Z czego postawić ścianki działowe?

Planujesz podział przestrzeni w domu? Poznaj opcje budowy ścianek działowych, od betonu komórkowego po płyty gipsowo-kartonowe. Dowiedz się, jakie materiały najlepiej sprawdzą się w zależności od potrzeb – czy to wyciszenie akustyczne, czy dekoracyjny wygląd. Odkryj zalety różnych materiałów, ich trwałość, estetykę, cenę oraz prostotę montażu. Czy to lekkie przegrody czy solidne ściany, znajdź idealne rozwiązanie dla swojego wnętrza.

ścianki działowe

Zastanawiasz się, z czego zrobić ściankę działową? Możliwości masz naprawdę sporo. Możesz zdecydować się na beton komórkowy, tradycyjną cegłę, pustaki ceramiczne lub szklane. Przestrzeń możesz szybko podzielić za pomocą płyt gipsowo-kartonowych montowanych na lekkim stelażu. Dzisiaj poznasz zalety każdego z tych rozwiązań, a także kilka przydatnych trików i rad aranżacyjnych.

Co to są ściany działowe i jaką mają konstrukcję?

Ścianki działowe to przegrody, które dzielą większe pomieszczenie na mniejsze przestrzenie. Za ich pomocą możesz w Twoim domu wyznaczyć poszczególne strefy lub pokoje. Ścianki działowe nie pełnią funkcji konstrukcyjnej, czyli nie podtrzymują stropu. Są znacznie cieńsze i lżejsze niż ściany konstrukcyjne, a ich grubość przeważnie wynosi od sześciu, do dwunastu centymetrów.

Jak stawia się ściany działowe? Z czego najlepiej je zbudować? Uzależnione powinno być to od jej przeznaczenia. Jeśli chcesz wydzielić przestrzeń biurową, lepiej sprawdzą się przegrody wykonane z materiałów zapewniających izolację akustyczną. Jeśli natomiast chcesz wydzielić strefę jadalnianą od salonu, wystarczy niska, otwarta od góry konstrukcja, która zapewni lepsze oświetlenie pomieszczenia.

Konstrukcja ścianki działowej i sposób jej montażu uzależniony jest od tego, z jakich materiałów ją wykonasz. Do połączenia bloczków komórkowych będziesz potrzebować zaprawy klejowej. Jeśli zdecydujesz się na ścianę z cegły, niezbędna będzie zaprawa. Płyty gipsowo-kartonowe mocuje się na specjalnym stelażu. Natomiast do zamontowania luksferów niezbędne są pręty zbrojone.

5 pomysłów na ściany działowe

1. Ścianka działowa z betonu komórkowego

Obecnie ścianki tego typu stawia się z bloczków gładkich lub profilowanych na pióro i wpust. Materiał ten jest łatwy w obróbce i cięciu, dlatego też doskonale nadaje się do budowy łukowatych ścianek o fantazyjnych kształtach. W bloczkach stosunkowo łatwo można drążyć bruzdy pod okablowanie.

Chociaż materiał ten nie zapewnia wysokiej izolacji akustycznej, ma wiele zalet. Jest dość odporny na powstawanie uszkodzeń mechanicznych i ogień, a ewentualne ubytki można łatwo wypełnić przy pomocy np. fugi elastycznej. Jest tańszy niż cegła i bardzo łatwy w montażu.

W sklepach takich jak Castorama.pl nabyć możesz bloczki w wielu wymiarach, odmianach grubościach i kształtach. Z czego ścianki działowe sprawdzą się najlepiej? Wybierz lżejsze bloczki, o szerokości od dziesięciu, do dwunastu centymetrów. Jeśli chcesz postawić lekkie przepierzenie lub niski murek zdecyduj się na cieńsze płytki z betonu komórkowego o szerokości od sześciu, do dziesięciu centymetrów.

ścianka działowa z cegły

2. Ścianka działowa z cegły

Cegła jest bardzo popularnym materiałem budowlanym i charakteryzuje się wieloma zaletami. Wykorzystuje się ją od lat do budowy zarówno ścian działowych, jak i zewnętrznych elewacji. Materiał ten jest bardzo solidny, odporny na powstawanie uszkodzeń i ma dobre właściwości akustyczne. Na ceglanej ściance bezpiecznie powiesisz nawet ciężką szafkę.

Do budowy ścian działowych najlepiej nadają się cegły dziurawki i pustaki ceramiczne. Są o wiele lżejsze niż cegła pełna, dzięki czemu nie stanowią tak dużego obciążenia dla stropu. Nieco gorzej tłumią hałas dlatego też, jeśli planujesz wykorzystać je do budowy ścianki łazience, możesz dodatkowo wyciszyć je, stosując płyty akustyczne.

Cegła jest materiałem naturalnym, który odznacza się dużymi walorami estetycznymi. Z tego też względu jest chętnie wybierana przez architektów wnętrz do efektownego zaaranżowania przestrzeni. Umiejętne zestawienie cegły z innymi płaszczyznami i elementami nadaje wnętrzu industrialny lub rustykalny charakter. W sklepach nabyć możesz także odmiany dekoracyjne w różnych kolorach.

3. Ścianka działowa z płyt gipsowo-kartonowych

Marzy Ci się prosta w budowie i niedroga ścianka działowa? Z czego zbudować ją, jeśli Twój budżet jest ograniczony? Najtańszym budulcem jest płyta gipsowo-kartonowa. To atrakcyjna alternatywa dla ciężkich ścian murowanych z cegły. Nie obciąża ona stropu, jest łatwa w montażu i można postawić ją w każdym miejscu, a w razie potrzeby, bez kłopotu zdemontować.

Konstrukcję takiej ścianki wykonuje się z profili np. stalowych, a następnie obudowuje się je płytą gipsowo-kartonową. Materiał ten jest gładki, od razu po postawieniu ścianki, możesz więc przystąpić do jej wykańczania i malowania. By uszczelnić ścianę akustycznie, możesz przestrzeń znajdującą się pomiędzy płytami z obu stron szkieletu wypełnić wełną mineralną.

Za główne wady tego budulca uznaje się niską odporność na powstawanie uszkodzeń mechanicznych oraz niewielką wytrzymałość na obciążenia. Jeśli chcesz na ścianie z płyty gipsowo-kartonowej powiesić szafkę wiszącą, telewizor lub ciężkie przedmioty, najpierw odpowiednio ją wzmocnij.

4. Ścianka działowa z pustaków szklanych

Pustaki szklane, zwane również luksferami efektownie wydzielają przestrzeń. Jeśli zastanawiasz się, z czego ścianka działowa do łazienki sprawdzi się najlepiej – wybierz ten właśnie materiał. Pustaki szklane są wodoodporne, dobrze doświetlają przestrzeń i nabyć je możesz w szerokiej gamie kolorów. Kolejną ich zaletą jest bardzo dobre tłumienie dźwięku.

Ściankę działową z pustaków szklanych, montuje się przy wykorzystaniu prętów zbrojeniowych o średnicy powyżej sześciu milimetrów lub drabinek zbrojeniowych. Potrzebny będzie też specjalny klej do luksferów lub biały cement portlandzki. Jest to stosunkowo drogie rozwiązanie, jednak pozwala osiągnąć oryginalny efekt.

5. Ścianka działowa izolująca akustycznie

Chcesz zrobić ściankę działową w pokoju i zależy Ci na dobrej izolacji akustycznej? Z wyżej opisanych materiałów najlepszą zapewnia cegła pełna. Jednak jest to bardzo ciężki budulec, dlatego też, by uniknąć znacznego obciążenia stropu, lepiej sięgnąć po inne rozwiązanie.

Najlepsze wyciszenie zapewniają miękkie płyty z waty szklanej lub maty z tego samego materiału. Zwróć tylko uwagę, by miały one gęstość powyżej trzydziestu kilogramów na metr sześcienny oraz grubość od pięciu, do dziesięciu centymetrów.

Ścianę działową izolująca akustycznie możesz zbudować z dwóch warstw płyt gipsowo-kartonowych, umieszczonych po obu stronach stelaża, przedzielonych wełną mineralną. Taka konstrukcja bardzo dobrze stłumi hałasy, zapewni Ci ciszę i prywatność.

Z czego ścianki działowe - podsumowanie

Zanim podejmiesz decyzję, z czego wykonać Twoją ściankę działową, zastanów się, jakie powinna mieć ona właściwości. Weź pod uwagę trwałość, izolację akustyczną, estetykę, cenę i sposób montażu. Wybierz budulec, który najlepiej sprawdzi się w danym wnętrzu i spełni Twoje oczekiwania.

A Ty jaki masz pomysł na ścianki działowe? Z czego najtaniej je wykonać? Zajrzyj na stronę Castorama. Znajdziesz tam szeroki wybór materiałów budowlanych różnego rodzaju i akcesoriów montażowych.

Odwiedź sklep Castorama.pl i zbuduj w Twoim domu ściankę działową!