Wapno gaszone – do czego je wykorzystać?

Wapnem gaszonym, czyli lasowanym, nazywamy wodorotlenek wapnia. Powstaje on w reakcji gaszenia wapna palonego. Jakie zastosowanie ma ten związek chemiczny i w jaki sposób wykorzystamy go w gospodarstwie domowym oraz ogrodzie?

Wapno gaszone

Wapno gaszone, nazywane również hydratyzowanym, było dawniej niezastąpionym materiałem budowlanym. Wchodziło w skład zapraw tynkarskich oraz murarskich i w tym samym celu stosuje się je również współcześnie. W przypadku zapraw murarskich nie ma potrzeby wcześniejszego moczenia wapna, gdyż nie jest to wymagane przepisami prawa, jednak dla jakości samej masy warto to robić.

Jeśli chodzi o zaprawy tynkarskie cementowe lub cementowo-wapienne, wcześniejsze moczenie wapna hydratyzowanego jest konieczne. Wapno dodane do zaprawy sprawia, że jest ona bardziej plastyczna, co uławia jej nakładanie, a dodatkowo przyczynia się do uzyskania bardziej trwałego tynku. Dodatkowo chroni go przed pęcznieniem oraz odspajaniem się od powierzchni ściany.

Wapno gaszone znajduje także inne zastosowanie w budownictwie. Wykorzystywane jest bowiem do bielenia ścian oraz sufitów budynków. Bielenie wpływa dezynfekująco na podłoża, likwidując pasożyty oraz chorobotwórcze drobnoustroje. Dodatkowo uodparnia pomalowane powierzchnie na rozwój grzybów i pleśni, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Bielenie ścian możemy więc przeprowadzać w budynkach gospodarczych, oborach, piwnicach, ale również w mieszkaniach – szczególnie w kuchniach, łazienkach czy pralniach. Powstała w ten sposób warstwa ochronna będzie nieścieralna.

Wapno gaszone jest także jednym ze sposobów zmiękczania wody. Wodorotlenek wapnia oraz wodorotlenek sodu (czyli sodę) należy dodać w dokładnie określonej ilości do wody, która cechuje się podwyższą twardością.

Wapno gaszone

Metoda ta nazywa się sodowo-wapienną i jest wykorzystywana do uzdatniania wody pitnej oraz przemysłowej. W efekcie jej stosowania w wodzie wytrącają się osady, które następnie zostają odfiltrowane albo osiadają na dnie zbiornika.

Wapno jest także środkiem, za pomocą którego odkwasimy glebę w naszym ogrodzie czy na działce. W tym celu stosuje się różne rodzaje substancji, w zależności od tego, jaki typ podłoża chcemy odkwasić. Na gleby lekkie stosuje się wapno dolomitowe, rolnicze lub wapniak mielony. Wapno gaszone sprawdzi się natomiast w przypadku podłoża ciężkiego, np. gliniastego – stosujemy je jesienią, jeszcze przed przekopaniem ziemi. Pamiętajmy jednak, że równocześnie z wapnem nie należy stosować żadnych preparatów zawierających azot. Takie wapno stosowane jest również jako nawóz i dostępne jest w sklepach w formie gotowych preparatów.

Wapno gaszone wykorzystywane jest również w ogrodzie do bielenia pni drzew owocowych. Zabieg ten ma na celu ochronę drzew przed uszkodzeniami, do których dojść może zimą i wczesną wiosną na skutek silnego nagrzania w ciągu dnia i drastycznego spadku temperatury w nocy. Wapno gaszone jest najtańszym środkiem służącym ochronie pni i konarów przed pękaniem, a przy tym odznacza się skutecznością, jest nie trzeba zastępować go żadnymi innymi preparatami. substancji, w zależności od tego, jaki typ podłoża chcemy odkwasić. Na gleby lekkie stosuje się wapno dolomitowe, rolnicze lub wapniak mielony. Wapno gaszone sprawdzi się natomiast w przypadku podłoża ciężkiego, np. gliniastego – stosujemy je jesienią, jeszcze przed przekopaniem ziemi. Pamiętajmy jednak, że równocześnie z wapnem nie należy stosować żadnych preparatów zawierających azot. Takie wapno stosowane jest również jako nawóz i dostępne jest w sklepach w formie gotowych preparatów.