Montaż płyt gipsowych na ścianie na profilach – instrukcja

Płyta gipsowa to wdzięczny materiał budowlany. Ma wszechstronne zastosowanie. Bardzo łatwo za jej wykorzystaniem podzielimy pomieszczenie, stawiając ściankę działową, czy wykończymy poddasze. Istnieją różne rodzaje płyt karton–gipsowych, przez co można je zastosować niemal do wszystkiego. Jeśli zatem remontujesz swoja wymarzoną przestrzeń, dowiedz się, jak przeprowadzić montaż płyt gipsowych na ścianie na profilach.

Przejdź do następnych akapitów:

Montaż płyt gipsowych – podstawowe informacje dotyczące zabudowy gk

Istnieje kilka rodzajów płyt karton-gipsowych. Standardowe, szare stosuje się do wykańczania przestrzeni, w których wilgotność nie przekracza 70%. Do pomieszczeń bardziej narażonych na wilgoć wykorzystywane są płyty zielone – są one impregnowane, przez co mają większą odporność. 

Istnieją także płyty kartonowo gipsowe ognioodporne zwykłe i impregnowane. Mówiąc o zabudowie, do której wykorzystywane są tego rodzaju płyty, stosuje się określenie suchej zabudowy. Taki rodzaj zabudowy jest tani, łatwy i szybki. Należy jednak odpowiednio dobrać zarówno płytę do przeznaczenia pomieszczenia, jak i również profil do danej płyty, którą wykorzystamy. Doradzić się można zawsze podczas zakupu materiałów w sklepach, gdzie pracownicy odpowiedniego działu będą znali odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania. 

montaż płyt gipsowych na ścianie na profilach

Sprawdź także: Jak zamontować sufit podwieszany LED w przedpokoju? Instrukcja

Profile do kartonu gipsu-rodzaje, opis

Montaż płyt gipsowych na ścianie na profilach należy zacząć od doboru właściwych materiałów. Montaż płyt kartonowo-gipsowych na stelażu wymaga od inwestora doboru właściwego rodzaju profilu. Do wyboru masz profile, które różnią się między sobą grubością oraz szerokością blachy. Profile do karton-gipsowych płyt, występują o grubości 0,5 mm i 0,6 mm. Grubszy profil to większa stabilność i wytrzymałość całej postawionej ścianki. Wybierając tego rodzaju profil, zmniejszysz też prawdopodobieństwo pęknięć na ścianach.

Szerokość profili stosowanych na montaż płyt gk na ścianie to 50, 75 i 100 mm. Tu wybór profila zależy od tego, jakiego rodzaju ściana zostanie na nim postawiona. Jeśli w jej wnętrzu ma się znaleźć instalacja elektryczna, czy gniazdko, wystarczy profil o szerokości 50 mm. Jeśli jednak budujesz ścianę łazienkową, w której ukryć będzie trzeba odpływy kanalizacyjne i rury, wybierz profil o szerokości 100 mm – tam zmieszczą się wszystkie ukryte elementy łazienek.

Jak widać, jakiego to rodzaju ściana będzie stawiana, wymaga, by odpowiednio wybierać profile do płyt gipsowych. Montaż ich jest niezwykle prosty.

Zainspiruj się: Płyta regips – wymiary i rodzaje

Płyta regips – przedścianka z ociepleniem – co warto o niej wiedzieć

Montaż płyt gipsowych na ścianie na profilach jest sposobem nie tylko na podział dużej przestrzeni w domu czy w mieszkaniu. Jest to także fantastyczna sposobność do modernizacji akustycznej i termicznej pomieszczeń. Jeśli masz w swoim lokum nierówne ściany (co jest często spotykane w tzw. starym budownictwie), przy zastosowaniu profilu i karton gipsu je wyrównasz. 

Między nową ścianą z płyty karton-gipsowej a starą ścianą zastosuj dodatkowo wypełnienie z wełny mineralnej, dzięki czemu uda Ci się wygłuszyć pomieszczenie i sprawisz, że ciepło pozostanie w nim na dłużej. Takie wypełnienie z wełny mineralnej warto zakotwiczyć do ściany za pomocą specjalnych kołków do mocowania wełny. Zagwarantuje to, że wełna przez lata pozostanie na swoim miejscu. W przeciwnym razie, pod wpływem drgań i naturalnej pracy budynku, wełna może zsunąć się niżej i osiąść na podłożu, tworząc lukę w przedściance z ociepleniem.

Montaż płyt kartonowo-gipsowych na stelażu to rozwiązanie co prawda odbierające trochę przestrzeni, jednak ma ono kilka zalet. 

Prócz wspomnianej już wcześniej termoizolacyjnej i akustycznej funkcji przedścianki pozwalają również zaoszczędzić czas i pieniądze, jakie pochłonęłoby niwelowanie nierówności na ścianach.

montaz plyt gipsowych na scianie na profilach

Przeczytaj również: Płyta gipsowo-kartonowa – jak ją wykorzystać? Rodzaje i zastosowanie

Jak zrobić stelaż pod regipsy na ścianie – instruktaż krok po kroku

Montaż płyt gipsowych wymaga wykorzystania nie tylko płyt g-k. Do postawienia ściany opartej na stelażu konieczne jest wykorzystanie odpowiednich profili, kołkówtaśm i wkrętów, które są przeznaczone do takiego rodzaju zabudowy. 

Zdjęcie miary

Montaż płyt gipsowych na stelażu należy rozpocząć od dokładnego wymierzenia stawianej ściany. Aby zapewnić sobie dokładność, wspomóż się poziomicą.

Montaż stelaża

Pierwsze elementy stelaża montujemy do najbliższej ściany – są to uchwyty pod pionowe profile. Do nich montuje się następnie pionowe i poziome elementy stelaża. Ważne jest, by zachować odpowiedni ich rozstaw. Rekomendowane jest, by elementy poziome montować w rozstawie co 55-65 cm, natomiast elementy pionowe montowane powinny być co 100-120 cm. 

Nim jednak zostaną one zamontowane, należy stworzyć ramę stelaża. Ta zamontowana jest do sufitu i do podłogi. Buduje się ją za pomocą profili UW i montuje kółkami co 75-85 cm. Jeśli ścianka ma być obciążona ciężkimi elementami, konieczne będzie jej wzmocnienie drewnianymi łatami.

montaz-plyt-gipsowych-na-scianie

Dopasowanie płyt gipsowo-kartonowych

Płytę gipsowo-kartonowe należy dokładnie wymierzyć i zaznaczyć na nich miejsca, w których będą one mocowane do stelaża. W montażu płyt główną zasadą jest to, by pionowy profil podtrzymywał dwie sąsiadujące płyty.

 Do dokładnego wymierzenia miejsc, w których powinny znaleźć się mocowania do stelaża, wykorzystaj ołówek, poziomicę oraz miarkę. Najlepsza do tego rodzaju prac będzie poziomica laserowa, która pozwoli nanieść potrzebne punkty z dokładnością do 1 milimetra.

Mocowanie płyt

Do skończonej konstrukcji stelaża następnie przykręca się dopasowane płyty za pomocą kołków do szybkiego montażu lub takich, które przeznaczone są do tego rodzaju zabudowy. Zaczynając od dołu, przykręcamy kolejne części płyty – wkręty wkręcamy co 20-30 cm. 

Wykończenie ścianki

Po przykręceniu wszystkich płyt pozostaje już tylko wyszpachlować ją, aby wygładzić i zamaskować miejsca styku płyt oraz kołki montażowe. Sama konstrukcja jest gładka, zatem po jednym szpachlowaniu wystarczy przetrzeć materiał i pomalować go na wybrany kolor.

Data publikacji: 26.01.2023

Data aktualizacji: 26.01.2023