Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wydzielić przestrzeń w domu? Ścianki modułowe z serii Alara

Zagospodarowanie przestrzeni w mieszkaniu nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli masz do dyspozycji mocno ograniczony metraż. Z pomocą przychodzą praktyczne ścianki modułowe, dzięki którym wygodnie wydzielisz kluczowe strefy w swoim domu. Dowiedz się, jak to robić, i poznaj innowacyjne produkty z serii Alara!

Urządzając mieszkanie, często stajesz przed koniecznością wydzielenia dodatkowej przestrzeni w danym pomieszczeniu. Warto zrobić to przed wprowadzeniem się do nowego lokum, aby w pełni wykorzystać jego potencjał. Nie oznacza to jednak, że nie da się tego zrobić później, gdy zmienią się Twoje potrzeby mieszkaniowe. Takie sytuacje jak pojawienie się nowego członka rodziny czy podjęcie działalności biznesowej w mieszkaniu generują konieczność dostosowania mieszkania do nowych realiów.

Możliwość taką zapewniają praktyczne ścianki modułowe. Są one bardzo łatwe w montażu i występują w rozmaitych wariantach, dzięki czemu wykorzystasz je w dowolnym pomieszczeniu. Nie musisz przeprowadzać problematycznego remontu, aby wydzielić dodatkową przestrzeń – wystarczy wybór odpowiedniego produktu z serii Alara. To zdecydowanie bardziej funkcjonalne rozwiązanie niż tradycyjne płyty gipsowe, które zazwyczaj stosuje się w tym celu. Zobacz, w jakich sytuacjach ścianki modułowe przydają się najczęściej i o czym pamiętać podczas ich dobierania.

Jak wydzielić przestrzeń w domu? Ścianki modułowe z serii Alara

Jak podzielić pokój na dwa? Kluczowe strefy w mieszkaniu

Współcześnie, młodzi ludzie coraz częściej decydują się na małe mieszkania. Ograniczony metraż to niejednokrotnie koszt bardziej dogodnej lokalizacji, a także skutek rosnących cen nieruchomości. To wszystko sprawia, że właściciele lub najemcy niewielkich lokali stają przed wyzwaniem zaprojektowania funkcjonalnej przestrzeni, która odpowie na potrzeby każdego domownika. Do ich najczęstszych bolączek należy między innymi: pokój dzienny pełniący jednocześnie funkcję sypialni, aneks kuchenny połączony z salonem czy brak przedpokoju. Dodatkowe wyzwanie to dostosowanie pokoju dziecięcego do potrzeb więcej niż jednej pociechy.

Jak oddzielić sypialnię od salonu?

Sypialnia powinna być intymną przestrzenią, do której wstępu nie ma nikt poza domownikami. Salon z kolei jest miejscem, gdzie przyjmuje się gości i spędza większość dnia. Mieszanie wszystkich tych funkcji w jednym pomieszczeniu nie jest zalecane, choć nieraz wydaje się koniecznością. Na szczęście sypialnię od salonu można dość łatwo oddzielić – wystarczą modułowe ścianki działowe.

Zwróć uwagę na to, że przestrzeń wykorzystywana w charakterze sypialni nie wymaga w zasadzie nic poza łóżkiem. W idealnej sytuacji należałoby je oczywiście wzbogacić przynajmniej o dwie szafki nocne i komodę, ale kiedy powierzchnia naprawdę nie pozostawia Ci wyboru – ogranicz sypialnię do minimum.

W tym celu możesz wykorzystać ściankę modułową z drzwiami przesuwnymi. W rezultacie otrzymasz zupełnie osobne pomieszczenie, gdzie może znaleźć się łóżko. Co więcej – jako że przestrzeń ta będzie służyć Ci wyłącznie nocą – obejdzie się bez okna. Zamontuj w niej tylko oświetlenie elektryczne. W ten sposób pozostawisz sobie swobodę w wyborze miejsca pod sypialnię: niezbędną powierzchnię „wytniesz” pod dowolną ścianą – niekoniecznie tą, na której znajdują się okna.

Przeczytaj także: Instrukcja wideo - jak wykonać ściankę ażurową ze sklejki?

Czym przedzielić pokój dziecięcy?

Nieco inny charakter ma modyfikacja pokoju dziecięcego. Jest to przestrzeń wykorzystywana w równym stopniu pod sen, jak i zabawę. Problem nie istnieje, dopóki Twoje pociechy są w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Z czasem jednak warto zapewnić każdej z nich odpowiedni komfort, którego podstawę stanowi prywatność.

Aby zastosować w tym przypadku rozwiązanie, które sprawdziło się podczas wydzielania sypialni z salonu, obie strony pokoju dziecięcego musiałyby mieć dostęp do światła naturalnego. Jest to w końcu przestrzeń używana w równym stopniu za dnia, jak i nocą. Ponieważ taki komfort jest rzadko spotykany, powstaje pytanie, jak podzielić pokój z jednym oknem.

Jak wydzielić przestrzeń w domu? Ścianki modułowe z serii Alara

Najlepiej nadadzą się do tego gotowe ścianki działowe z wbudowanymi szybkami. Mogą one być wykonane z matowego tworzywa sztucznego, dzięki czemu światło dotrze do obu części pomieszczenia, a jednocześnie zachowany zostanie odpowiedni poziom prywatności. Dzięki takiemu rozwiązaniu – nawet jeśli ścianka dzieli pokój tylko częściowo, nie czyniąc z niego dwóch całkowicie osobnych pomieszczeń – dzieci mają większą swobodę w prowadzeniu trybu życia, który najbardziej im odpowiada. Gdy jedno chce położyć się spać, drugie może czytać książkę czy odrabiać lekcje.

Jak wydzielić przedpokój?

Często spotykanym problemem są drzwi wejściowe, które otwierają się bezpośrednio na pokój dzienny. W takiej sytuacji do wnętrza mieszkania często napływa chłodne powietrze, obniżając poziom komfortu lokatorów. Cierpi na tym także estetyka – nikt nie chce wypoczywać w pomieszczeniu wychodzącym prosto na klatkę schodową. Przedpokój to zresztą przestrzeń pełniąca często funkcję garderoby. Wiszące na wieszakach kurtki czy poustawiane pod ścianą buty nie wpłyną pozytywnie na wystrój salonu.

Rozdzielenie tych dwóch przestrzeni jest jednak bardzo proste. Zastosuj w tym celu ścianki modułowe, montowane prostopadle do drzwi wejściowych. Wystarczy ustawić je na długości nie większej niż 2 metry, aby stworzyć naturalny korytarz, za ścianą którego znajdzie się bardziej intymna i chroniona przed przeciągami część pomieszczenia. Jeśli takie rozwiązanie zminimalizuje ilość naturalnego światła docierającego do hallu, wybierz gotowe ścianki działowe z wbudowanymi prześwitami. W ofercie Alara spotkasz się na przykład z panelami wzbogaconymi o dębowe listewki, między którymi światło przedostanie się do wydzielonej przestrzeni.

Czym dokładnie są ścianki modułowe?

Modułowe ścianki działowe to gotowe produkty służące do wydzielania dodatkowej przestrzeni w dowolnym pomieszczeniu. Wykonywane są z różnych materiałów, dostosowanych do konkretnych wymagań środowiskowych. Dzięki temu, że zestawy składają się z elementów o ujednoliconych wymiarach, bez trudu można je łączyć, tworząc konstrukcje odpowiadające na rozmaite potrzeby. W serii Alara główną rolę odgrywają kwadratowe panele o wymiarach 100 x 100 cm. Uzupełniają je listwy, których szerokość oraz długość może wynosić połowę lub jedną czwartą metra.

To sprawia, że ścianki buduje się na zasadzie łączenia modułów. Są one całkowicie kompatybilne z dodatkowymi elementami dostępnymi w serii Alara – takimi jak panele korkowe, okienka szklane lub z plexi (przezroczyste bądź matowe) czy okienka z listewkami. Na tym nie koniec – gotowe ścianki działowe można wzbogacić półeczkami albo drzwiami przesuwnymi. Dzięki temu każdą – nawet najbardziej ograniczoną – przestrzeń możesz dostosować do indywidualnych potrzeb.

W personalizacji ścianek działowych pomoże Ci również fakt, że wiele ich wariantów produkowanych jest z materiałów nadających się do malowania. Możesz więc nadać im wymarzony wygląd, w pełni wkomponowując je w obowiązujący wystrój wnętrza.

Zobacz też: Sposoby na odnawianie powierzchni betonowych

Jak montować modułowe ścianki działowe?

Zazwyczaj ścianka oddzielająca dwa pokoje kojarzy się z płytami gipsowymi. Ich montaż wiąże się z koniecznością dość poważnego remontu i niemałym bałaganem. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się gotowe ścianki działowe, których instalacja odbywa się w sposób zupełnie bezinwazyjny. Dowiedz się, jak je montować!

Ścianki modułowe z serii Alara można instalować na różne sposoby – wszystko zależy od tego, na jaką konfigurację się decydujesz. Jeśli panele nie mają sięgać do samego sufitu, można umieścić je w uchwytach przykręcanych do podłogi.

Jak wydzielić przestrzeń w domu? Ścianki modułowe z serii Alara

Inną opcją jest zainstalowanie ruchomych ścianek modułowych. W zestawach Alara znalazły się podstawki z kółeczkami, dzięki którym panele można przesuwać w zależności od tego, gdzie akurat są potrzebne.

Konstruując ścianki z poszczególnych modułów, nie musisz martwić się o ich łączenie. Odbywa się ono za pomocą zacisków, więc nie potrzebujesz żadnych klejów ani zapraw. Wystarczy jedno kliknięcie, aby spiąć razem panele i inne elementy, z których powstają ścianki Alara.

Ścianki modułowe z serii Alara – wybierz wygodę

Jeśli zastanawiasz się, jak podzielić pokój na dwa, nie marnuj czasu i energii na tradycyjne ścianki działowe z płyt gipsowych. Zdecyduj się na funkcjonalne i łatwe w montażu moduły Alara. Dzięki nim wydzielisz dodatkową przestrzeń w każdym pomieszczeniu, nawet jeśli nie jesteś właścicielem mieszkania i nie masz pozwolenia na poważny remont.

Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie panele Alara i uzupełnisz je praktycznymi dodatkami – takimi jak drzwi, półki czy okienka. Do indywidualnych potrzeb możesz dostosować także montaż ścianek. Dzięki kółeczkom lub rozporowym drążkom nie musisz wcale ingerować w konstrukcję mieszkania. W systemie Alara wszystko odbywa się prosto, łatwo i wygodnie!