icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Ścianki działowe w łazience – wady i zalety

Łazienkowe ściany działowe bardzo często wykonujemy z luksferów lub płyt G-k. Nie wymagają od nas zbyt dużego nakładu pracy a dzięki nim pomieszczenie zostaje podzielone na kilka użytecznych stref. Czy aby na pewno mają one tylko zalety? Oto plusy i minusy wynikające z ich zastosowania.

Ścianki działowe w łazience

Luksfery to nic innego jak ścianki działowe wykonane ze szklanych pustaków. Stosowane są często w łazience, ale możemy je spotkać również w innych pomieszczeniach naszego domu. Sprawiają, że wnętrze wygląda zdecydowanie bardziej dekoracyjne. Ponadto jest rozświetlone i podzielone na strefy. Ścianka działowa z G-K jest również niezwykłą przegrodą, funkcjonalną i jednocześnie bardzo dekoracyjną. Szkieletem takiej ścianki jest stelaż na płyty gipsowo-kartonowe, rzadziej – płyty drewnopochodne – pilśniowe, wiórowe, sklejki lub listwy boazeryjne.

Pustaki szklane mogą mieć wymiary 19 × 19 × 8 cm lub 24 × 24 × 8 cm. Muruje się je na zaprawę murarską bezpośrednio do cegieł klinkierowych, w spoinach układa się natomiast zabezpieczone przed korozją pręty zbrojeniowe.

Kiedy ściana jest już gotowa, szczeliny pomiędzy wszystkimi pustakami uzupełnia się zaprawą do spoinowania. Oczywiście pomiędzy ścianami działowymi z pustaków szklanych a samą konstrukcją domu należy też wykonać szczeliny dylatacyjne, które uzupełnia się elastycznym materiałem.

Płyty G-K montujemy po obu stronach rusztu, a przestrzeń między nimi wypełniamy wełną mineralną lub szklaną.

Zalety ścianki działowej w łazience

Ściana ze wspomnianych luksferów przede wszystkim doświetla wnętrze, szczególnie jeśli jest w nim tylko małe okno. Promienie wpadające podczas dnia będą bowiem odbijały się od szkła, dając wrażenie delikatnej poświaty.

Murowanie ścian działowych, nie wymaga prowadzenia żadnych prac mokrych, a wykonać można je samodzielnie.

Ściany działowe dobrze izolują akustycznie oraz termicznie, nie musimy się także obwiać o ich stan techniczny. Dobrze wykonane będą odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Ściana działowa z luksferów to przede wszystkim niezastąpiona ozdoba. Łazienka, w której mamy okazję zobaczyć niebieskie lub zielone szkiełka, od razu sprawia wrażenie cieplejszej i znacznie przytulniejszej.

Ściana z G-K jest lekka i można w niej ukryć instalacje. Poza tym łatwo się ją montuje oraz demontuje. I co najważniejsze – ściana z płyt gipsowo-kartonowych oddycha, wchłaniając nadmiar wilgoci, która w łazienkach występuje niezwykle często.

Ścianki działowe w łazience

Wady ścianki działowej w łazience

Ściankę działową może wykonać każdy, ale tylko jej precyzyjne zbudowanie zapewni naprawdę wysoki poziom estetyczny. Jakiekolwiek nierówności mogą bowiem wpłynąć negatywnie na efekt końcowy.

Ścianki działowe powinny być rozplanowane „z głową”. Warto zawczasu wziąć pod uwagę wszystkie ewentualne możliwości przebudowania poszczególnych ich elementów.