas wielu prac b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sposoby na odnawianie powierzchni betonowych