Jak wybrać mieszarkę do zapraw?

Mieszarka to urządzenie niezwykle przydatne podczas wielu prac budowlano-remontowych. Przy jej użyciu jesteśmy w stanie przygotować niezbędną zaprawę cementową, a także wymieszać skutecznie farbę czy klej. Bardzo często do tych zadań stosuje się wiertarki. W porównaniu z tymi urządzeniami, mieszarki zapewniają jednak znacznie wygodniejszą i bardziej efektywną pracę.

zaprawa

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszarki?

O wyborze konkretnej mieszarki powinien decydować między innymi typ mocowania mieszadła – najpopularniejszy na rynku jest gwint M14. Niezwykle ważna jest też moc urządzenia, która wpływa na to, jak dużą ilość zaprawy będziemy w stanie jednorazowo wymieszać. Producent każdej mieszarki powinien też jasno określić maksymalną masę mieszanej substancji przy użyciu danego urządzenia. Uwagę powinniśmy zwrócić także na optymalnie wysoki moment obrotowy na wrzecionie, który w przypadku mieszania suchych zapraw jest bardziej istotny niż sama prędkość obrotowa – tutaj z pewnością przydatna będzie także możliwość regulacji obrotów, którą posiada większość tego typu urządzeń. Istotna jest też ilość biegów. Wówczas możemy pracować na niższych obrotach, co jest przydatne przy pracy z materiałem o rzadszej konsystencji, a zwiększając je, znacznie swobodniej poradzimy sobie z rozdrabnianiem suchych zapraw. Nie możemy zapominać również o tym, jaka maksymalna średnica mieszadła będzie kompatybilna z urządzeniem.

Mieszarka dobrana do rodzaju pracy

Aby dokonać właściwego wyboru, przy zakupie mieszarki powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi potrzebami i zakresem prac, jakie zamierzamy wykonywać przy użyciu tego urządzenia. Im bardziej intensywne i zaawansowane prace będziemy wykonywać za pomocą mieszarki, tym wyższe powinny być opisane wyżej parametry. Tutaj powinniśmy rozstrzygnąć także dylemat pomiędzy wyborem urządzenia z pojedynczym lub podwójnym mieszadłem. Mieszarki, do których podłączymy pojedyncze mieszadło, są najczęściej lekkie i sprawdzają się doskonale podczas przygotowywania niedużej ilości zapraw, klejów czy też farb. Podwójne mieszadło będzie natomiast niecenione przy mieszaniu materiałów o większej gęstości i objętości.

zaprawa

Pełna wygoda i bezpieczeństwo

Chcąc zyskać urządzenie zapewniające nam maksymalnie komfortową pracę, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, czy posiada ono takie funkcje, jak możliwość regulacji obrotów czy zmiany biegów. Równie istotne jest też rozmieszczenie odpowiadających za owe regulacje pokręteł. Kiedy możemy z łatwością dotrzeć do nich dłonią w trakcie pracy, swobodnie ustawimy pożądane parametry, dostosowując je do danego etapu mieszania zaprawy. To z kolei przełoży się na znacznie większą efektywność naszych działań. Mówiąc o wygodzie, nie możemy zapominać również o ergonomicznej i antypoślizgowej rękojeści, która pozwoli nam na pewny uchwyt narzędzia w trakcie pracy, także wtedy, gdy będziemy korzystać z jego pełnej mocy. Chcąc zaś czuć się w pełni bezpiecznie, warto wyposażyć się w mieszarkę, która posiada zabezpieczenie wyłącznika oraz specjalne pałąki chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami.