icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Czy plastyfikator może zastąpić wapno w zaprawie do murowania?

Przygotowując zaprawę do murowania, możemy natknąć się na szereg preparatów opatrzonych napisem informującym o tym, że są w stanie zastąpić wapno. Czy jednak rzeczywiście wykazują tak zbliżone do niego działanie? Sprawdźmy, czy przygotowywanie zaprawy do murowania bez wapna jest dobrym pomysłem!

Czy plastyfikator może zastąpić wapno

Czy warto stosować plastyfikatory?

 

Plastyfikator to nic innego jak mieszanka specjalnie dobranych substancji chemicznych, które mają za zadanie polepszyć właściwości zaprawy. Dzięki jego zastosowaniu masa stanie się przede wszystkim bardziej elastyczna, łatwiej urabialna i odporniejsza na działanie czynników pogodowych oraz wilgoci. Na jego korzyść przemawia przede wszystkim korzystna cena – za plastyfikator zapłacimy zazwyczaj mniej niż za wapno.

Trzeba jednak przyznać, że plastyfikatory nie są pozbawione wad. Do największych należy to, że najczęściej zawierają cząsteczki, które powodują napowietrzanie zaprawy. Sprawia to, że w spoinie znajdują się mikropęcherzyki powietrza, które następnie osłabiają jej wytrzymałość i przyspieszają wykruszanie. Co więcej, wbrew informacjom na etykiecie, nie powinno się stosować plastyfikatorów zimą. Choć zwiększą początkową wytrzymałość muru, mogą doprowadzić do pojawienia się na ścianach rys i szczelin – jeśli tylko w tym samym czasie dociążymy mur, np. wylewając na niego strop.

Zaprawa z wapnem – co zyskasz, wybierając ją?

 

Do zalet dodawania wapna do zaprawy murarskiej zaliczamy:

- odporność muru na korozję biologiczną;
- efekt samozabliźniania się mikropęknięć w zaprawie;
- możliwość zwiększenia maksymalnej odległości pomiędzy dylatacjami w murze;
- łatwą urabialność i elastyczność świeżej zaprawy;
- większą przepuszczalność dla pary wodnej;
- zwiększenie przyczepności zaprawy do podłoża – dzięki temu woda nie wnika w głąb muru.

Czy wiesz, że…

Skąd biorą się białe, trudne do usunięcia wykwity na murze? Jest to efekt rozpuszczenia soli znajdujących się w cemencie. Do takiego zjawiska dochodzi wtedy, gdy zaprawa przepuszcza wilgoć do środka muru. Można tego łatwo uniknąć, stosując zaprawę murarską z wapnem.

Czy plastyfikator może zastąpić wapno

Plastyfikator zamiast wapna – czy to dobry pomysł?

 

Z powyższego porównania właściwości plastyfikatorów i wapna wynika, że są to preparaty o dość zbliżonych właściwościach. Wystarczy tu wspomnieć chociażby o tym, że oba środki sprawdzają się w niskich temperaturach oraz poprawiają elastyczność masy. Zdecydowanie nie można jednak nazwać ich zamiennikami. Żeby się tak stało, musieliśmy zastosować kilka chemicznych domieszek o różnym działaniu – a to z kolei mogłoby okazać się mało opłacalne finansowo.

Co więcej, wapno spełnia swoją rolę zawsze, niezależnie od czynników towarzyszących. W przypadku plastyfikatorów, powinniśmy dobierać je, uwzględniając:

- ilość i rodzaj cementu;
- temperaturę masy;
- sposób pracy i poziom załadowania betoniarki;
- ilość wody i jej twardość.

Co jeszcze warto wiedzieć o plastyfikatorach i ich roli w zaprawach? Więcej informacji na ten temat znajdziemy w naszym artykule.