Płytki na OSB - Czy wolno?

Płyty OSB zaliczają się do grupy najchętniej używanych materiałów budowlanych. Ich wszechstronne i łatwe zastosowanie do wielu struktur sprawia, że często pojawiają się w naszych domach. Czy można kłaść płytki na płytę OSB? Tak! W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie garść informacji, dzięki którym dowiesz się, jak zrobić to prawidłowo.

Czy na płycie OSB można kłaść płytki?

Kafle ceramiczne, z gresu lub mozaikowe to obowiązkowy element wykończenia łazienki. Ze względu na ich liczne zalety warto zastosować je również w przedpokoju, kuchni oraz innych pomieszczeniach. Są wyjątkowo łatwe do utrzymania w czystości, a bogactwo wzorów i kolorów pozwala na stworzenie wymarzonej aranżacji w dowolnym stylu. Niezawodna i elegancka ceramika sprawdzi się w każdych warunkach.

Czy można kłaść płytki na płytę OSB? Zdecydowanie taka opcja jest w zasięgu Twoich możliwości. Jednak drewnopodobne podłoże znacznie różni się od tradycyjnych powierzchni, na które zwykle przymocowywane są kafle. Zazwyczaj układanie płytek nie sprawia zbyt wiele problemów. Wystarczy wprawna ręka majsterkowicza, by ułożyć posadzkę lub płytki na ścianę. Jednak czy kafelki tak samo sprawdzają się na wszystkich powierzchniach? Czy na płycie OSB można kłaść płytki w taki sam sposób, jak na przykład na tynku?

Płytki na OSB - Czy wolno?

Układanie płytek na OSB to zadanie, które wymaga zastosowania specjalnych akcesoriów oraz odmiennych metod pracy. Tradycyjny sposób klejenia kafli okaże się zawodny. Fora internetowe dla amatorów budownictwa są pełne skarg na ten temat. Zdesperowani majsterkowicze i rozczarowani zleceniodawcy opisują płytki na OSB odpadające w niedługim czasie po nieprofesjonalnym montażu.

Aby uniknąć nadwerężenia domowego budżetu na kolejny remont (ponownie poniesiesz koszy pracy, a także materiałów, ponieważ płytki będą porysowane i potłuczone), zapoznaj się z zasadami, według których przebiega klejenie płytek na OSB.

Specyfika płyty OSB wynika z jej struktury. Ten drewnopodobny element pozyskiwany jest z wiórów sklejonych żywicą w procesie prasowania – czyli pod dużym ciśnieniem i wysoką temperaturą. To właśnie zastosowanie różnego rodzaju żywic sprawia, że przyczepność kleju do płyty jest osłabiona. Dodatkowo płyta z natury jest dość krucha i może się odkształcać. Jednak jej cechy nie wykluczają możliwości położenia kafli ceramicznych, o ile odpowiednio przygotujemy się do tego zadania.

Przeczytaj także: Przyczyny pękania murów i techniki ich naprawy

Płytki na płycie OSB – dobór materiałów dodatkowych

Układanie płytek na płycie OSB odbywa się w nieco inny sposób niż podczas zwyczajnego klejenia. Mimo to nie należy do najtrudniejszych czynności. Wystarczy odrobina wiedzy i odpowiednie akcesoria. Klejenie płytek na OSB wymaga także nieco więcej czasu ze względu na dodatkowe operacje, które należy przeprowadzić przed przystąpieniem do właściwego układania kafli. Jakie akcesoria będą Ci do tego potrzebne?

Aby prawidłowo położyć płytki na płycie OSB, powinieneś najpierw odpowiednio przygotować powierzchnię. Wyrównanie płyty wiórowej to konieczny etap pracy, który zagwarantuje Ci poprawienie przyczepności kafli. W tym celu niezbędny będzie papier ścierny drobnoziarnisty o gradacji w przedziale 40-60, a także ściereczka, dzięki której pozbędziesz się drobinek i pyłu. Pamiętaj, że wszelkie zanieczyszczenia osłabią wiązanie spoiwa.

Przyda Ci się również masa podkładowa. Warstwa preparatu gruntującego znacznie wzmocni płytę OSB. Dodatkowo zmniejszy jej nasiąkliwość, co ma znaczenie nie tylko w łazience, ale także w kuchni lub przedpokoju. Najważniejszym skutkiem tego działania jest jednak zoptymalizowanie faktury płyty pod kątem przyczepności.

By układanie płytek na płycie OSB nie zakończyło się fiaskiem, musisz wybrać odpowiednie spoiwo, które stanie na wysokości zadania. Standardowy klej do ceramiki niestety nie sprosta oczekiwaniom. Kluczem do sukcesu jest klej wysokoelastyczny. Dzięki jego wyjątkowym właściwościom kafle zostaną trwale przymocowane do podłoża. Optymalne rozprowadzenie kleju na płytkach zapewni Ci paca zębata.

Płyta OSB jest z natury dość miękka, więc przy dużym obciążeniu (a tam są na przykład same kafle) może ulec nieznacznym odkształceniom. W takiej sytuacji zwyczajny klej ukruszy się, a płytka odpadnie. Z kolei zaprawa wysokoelastyczna zachowa się zupełnie inaczej – jej struktura dopasuje się do ewentualnych odkształceń, a zamontowanym przez Ciebie kafelkom nie będzie groził upadek.

Postaw również na elastyczne preparaty do uzupełniania fug i uszczelniania. W razie powstania krzywizny na płycie OSB ich struktura zachowa się jak wysokoelastyczny klej – czyli dostosuje się do nowych warunków, niwelując ryzyko uszkodzeń.

Zobacz też: Jak wydzielić przestrzeń w domu? Ścianki modułowe z serii Alara

Płytki na OSB - Czy wolno?

Płytki na OSB – o czym musisz pamiętać?

Układanie płytek na OSB to proces, który łatwo możemy podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest dobranie odpowiedniej płyty. Zanim zadecydujesz o położeniu ceramicznej okładziny na OSB lub w ogóle zastosowaniu tego rodzaju podłoża w danym miejscu (na przykład zamiast płyty gipsowo-kartonowej), upewnij się, że spełnia określone wymagania dotyczące trwałości i odporności na obciążenie.

Minimalna grubość płyty OSB przeznaczonej pod ułożenie płytek to 22 mm. Optymalny przekrój wynosi 25 mm. Dodatkowo nośność płyty można wzmocnić między innymi poprzez przymocowanie jej do podpór.

Duże znaczenie dla powodzenia montażu płytek ma ich wielkość. Wybierając kafle (zwłaszcza te przeznaczone na ścianę), zwróć uwagę na mniejsze modele. Najlepiej będą trzymać się płytki nie większe niż 20 x 20 cm.

 

Następnie przygotuj płytę do dalszej pracy. Wyszlifuj jej powierzchnię przy pomocy papieru ściernego. Jeżeli do ułożenia kafli chcesz zastosować elastyczny klej cementowy, koniecznym krokiem jest wycięcie skośnej kratki na powierzchni płyty OSB.

Zalecana wielkość oczka wynosi 5 cm. Zadbaj również o to, by głębokość nacięcia nie przekroczyła 1 mm – w innym wypadku zużyjesz znacznie więcej kleju, a uzyskasz ten sam efekt. Dzięki kratce zyskasz pewność doskonałego wiązania spoiwa. Pamiętaj, by po szlifowaniu i ewentualnym nacinaniu oczyścić płytę OSB z pyłu przy pomocy ściereczki.

Kolejny krok to zagruntowanie płyty. Najczęściej polecany do tego celu jest preparat akrylowy. Jego skład sprawia, że drewniane włókna podnoszą się, na skutek czego zyskują zwiększoną przyczepność. Jeżeli pracujesz w pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza – na przykład w kuchni lub łazience – dobrym pomysłem jest dodatkowa hydroizolacja folią w płynie.

Po przeprowadzeniu tych zabiegów płyta OSB jest wreszcie gotowa na ułożenie kafli. Wysokoelastyczny klej do płytek nakładaj przy pomocy zębatej pacy zarówno na podłoże, jak i płytkę. Zwracaj uwagę na to, czy spoiwo jest rozprowadzone na większej części tylnej powierzchni kafla – minimum 80%. Warstwa kleju nie powinna być za gruba – najlepiej, jeżeli wyniesie 2 mm.

Płytki na OSB - Czy wolno?

Układaj płytki w taki sposób, by zarezerwować co najmniej czteromilimetrowy odstęp na fugi. Po zakończeniu montażu wypełnij luki elastyczną zaprawą. Krawędzie podłogi i ścian możesz dodatkowo zabezpieczyć silikonem w pistolecie lub taśmą uszczelniającą.

Układanie płytek na OSB wcale nie jest trudne z wiedzą, którą posiadłeś podczas lektury tego artykułu. Pamiętaj, że zaniedbanie któregokolwiek z obowiązkowych etapów pracy może spowodować odpadnięcie płytek nawet po kilku godzinach od montażu.

Zwróć szczególną uwagę na grubość płyty OSB, rozmiar kafelków, a także dobranie odpowiednich preparatów, które charakteryzują się wysoką elastycznością. Dobierając poszczególne elementy i preparaty, zawsze sprawdzaj zalecenia producenta. Podczas pracy pamiętaj również o przestrzeganiu zasad BHP. Jeżeli o to wszystko zadbasz, zyskasz piękną i funkcjonalną okładzinę podłogi lub ściany, która bezawaryjnie posłuży Ci przez długie lata, a jej montaż nie sprawi Ci wielkiego problemu.