Wykusz – dlaczego warto uwzględnić go w projekcie budowlanym

Wykusz to z definicji element architektoniczny wystający poza płaszczyznę ściany budynku i poszerzający wnętrze, do którego przylega. Dawniej montowany był na wyższych kondygnacjach, jednak w nowoczesnym budownictwie stanowi integralną część znajdujących się na parterach pomieszczeń. Jakie korzyści wynikają z jego obecności?

Wykusz – dlaczego warto uwzględnić go w projekcie budowlanym

Współczesne wykusze

Tradycyjny wykusz znajdował się powyżej parteru i choć wciąż jeszcze można spotkać tego typu formy w wyższych partiach budynku (zwłaszcza w blokach wielorodzinnych), projekty współczesnych domów jednorodzinnych w większości uwzględniają go na parterze. Nowoczesne wykusze przybierają także różnorodne formy. Mogą mieć zwykłą, prostokątną konstrukcję, a także składać się z trzech czy pięciu ścian połączonych pod większym kątem. 

Przeczytaj także: Surowe wnętrza — cegła klinkierowa w salonie

Gdzie usytuować wykusz

Wykusz może być częścią niemal każdego pomieszczenia, zależy to jedynie od naszego pomysłu. Najczęściej i najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest powiększanie za jego pomocą dużego pokoju dziennego, czyli salonu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykusz był także częścią kuchni czy sypialni. Każde z tych pomieszczeń można zaaranżować tak, by przestrzeń wyznaczana przez wykusz była wykorzystana w optymalny, praktyczny sposób. 

Zalety wykuszu

Dzięki wykuszowi zwiększa się powierzchnia użytkowa pomieszczenia, w którym się on znajduje. Zamontowane w nim okna – często na każdej z wytyczających go ścian – doskonale doświetlają wnętrze mieszkanie i ocieplają je. Okna zamontowane w ścianach wykuszu dają o wiele więcej światła, niż te osadzone w płaskiej ścianie. 

Inną zaletą wykuszu jest to, że może posłużyć także jako symboliczna granica pomiędzy pomieszczeniami. Wnęka utworzona przez dodatkową formę może wyznaczać miejsce na jadalnię, gdzie ustawimy stół. W ten sposób rozdzielone zostaną dwa pomieszczenia: kuchnia i salon, które we współczesnym budownictwie często nie stanowią wyodrębnionych ścianami pomieszczeń. 

Wykusz znajdujący się w kuchni możemy wykorzystać także na kuchenną zabudowę. Meble zamówione na wymiar idealnie wkomponują się we wnękę, pozostawiając wiele wolnej przestrzeni dla domowników.

Zobacz też: Jak zorganizować przestrzeń do relaksu w małym mieszkaniu?

Wykusz – dlaczego warto uwzględnić go w projekcie budowlanym

Ciekawym rozwiązaniem jest także zabudowanie wykuszu i stworzenie w nim kącika wypoczynkowego. W zabudowie. Innym sposobem wykorzystania wykuszu jest urządzenie w nim ogrodu zimowego. Sprzyjają temu duże przeszklenia i nadmiar światła słonecznego. Wnęki poprowadzonej równo z płaszczyzną ścian nośnych budynku możemy urządzić dodatkowe schowki do przechowywania. Tymczasem utworzony tym samym szeroki parapet warto dodatkowo wyposażyć w miękką poduchę lub wyścielić wieloma mniejszymi poduszkami. Montując dyskretne oświetlenie, zyskamy idealne miejsce do czytania, podziwiania krajobrazu za oknem czy po prostu spędzania chwil z filiżanką herbaty. 

Oczywiście sposób, w jaki zaaranżujemy wykusz od wewnątrz, zależy od naszych upodobań. Równie dobrze możemy pozostawić go niezagospodarowanego lub ustawić w nim jedynie niewielki fotel i stolik. Nie zmienia to jednak faktu, że wykusz jest niezwykle dekoracyjnym elementem bryły budynku. Bez wątpienia ożywia konstrukcje proste i dodaje im efektownego wyrazu. 

Wady wykuszu

Oczywiście to rozwiązanie architektoniczne niesie ze sobą również pewne niedogodności. Przede wszystkim może wpływać na wychładzanie domu, zwłaszcza gdy wykonano go niestarannie. Z tego względu najlepiej sytuować je po południowej stronie budynku, by przez duże okna wpadało jak najwięcej promieni słonecznych przez jak najdłuższy czas w ciągu dnia. Wykusz, jako urozmaicenie bryły budynku, wpływa także na większe koszty budowy. Jednak dla korzyści, jakie wiążą się z jego obecnością, warto je ponieść.