Szklane ściany działowe - zalety i wady

Chociaż otwarte przestrzenie współczesnych domów i mieszkań są dziś modne, z punktu widzenia praktycznego nie zawsze są one pożądane. Aby wydzielić poszczególne pomieszczenia lub jedynie strefy, decydujemy się najczęściej na postawienie ścianek działowych. Te z kolei możemy wykonać z wielu rozmaitych materiałów, także ze szkła. Przyjrzyjmy się bliżej takiemu rozwiązaniu.

Zastosowania szkła

Szkło to popularny i chętnie wykorzystywany w wykańczaniu i aranżacji wnętrz materiał. Wykonujemy z niego wykończenie kuchennych ścian pomiędzy szafkami, wybieramy stoły i ławy ze szklanymi blatami, w modzie są również szklane drzwi, balustrady, fronty meblowe, kabiny prysznicowe czy półki. Szkło, choć nie musi być przezroczyste ani bezbarwne, stanowi bardzo dekoracyjny element wnętrz, który dodatkowo łatwo utrzymać w czystości. To oczywiście nie wszystkie możliwości zastosowania szkła we wnętrzach. Do jednych z najciekawszych pomysłów, na jaki możemy się zdecydować, należą szklane ściany działowe.

Szklane ściany działowe - zalety i wady

Rodzaje szklanych ścianek działowych

Jeśli decydujemy się wykonanie przegrody ze szkła, do wyboru mamy dwa typy zabudowy:

Zabudowa w systemie ramowym 

Szkło bezpiecznie umiejscawiane jest w ramie stworzonej z aluminiowych profili. Korzystając z tego systemu, możemy wydzielać strefy i pomieszczenia w dowolnie i w zależności od naszych potrzeb, co jest możliwe dzięki bogatej ofercie profili kierunkowych. W taki sposób możemy także montować drzwi – zarówno tradycyjne, jak i przesuwne.

Zabudowa w systemie bezramowym 

Wykorzystuje się tutaj szkło hartowane, które mocuje się za pomocą specjalnych okuć. Również tutaj możemy zamocować różnego rodzaju drzwi.

Z zastosowania powyższych systemów wynika największa korzyść z ustawionych w ten sposób ścianek działowych – można je w dowolnej chwili rozmontować i przenieść w inne miejsce. Dzięki temu nie ryzykujemy ich zniszczeniem czy uszkodzeniem podczas remontu. Szczególnie ścianki zamocowane na profilach nadają się do wielokrotnego – i szybkiego – demontażu i montażu. Dzięki możliwości ponownego wykorzystania poszczególnych modułów, oszczędzamy czas i pieniądze podczas kolejnych remontów.

Przeczytaj także: Jak zamontować ścianki działowe Alara

Pozostałe zalety ścianek ze szkła

Ponieważ ścianki działowe ze szkła wykonujemy na zamówienie, możemy dobrać ich wysokość i szerokość do naszych potrzeb, podobnie jak rodzaj szkła będący wypełnieniem ścianki.

Po drugie, na szklanych taflach istnienie możliwość wykonania dowolnego wzoru czy napisu – dzięki temu doskonale sprawdzą się we wszystkich budynkach biurowych.

Dodatkowym atutem jest montaż szklanych przegród – przebiega on bardzo szybko, ponieważ poszczególne elementy dostarczane są we wskazane miejsce w gotowych do mocowania częściach. Co więcej, szklane ściany nie wymagają żadnych dodatkowych prac – nie trzeba ich pokrywać gładzią, tapetować czy malować. Od razu po montażu są gotowe do użytku i estetycznie się prezentują. Ani ich montaż, ani demontaż nie wymagają specjalnych zabezpieczeń poszczególnych elementów wnętrza, bowiem wszystkie czynności są bardzo czyste.

Szklane przegrody pozwalają wydzielić poszczególne strefy w mieszkaniu, ale jednocześnie gwarantują integrację domowników, którzy bez względu na to, po której stronie ściany się znajdują, mogą bez przeszkód utrzymywać kontakt wzrokowy. Jeżeli zależy nam na intymności, możemy zdecydować się na szkło matowe lub montaż żaluzji.

Kolejną zaletą szklanych tafli jest fakt, że przepuszczają światło i maksymalnie doświetlają wszelkie odgrodzone nimi pomieszczenia. Dzięki temu możemy wydzielić przestrzeń bez okien i nie obawiać się, że zupełnie pogrąży się ono w mroku i będziemy zdani w nim jedynie na sztuczne światło. Co więcej, wykorzystując szkło do kształtowania wizerunku poszczególnych pomieszczeń, możemy uczynić je większymi i jaśniejszymi, niż są w rzeczywistości.

Nie sposób również nie wspomnieć o tym, że szklane ścianki nie tylko są dużo lżejsze od innych tego typu konstrukcji, ale należą również do łatwych w czyszczeniu – z tego względu dobrze spiszą się w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni.

Szklane tafle idealnie komponują się też z wnętrzami urządzonymi w modnym stylu minimalistycznym, a także z surową i chłodną stylistyką loftów.

Sprawdź także: Ścianki działowe w łazience – wady i zalety

Szklane ściany działowe - zalety i wady

Wady szklanych ścianek

Ściany wykonane z płaskich, szklanych tafli z pewnością nie przypadną do gustu każdemu. Przede wszystkim ze względu na ich chłodny i minimalistyczny charakter.

Jak inaczej możemy wykorzystać szkło w aranżacji pomieszczeń?