Nietypowe zastosowanie pustaków budowlanych

Pustaki to jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Znajdują zastosowanie podczas prac budowlanych – stanowią budulec wewnętrznych, jak i zewnętrznych ścian. To z nich powstają fundamenty budynków. Bloczki można wykorzystać także w bardziej kreatywny sposób. Jaki? Przedstawiamy pomysły na nietypowe zastosowanie bloczków budowlanych.

Nietypowe zastosowanie pustaków budowlanych

Bloczki budowlane – rodzaje

Bloczki budowlane można podzielić na różne rodzaje. Elementy konstrukcyjne różnią się od siebie materiałem wykonania oraz samym wyglądem. Dużą popularnością cieszą się elementy wykonane z betonu, ponieważ cechują się trwałością oraz lekkością, są także tanie. Ceramiczne bloczki są wykonywane z organicznych surowców – podkreśla się ich ognioodporność, wysoką wytrzymałość oraz przepuszczalność pary. Do wznoszenia ścian nośnych sprawdzą się pustaki wykonane z wypalanego gipsu naturalnego. Dekoracyjny charakter mają pustaki szklane – konstrukcje wznoszone z ich udziałem są barwne oraz wyróżniają się bogatym wzornictwem. Za pomocą tego materiału można kontrolować jasność pomieszczeń – ściany wewnętrzne mogą być matowe, ale też przezroczyste.

Do czego wykorzystać pustaki w domu?

Wybór produktu zależy od nas – to od wyglądu materiału budowlanego będzie zależał efekt końcowy naszych prac. Beton to materiał o surowej formie, który świetnie komponuje się z organicznymi elementami – dobrze wygląda z drewnem czy wikliną, ale w towarzystwie metalu także się odnajduje. Beton jest stosowany przy industrialnych aranżacjach. Nawet niewielkie elementy z tego materiału nadają wnętrzu bardziej ascetyczny charakter. Jak zatem wykorzystać budulec?

Przeczytaj także: Jak stworzyć kącik grillowy w ogrodzie?

Nietypowe zastosowanie pustaków budowlanych

1. Stolik nocny/ stolik w salonie

Meble z nietypowych produktów są ciągle w modzie. Był stolik z palet oraz skrzynek na warzywa, czas na meble z pustaków. Zaadoptowane pustaki będą stanowiły naprawdę solidną postawę dla stolika nocnego. Mogą posłużyć także jako nogi. Wybierając pustaki, zwróćmy uwagę na te z drążeniami. Otwory możemy zagospodarować i wykorzystać do przechowywania na przykład książek lub innych drobiazgów. Ciekawym rozwiązaniem jest wymalowanie otworów na różne barwy przy pozostawieniu surowej i szarej formy pustaka z zewnątrz. Miłośnikom industrialu takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu.

2. Doniczki

Aranżacja wnętrz ma to do siebie, że kocha wszystko, co nieoczywiste. Ceramiczne doniczki oraz plastikowe pojemniki to nie wszystko, co można wykorzystać do eksponowania kwiatów. Betonowe bloczki to znakomity materiał do wykonania industrialnych donic. Można je wykorzystać w roli balkonowych skrzynek lub stworzyć z nich miniregał, a w każdym z zagłębień zasadzić roślinę, tworząc zieloną ścianę, która ozdobi wejście do domu czy taras.

3. Regał lub biurko

Jeśli mamy dosyć prostych i banalnych regałów z desek lub sklejki, możemy użyć pustaków jako podparcia. Z pewnością będą to solidne nogi. Beton świetnie prezentuje się w zestawieniu z drewnem, dlatego idąc tropem biurka z koziołków budowlanych, możemy stworzyć alternatywę z betonowymi pustakami.