Buławy wibracyjne – jakie mają zastosowanie

Buławy wibracyjne mają szerokie zastosowanie w budownictwie, pozwalając ujednolicić mieszankę betonową, poprawiając tym samym jej jakość i wytrzymałość. Jakie są rodzaje tego sprzętu i do czego można go wykorzystać?

Buławy wibracyjne

Buławy wibracyjne to jeden z rodzajów wibratorów do betonu, które służą do poprawiania jakości i zagęszczania mieszanki betonowej. Dzięki ich zastosowaniu można w łatwy sposób usunąć nadmiar wody czy też pęcherzyki powietrza, które często pojawiają się podczas przelewania masy do formy lub szalunku. Zastosowanie tego rodzaju sprzętu pozwala także uzyskać jednolitą gęstość mieszanki. Dzięki temu gotowa mieszanka betonowa pozbawiona jest porów i tzw. raków, a to przekłada się na jej trwałość i jednolitość.

Zazwyczaj wykorzystuje się tę maszynę podczas prac budowlanych i remontowych, często stosowana jest w trakcie wykonywania posadzek, ścian lub słupów. Pozwala to uzyskać jednolity i wytrzymały beton o doskonałych właściwościach w całej masie.

Istnieją różne typy wibratorów do betonu najogólniejszy podział to:

- zewnętrzne (przyczepne, elektrowibratory),
- oraz wgłębne (buławowe, pogrążalne), wśród których wyróżniamy:
- modele pneumatyczne (zwykle zawierają wąż, który transportuje powietrze, a jako napęd wykorzystuje się tutaj sprężarkę),
- częstotliwościowe (zazwyczaj wykorzystana zostaje elektryczna lub spalinowa przetwornica częstotliwości, która napędza podłączoną do przetwornicy buławę),
- oraz mechaniczne (z napędem elektrycznym lub spalinowym, buławą oraz giętkim wałkiem).

Buławy wibracyjne

Buławy wibracyjne (inaczej wibratory wgłębne lub pogrążalne) zagęszczają beton. Pozwalają usunąć z mieszanki betonu znajdujące się tam pęcherzyki powietrza lub też nadmiar wody, tym samym poprawiając jej właściwości. Efektem jest jednolita, homogeniczna masa, pozbawiona rozwarstwień i miejsc o osłabionej trwałości.

Wykorzystuje się je poprzez zanurzenie w mieszance betonowej buławy podłączonej do silnika. Głowica wprawia elastyczny, zanurzony w betonie wałek w ruch, przez co powstają wibracje, które powodują wymieszanie i ujednolicenie struktury mieszanki. Wąż zwykle ma średnicę od około 28 do 60 mm – im większa średnica, tym szybciej będziemy mogli zakończyć prace. Urządzenie skutecznie działa w obszarze, który stanowi mniej więcej piętnastokrotność średnicy węża. Możemy także wybierać różną moc silnika i długość węża, tak aby dostosować je do wielkości terenu i rodzaju prac, jakie zamierzamy wykonać.

Uwaga, pamiętajmy, aby urządzenia wibrujące stosować rozważnie. Ich zbyt długa praca może powodować rozwarstwienie się mieszanki.