LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>
Jak zrobić ściankę działową z karton gipsu?
Naucz się, jak samodzielnie stworzyć ściankę działową z płyt kartonowo-gipsowych. Odkryj krok po kroku, jak zrobić funkcjonalną i estetyczną przegrodę w swoim domu. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie materiały, przygotować konstrukcję i przystąpić do montażu płyt. Zrozum, jak zbudować ściankę działową dostosowaną do Twoich potrzeb – czy to dla stworzenia nowego pokoju, czy oddzielenia przestrzeni. Odkryj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w efektywnym podziale przestrzeni, zachowując jednocześnie jej nowoczesny wygląd.
Spis treści:
- Jak zrobić ściankę z płyt kartonowo-gipsowych?
- Jak zrobić ściankę działową z karton gipsu? Zanim zaczniesz
- Jak postawić ściankę działową z karton-gipsu krok po kroku?
Łączenie pomieszczeń o podobnych funkcjach, które prowadzi do tworzenia otwartych przestrzeni w mieszkaniach, to w ostatnim czasie dosyć popularny trend i cecha charakterystyczna nowoczesnego budownictwa. Scalić możesz dowolne pokoje. Najczęściej jednak łączy się kuchnię z salonem i przedpokojem.
Oczywiście nie musisz być entuzjastą tego nowoczesnego rozwiązania. Jeśli wolisz podzieloną przestrzeń, z konkretnie wydzielonymi strefami, postaw w swoim mieszkaniu ścianki działowe. Do pracy nie musisz wynajmować profesjonalnej ekipy – przegrody z powodzeniem utworzysz samodzielnie. Zgromadź potrzebne materiały i skorzystaj z naszego poradnika: jak zrobić ściankę działową z karton gipsu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się idealnie podzieloną, funkcjonalną przestrzenią w swoim domu.
Jak zrobić ściankę z płyt kartonowo-gipsowych?
Ścianka działowa to rodzaj wewnętrznej przegrody budynku. Idealnie nadaje się do podziału pomieszczeń (szczególnie tych za dużych), ale nie ma właściwości nośnych. Ten rodzaj ścian charakteryzuje m.in. lekkość i trwałość. Wykonasz je z różnych materiałów, na przykład z cegły, betonu czy szkła.
W niniejszym artykule przygotowaliśmy informacje, jak zrobić ściankę z płyt kartonowo-gipsowych. Dlaczego akurat z tego materiału? Karton-gips wyróżnia się m.in. niewielkim stopniem trudności montażu. Możesz z nim pracować o każdej porze roku, dzięki czemu nie musisz stosować przerw technologicznych. Co więcej, regips jest materiałem łatwym w obróbce o gładkiej powierzchni.
Płyty kartonowo-gipsowe (zwane też regipsem i katon-gipsem) różnią się pod względem wielkości i właściwości. Dzięki temu bez większych problemów dopasujesz je do wymiaru pomieszczenia, a także do warunków, jakie w nim panują – na przykład w łazience najlepiej sprawdzi się materiał, który jest wodoodporny.
Jeśli weźmiemy pod uwagę zalety tego materiału, stawianie ścianki z płyty kartonowo-gipsowej to naprawdę łatwe i praktyczne rozwiązanie. Gładka i idealnie równa powierzchnia płyty jest doskonałym podłożem do dalszych prac wykończeniowych – malowania, tapetowania, czy też klejenia płytek ceramicznych.
Jak zrobić ściankę działową z karton gipsu? Zanim zaczniesz
Nim zaczniesz wczytywać się w informacje o tym, jak zrobić ściankę z karton gipsu, musisz wiedzieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Mianowicie, postawienie przegrody działowej jest możliwe za sprawą specjalnych stalowych profili. Na rynku dostępne są one w dwóch podstawowych wariantach – poziome (UW) i pionowe (CW). Podczas tworzenia ścian z regipsu, wykorzystuje się również profile ościeżnicowe (UA).
Przy pomocy wspomnianych profili stworzysz na ścianie specjalny szkielet, do którego przymocujesz płyty. Podczas wyboru odpowiednich elementów stelażu pamiętaj, że każda z listew występuje w trzech rozmiarach (różnica w szerokości). Odpowiednią wielkość profilu dobierz względem wysokości wznoszonej ściany.
By samodzielne stawianie przegrody działowej poszło Ci sprawnie, przygotuj sobie wszystkie niezbędne materiały (ich ilość i właściwości wynikają z Twojego projektu). Potrzebne będą Ci:
- profile,
- płyty regipsowe,
- wełna mineralna,
- blachowkręty,
- korki rozporowe,
- taśma uszczelniająca oraz taśma z włókna szklanego.
Przed rozpoczęciem pracy, przygotuj także potrzebne narzędzia:
- nóż,
- kątownik,
- piłę ręczną,
- nożyce do blachy,
- poziomicę
- wiertarko – wkrętarkę.
Jak postawić ściankę działową z karton-gipsu krok po kroku?
Pora konkretnie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak zrobić ściankę z karton gipsu. W zasadzie całość pracy zamyka się w dwóch dużych etapach – stworzeniu konstrukcji oraz przymocowaniu płyt. Jakie czynność, krok po kroku, musisz wykonać, by wznieść nową przegrodę w mieszkaniu?
Krok 1
Prace nad stawianiem nowej ściany działowej, rozpocznij od rozrysowania przegrody na ścianie, suficie i podłodze. Następnie przytnij wszystkie profile w taki sposób, by odpowiadały wytyczonym liniom i przyklej do nich taśmę uszczelniającą.
Krok 2
Gdzie przytwierdzić docięte profile? Pionowe elementy przymocuj do bocznych ścian, poziome do podłogi oraz sufitu. Do mocowania profili wykorzystaj kołki rozporowe – umieść je maksymalnie co 80 cm. Tak stworzoną ramę uzupełnij pionowymi profilami, ustawiając je w odległości nie większej niż 60 cm.
Jak postawić ściankę działową z miejscem na drzwi? Położenie wejścia wyznacz w na tym etapie prac – po rozstawieniu reszty pionowych profili. W wytyczonym miejscu do podłogi i sufitu przytwierdź specjalne kątowniki i przykręć do nich profile ościeżnicowe. Górną granicę drzwi wyznacz za pomocą poziomej listwy. Przykręć ją do profili ościeżnicowych. Nadproże wypełnij pionowymi listwami.
Krok 3
Jak postawić ściankę działową? Od czego zacząć montaż płyt do metalowej konstrukcji? Przede wszystkim od docięcia regipsów (jeśli jest taka konieczność). Następnie płyty przykręć blachowkrętami do metalowych profili – zacznij od jednej strony. Gdy dotrzesz do okolicy drzwi, układaj materiał tak, by łączenie dwóch fragmentów znalazło się w tzw. strefie nadproża.
Krok 4
Czas na okablowanie. Niezbędne przewody elektryczne poprowadź w profilach. Z kolei w płytach wykonaj otwory, służące do przeciągnięcia kabli na zewnątrz. W następnej kolejności wypełnij przestrzeń między ścianami wełną mineralną, by stworzyć izolację akustyczną. Po tym etapie przykręć płyt z drugiej strony, tworząc zamknięcie ścianki.
Krok 5
Gdy już przykręcisz wszystkie płyty, zamocuj w ścianie puszki na przewody. Połączenia regipsów oklej taśmą z włókna szklanego, a następnie zaszpachluj połączenia i miejsca wkrętów (nałóż dwie warstwy w odpowiednich odstępach czasu). Gdy całość wyschnie, wyszlifuj ścianę, odpyl ją i zagruntuj. Na koniec wykończ powierzchnię zgodnie z własnym gustem.
Data aktualizacji: 02.08.2024