Produkty

Przyczyny pękania murów i techniki ich naprawy

Przyczyny pękania murów i techniki ich naprawy

Zewnętrzna elewacja domu stanowi nie tylko warstwę izolacyjną, pozwalającą na utrzymanie ciepła w budynku. Jest to również bardzo ważny element dekoracyjny, który narażony jest na nieustanne działanie warunków atmosferycznych. Powoduje to, że wszystkie nieprawidłowości w wykonaniu elewacji bardzo szybko dadzą nam się we znaki.

pękanie elewacjiPęknięcia elewacji wpływają negatywnie nie tylko na estetykę fasady, ale również na jej szczelność. Obniża to właściwości termoizolacyjne budynku. Uszczerbki w elewacji, mogą skutkować nasiąkaniem jej powierzchni wodą. Może to prowadzić do dalszych zniszczeń, a w efekcie zmusić nas do remontu całej elewacji. Aby uniknąć takiego mrocznego scenariusza, należy zwalczyć problem w zarodku, tzn. znaleźć powód, dla którego elewacja pęka.

Pękanie ścian zewnętrznych i elewacji w okolicach rogów otworów okiennych i drzwiowych, świadczy o tym, że wykonawca pośpieszył się z wykończeniem fasady. Oznacza to, że elewacja zewnętrzna została wykonana zanim jeszcze budynek przestał osiadać. W takim wypadku, rozwiązanie problemu jest proste. Uszczerbki w elewacji można naprawić po upływie określonego czasu, jaki budynek potrzebuje, aby zakończyć osiadanie.

Pęknięcia w górnych częściach ścian

Pękanie elewacji w górnej części ścian może być spowodowane brakiem szczelności termicznej stropodachu. Wynika to najczęściej ze złego ocieplenia tego elementu. W takim wypadku, płyta stropodachu napiera na ściany i w efekcie powoduje ich pękanie. Problem ten można wyeliminować zwiększając jakość ocieplenia stropodachu.

Pęknięcia i rysy powstają często na styku różnych materiałów, które zostały użyte jako elementy wykończeniowe elewacji. Każdy z nich inaczej reaguje na zmieniające się warunki atmosferyczne. W efekcie pracy tych materiałów dochodzi do naprężeń, które doprowadzą do spękania ściany. Problem ten można wyeliminować poprzez wzmocnienie połączeń np. warstwą siatki lub robiąc szczelinę dyletacyjną.

Pęknięcia przy daszku, balustradzie

zaprawaPęknięcia w elewacji mogą również powstawać w miejscach montażu takich elementów jak daszki, balustrady itp. Zamontowanie tych elementów wymaga przebicia się przez grubą warstwę izolacyjną przez stalowe kotwy. Ich obecność w strukturze elewacji może prowadzić do powstawania pęknięć.

Powstawanie pęknięć może być powodowane również wieloma innymi czynnikami, nie zawsze zależnymi od nas. Znajdujące się w pobliżu tory kolejowe lub budowa nowego budynku, mogą wprawiać podłoże w drgania, a co za tym idzie, powodować pęknięcia. Niestety bardzo często brak właściwej konserwacji i remontów również niekorzystnie wpływa na jakość wykończenia fasady domu.

Szybka naprawa pęknięć?

Znając i eliminując przyczyny powstawania pęknięć, możemy przystąpić do ich naprawy. Jeśli uszkodzenia nie przechodzą przez całą grubość tynku, a są jedynie powierzchownymi rysami, oczyszcza się je i zagruntowuje. W przypadku pęknięć płytkich i wąskich wystarczy zaszpachlować je powierzchniowo warstwą naprawczej zaprawy o ziarnistości takiej samej jak tynk użyty w elewacji. W przypadku pęknięć głębszych, konieczne jest ich poszerzenie, oczyszczenie a następnie zagruntowanie. Następnie ubytek wypełnia się zaprawą naprawczą, wtapia pas siatki zbrojącej, a na koniec szpachluje tą samą zaprawą.

Pęknięcia mogą być również efektem źle wykonanej pracy lub wad konstrukcyjnych. Bardzo ważne jest, aby przystępując do wykonania elewacji mieć pewność, że ściany, które pokrywamy są wykonane solidnie. Pozwoli nam to już na wstępie na uniknięcie przyczyn pękania.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Tynki gliniane – sposób na wykończenie ścian

Tynki gliniane – sposób na wykończenie ścian
W dobie powrotu do bardziej zrównoważonych i naturalnych sposobów życia, również i w budownictwie panuje trend „eko”. Jeśli chcemy zbudować dom i zast...
Czytaj więcej

Jak zamurować drzwi- intrukcja krok po kroku

Jak zamurować drzwi- intrukcja krok po kroku
Zdarzają się sytuacje, że w Twoim domu koniecznym staje się zamurowanie istniejących otworów – czy to drzwiowych, czy pełniących rolę wnę...
Czytaj więcej

Jak tynkować sufit

Jak tynkować sufit
Tynkowanie sufitu to czynność, która w bardzo dużej mierze uzależniona jest od zastosowanej zaprawy. Coraz częściej stosuje się tynki gipsowe, które m...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Przyczyny pękania murów i techniki ich naprawy