Produkty

Miary budowlane – rodzaje i wybór

Miary budowlane – rodzaje i wybór

Miara to podstawowe narzędzie budowlane, bez którego niemożliwym byłoby dokładne wykonanie większości prac. Przyrząd ten stanowi niezbędne wyposażenie nie tylko fachowców czy majsterkowiczów, dla których tak istotny jest precyzyjny pomiar. Z jakimi rodzajami miar mamy obecnie do czynienia, co charakteryzuje każdą z nich oraz co warto mieć na względzie przy ich zakupie?

miara zwijana metalowaMiara zwijana

To zdecydowanie najpopularniejsza miara ze wszystkich dostępnych rodzajów. Wykonana jest ze stali, a jej długość mieści się w przedziale od 2 do 10 metrów, dzięki czemu łatwo możemy dobrać odpowiednie narzędzie do naszych indywidualnych potrzeb. Większość nowych miar posiada automatyczną blokadę, która zatrzymuje przyrząd rozwinięty na pożądanej przez nas długości, a dopiero naciśnięcie odpowiedniego przycisku powoduje jej zwinięcie. Miara jest zwijana do niewielkiej obudowy – podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to, czy jej chwyt jest dostatecznie wygodny dla naszej dłoni. Pomocne przy miarach zwijanych są też zaczepy z magnetyczną końcówką, które usprawniają samodzielnie mierzenie, oraz zawieszki umożliwiające wygodne przenoszenie i przechowywanie narzędzia. Podczas zakupu powinniśmy sprawdzić także trwałość taśmy oraz jej zakończenia.

Miarka składana

Bardziej tradycyjne, lecz wciąż popularne wśród wielu osób narzędzie miernicze. Miarka składana, jak wskazuje sama nazwa, składa się z kilku elementów, które nakładają się na siebie. Wykonana jest z drewna – na trwałość tego materiału powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Równie ważna jest podziałka metryczna oraz kolorowe oznaczenia znajdujące się na powierzchni drewna. Istotne jest to, aby podziałka była wyraźna i pozwalała na dokładne i szybkie odczytanie właściwego pomiaru. Liczy się również jakość wykonania oznaczeń, które nie powinny zetrzeć się w krótkim czasie, nawet przy intensywnym użytkowaniu i transportowaniu drewnianej miarki. Jeśli chodzi o długość, nie mamy tutaj zbyt wielkiego wyboru, ponieważ najczęściej spotykane są miary zwijane 1- lub 2-metrowe.

Taśma miernicza

O ile miary zwijane oraz miarki składane mogą się nam przydać do odmierzania odległości w granicach od 1 do 10 metrów, o tyle taśma miernicza umożliwia nam dokonanie pomiarów w przedziale od 10 do nawet 100 metrów. Dzięki temu narzędzie to doskonale sprawdza się nie tylko na dużych powierzchniach wewnętrznych, ale także podczas wielu prac na zewnątrz, szczególnie jeśli posiada ostrą końcówkę, którą można łatwo wbić w ziemię. Przy jej zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na trwałość samej taśmy oraz mechanizm jej zwijania – krótsze miary mogą być zwijane automatycznie, przy dłuższych zaś odbywa się to przy użyciu składanej korbki. Nie bez znaczenia, podobnie jak w przypadku miar zwijanych, jest również solidne połączenie taśmy z jej końcówką.

Suwmiarka

Pod względem konstrukcji narzędzie to jest dość nietypowe i wielu majsterkowiczom może przypominać klucz francuski. Na sklepowych półkach znaleźć możemy obecnie zarówno suwmiarki tradycyjne, jak i bardziej nowoczesne – cyfrowe. Suwmiarka to przede wszystkim narzędzie, które przyda nam się wtedy, gdy będziemy potrzebować dokonać precyzyjnych pomiarów niewielkich przedmiotów, na przykład średnicy rury czy szerokości łba śruby. Tutaj również liczy się trwałość materiału, z jakiego została wykonana suwmiarka – najbardziej polecane pod tym względem są narzędzia ze stali nierdzewnej. Suwmiarki cyfrowe różnią się od tradycyjnych przede wszystkim tym, że posiadają specjalny wyświetlacz ukazujący wyniki pomiaru. Tego typu urządzenia mierzą szybciej, precyzyjniej i znacznie wygodniej, choć ich zakup wiąże się naturalnie z większym wydatkiem.

Odległościomierz składana miarka drewniana

Jeśli mówimy o urządzenia posiadających wyświetlacz, niezwykle wygodnych i nowoczesnych, to będą nimi właśnie odległościomierze, nazywane również dalmierzami. Urządzenia te w zależności od konkretnego produktu umożliwiają pomiar w przedziale od 0,1 do 60 metrów. Aby dokonać nimi pomiaru, wystarczy przyłożyć urządzenie do miejsca początkowego, wycelować nim w punkt końcowy i nacisnąć odpowiedni przycisk. Podobnie jak w przypadku suwmiarek, także tutaj mamy do czynienia z dwoma rodzajami dalmierzy – są to urządzenia ultradźwiękowe, umożliwiające jednak jedynie orientacyjne pomiary, oraz laserowe – znacznie bardziej precyzyjne, odmierzające także o wiele większe odległości. Należy pamiętać jednak o tym, że zarówno odległościomierze ultradźwiękowe, jak i laserowe potrzebują fizycznej granicy pomiaru, stąd nie będą pomocne podczas prac wykonywanych na zewnątrz.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Szybkie odświeżenie wyposażenia w pokoju dziecka – jakie triki i materiały zastosować

Szybkie odświeżenie wyposażenia w pokoju dziecka – jakie triki i materiały zastosować
Meble w pokoju dziecięcym możemy odnowić w różny sposób. Najczęściej korzystamy z tradycyjnych farb, ale warto pomyśleć także o naklejkach, okleinie, ...
Czytaj więcej

Praktyczne organizery na ścianę – pomysły na samodzielne wykonanie

Praktyczne organizery na ścianę – pomysły na samodzielne wykonanie
Czym jest organizer? Jak sama nazwa wskazuje, to przedmiot umożliwiający porządkowanie, planowanie określonych zadań, grupujący akcesoria, ułatwiający...
Czytaj więcej

Metamorfoza jadalni

Metamorfoza jadalni
Wnętrze jadalni nie zawsze zachwyca. Wystarczy zauważyć zbyt kontrastowe zestawienia barw, niewspółgrające ze sobą wyposażenie czy nieciekawe i źle do...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Miary budowlane – rodzaje i wybór