Czym ciąć bloczki i płyty z betonu komórkowego?

Beton komórkowy jest materiałem budowlanym o bardzo szerokim zastosowaniu ze względu na wiele zalet, jakie posiada. Jedną z nich jest łatwość obróbki, co odróżnia go od cegły lub zwykłego betonu cementowego. Istotne jest to, że do cięcia użyć możemy dowolnego narzędzia, jednak niektóre z nich nadają się do tego lepiej, inne z kolei nieco mniej. Poniżej znajdziemy ich zestawienie, które ułatwi nam dokonanie ostatecznego wyboru.

piła

Właściwości

Technologia produkcji betonu komórkowego polega na wprowadzeniu gazu (najczęściej powietrza) do mieszanki cementowej, w wyniki czego w jego strukturze powstają jednorodne pory. To sprawia, że materiał posiada niewielką wagę przy zachowaniu odpowiednich właściwości izolacyjnych, będąc równocześnie bardzo dobrym budulcem. Struktura takiego betonu przyczynia się również do jego łatwej obróbki, w tym także cięcia, które w zasadzie nie różni się od cięcia drewna.

Piła

Do cięcia betonu komórkowego zaleca się zastosowanie piły widiowej, która przeznaczona jest również do cięcia drewna. Takie narzędzie znacznie ułatwia pracę z uwagi na kształt zębów, jaki posiada. Istnieją również specjalne piły do obróbki betonu komórkowego, ale efekt pracy w zasadzie nie różni się od tego uzyskanego za pomocą piły widiowej.

Chcąc przyciąć bloczek prostopadle, pracę ułatwi nam również prowadnica kątowa, dzięki której łatwiej otrzymamy wymagany wymiar. Oba narzędzia pozwolą nam zatem zachować precyzję, tak ważną w tego rodzaju pracy.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że piła nie musi być zasilana elektrycznie i możemy używać piły ręcznej. Elektronarzędzie tego rodzaju stosuje się raczej w przypadku konieczności obróbki dużej ilości płyt.

Inne możliwości

Jeżeli nie chcemy inwestować w powyższe propozycje, z powodzeniem możemy sięgnąć po piłę do drewna lub metalu. Raczej nie zaleca się ich używania podczas cięcia wielu płyt, bowiem szybko się stępią. Mocne zużycie tego typu narzędzi będzie spowodowane zakleszczaniem się piły i problemami z postępem prac.

piła

W przypadku większych ilości

Konieczność obróbki wielu bloczków i płyt sprawia, że w naturalny sposób skłaniamy się do użycia elektronarzędzi. Możemy wtedy z powodzeniem ciąć m.in. na zwykłej pile stołowej wyposażonej w widiową tarczę.

Skorzystać możemy również ze szlifierki kątowej, w której montujemy tarczę do betonu lub przeznaczoną do innego rodzaju materiałów, np. metalu.

Elektronarzędzia posiadają jednak przy tym jedną istotną wadę – powodują duże zapylenie podczas pracy. W porównaniu z nimi piły ręczne generują o wiele mniejszą ilości pyłu, co sprawia, że po piły elektryczne i szlifierki kątowe sięgamy jedynie w przypadku konieczności cięcia dużej ilości płyt z betonu komórkowego, np. na rozległych budowach. W tego typu miejscach używanie pił ręcznych znacznie opóźniłoby postęp prac.

Podsumowanie

Decydując się na odpowiednią piłę, zaleca się dobrać ją do rodzaju i ilości pracy. Warto również pamiętać, że beton komórkowy jest na tyle wdzięcznym materiałem w obróbce, że możemy go ciąć piłą każdego rodzaju. Jedne modele jednak nadają się do tego bardziej, inne natomiast nieco mniej. Bez względu na rodzaj użytego narzędzia efekt końcowy będzie taki sam.