Rodzaje nadproży

Chcąc wyjaśnić w kilku słowach czym są nadproża, konieczne byłoby postawienie ich w roli belki wzmacniającej okna oraz drzwi, którą umieszcza się na górze otworów okiennych, zawsze symetrycznie względem parapetów. Nadproża pełnią funkcję wzmacniającą całą konstrukcję ściany, dzięki czemu okna i drzwi nie są obciążone.

Rodzaje nadproży

Każdy otwór okienny oraz drzwiowy powinien być wzmocniony nadprożem. Dzięki temu ciężar ściany nie będzie miał wpływu na zamontowane w niej okna oraz drzwi. Aby nadproże dobrze spełniało swoją funkcję, konieczne jest dobranie jego wielkości bezpośrednio do otworu okiennego lub drzwiowego oraz do materiału, z którego została zbudowana ściana.

Błąd w wykonaniu konstrukcji nadproża oznacza poważne konsekwencje dla stanu naszego budynku w przyszłości. Przede wszystkim może doprowadzić do pękania ścian oraz powstawania mostków termicznych.

Nadproża bardzo trudno wykonać na otworach dużych, przy oknach o niestandardowych wymiarach. Muszą one bowiem spełniać wymagania znacznej nośności oraz być odpowiednio sztywne. Niektóre nadproża pełnią funkcję dekoracyjną, wówczas mogą być podkreślone kamieniami – ściętymi i przymocowanymi do elewacji.

Główny podział nadproży dotyczy materiału, z którego są one wykonane. Możemy tu wymienić:

  • nadproża drewniane – zwykle płaskie, belkowe, które są stosowane w budynkach o konstrukcji drewnianej,

  • murowane niezbrojone – mogą mieć postać płaską lub łukową, muruje się je z cegieł lub kamieni,

  • murowane zbrojone – przede wszystkim dostępne w gotowych systemach,

  • żelbetonowe – aby dobrze pełniły swoją rolę, ważną kwestią będzie odpowiednio przeprowadzona izolacja,

  • prefabrykowane – gotowe, bardzo łatwe i szybkie w montażu.

Ponadto:

  • nadproża prefabrykowane L-19 – wykonane z belek o przekroju L, które są stosowane przy budowie ścian z różnych materiałów. Długość ich waha się od 0,9 do 3,6 metra,

  • nadproża strunobetonowe – stosowane niezależnie od miejsca oraz rodzaju obciążenia, łatwe w montażu i bardzo funkcjonalne.

Rodzaje nadproży

Montaż nadproży w dużej mierze zależy od rodzaju ścian naszego budynku

W ścianach trójwarstwowych dobrze sprawdzą się dwa nadproża, które będą połączone wspólną izolacją. Montuje się je wówczas zarówno w ścianie nośnej, jak i w elewacji. W ścianach jedno- i dwuwarstwowych warto wykonać nadproże z takich samych materiałów, z jakich wykonana została ściana. Lepiej sprawdza się tutaj beton komórkowy niż kształtki, które trzeba bowiem ocieplić. Dodatkowo, w ścianach dwuwarstwowych możemy użyć nadproży żelbetonowych, nie musimy ich już ocieplać, zwróćmy tylko uwagę na ich odpowiednią nośność.

Decydując się na odpowiednie nadproża, musimy być świadomi tego, że wybór określonego materiału może przyspieszyć lub zwolnić tempo budowy. Zanim zatem zdecydujemy się na dane rozwiązanie, upewnijmy się, jakie będą koszty jego zastosowania oraz czas montażu.