icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Dlaczego warto stawiać fundamenty z keramzytobetonu?

Już na pierwszym etapie budowy domu szukamy wszelkich oszczędności. Chcemy, żeby było stosunkowo tanio, a zarazem dobrze. Takich rozwiązań jest niestety niewiele, ale nie oznacza to, że nie zdarzają się wcale. Dobrym przykładem są bloczki z keramzytobetonu.

fundamenty z keramzytobetonu

Oszczędność przede wszystkim

Bloczki z keramzytobetonu mają prawie dwukrotnie większe rozmiary niż tradycyjne bloczki betonowe, z których najczęściej stawia się fundamenty. Ilościowo wystarczy więc ich dwa razy mniej, a przy tym będą dużo lżejsze, nawet o 1/3 w porównaniu do tradycyjnego materiału. To wszystko przekłada się na znacznie łatwiejszy transport, zakres prac oraz spore oszczędności. Do przewozu materiałów keramzytobetonowych wystarcza najczęściej zamówienie pojedynczego przewozu, a nie dwukrotnego, tak jak w przypadku klasycznych bloczków, co jest związane z ograniczeniami w transporcie drogowym. Już w trakcie murowania okazuje się, że wysiłek fizyczny jest mniejszy, poszczególne elementy jesteśmy w stanie docinać używając piły ręcznej, a samo murowanie wykonuje się stosunkowo szybko i wygodnie ze względu na to, że najczęściej zbędne jest wypełnianie spoin pionowych, co zawdzięczamy wyprofilowanym ściankom bocznym na wpust i wypust. Ponadto, z tego powodu możliwe jest też znaczne oszczędzenie zaprawy murarskiej.

Zbyt mała wytrzymałość?

Kontrargumentem przemawiającym przeciw stosowania fundamentów z keramzytobetonu może być dla wielu osób jego wytrzymałość. O ile w porównaniu do rozmiarów i wagi klasycznych bloczków, te z keramzytobetonu wypadają lepiej, o tyle ich wytrzymałość wynosi najczęściej 5 lub 7,5, a czasami również 10 MPa (w przypadku tradycyjnych jest to 15 MPa).

Niekoniecznie jest to jednak wadą, ponieważ mniejsza wytrzymałość i tak jest w większości przypadków wystarczająca. Zamiast ostatniej warstwy bloczków możemy, wykorzystując jako szalunek kształtki U, wykonać dodatkowy wieniec, który równo rozłoży obciążenie na dłuższym odcinku ściany. Kształtki U to gotowe elementy wieńców oraz nadproży, które przenoszą obciążenie z wyższych partii ściany. Pamiętajmy o tym, że należy w nich ułożyć zbrojenie i wypełnić betonem.

fundamenty z keramzytobetonu

Ciepło i odporność

Fundamenty z keramzytobetonu charakteryzuje bardzo dobra izolacyjność cieplna i z tego względu ten rodzaj betonu nie wymaga często zastosowania dodatkowego ocieplenia. Tak znakomite właściwości izolacyjne są przede wszystkim efektem wypalania bloczków keramzytobetonowych z gliny w temperaturze 1200°C i uzyskiwanie lekkiego kruszywa, które dodawane jest do mieszanki betonowej zamiast żwiru i piasku. Warto zaznaczyć również, że oprócz fundamentów o świetnych właściwościach izolacyjnych otrzymamy również materiał odporny na zawilgocenie, grzyby i pleśnie.

Gdzie można je stosować?

Na takie rozwiązanie możemy się zdecydować przy niemal każdym rodzaju ścian. Powinniśmy pamiętać jednak o tym, że kluczowe są tutaj poszczególne szerokości bloczków keramzytobetonowych. Te o szerokości w przedziale 10-17 cm wykorzystuje się do budowy ścian działowych i warstwy osłonowej w ścianach trójwarstwowych, te o szerokości 24 cm do wznoszenia wewnętrznych ścian nośnych i warstwy nośnej ścian dwu- i trójwarstwowych, a te o szerokości 36,5 oraz 38 cm przeznaczone są do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych.