Produkty

Prawidłowe spoinowanie płyt g-k

Prawidłowe spoinowanie płyt g-k

Ścianki działowe, sufity podwieszane i inne elementy – często budujemy je z popularnych płyt gipsowo-kartonowych. Będą one tworzyły tak zwaną suchą zabudowę, często spotykaną podczas wykańczania wnętrz nowo powstałych budynków. Ich powierzchnia powinna być gładka, zapewni nam wtedy estetyczny efekt i sprawi, że płyty nie będą pękać. Jak możemy to osiągnąć?

spoinowanie płyt g-kWszystko zależy od tego, jak przeprowadzimy spoinowanie płyt g-k. Ich łączenia można wykonać na parę sposobów, jednak zawsze powinniśmy pamiętać, aby stosować do tej czynności odpowiednie narzędzia i materiały. Od tego, jak wykonamy łączenia pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi, zależy ich późniejsza zdolność do zachowania należytej konstrukcji.

Materiały potrzebne do spoinowania płyt g-k

Kiedy montujemy płyty gipsowo-kartonowe, pomiędzy nimi powinna pozostać 5 mm przerwa, której jednak potem musimy się pozbyć. Wykonuje się to poprzez zagruntowanie i wypełnianie gipsową masą szpachlową. Należy pamiętać, że gruntowanie powinniśmy wykonać dzień wcześniej. Możemy użyć również zwykłej masy szpachlowej, jednak wtedy musimy wzmocnić połączenie taśmą zbrojącą - wykonaną albo z flizeliny, albo z papieru. Do szpachlowania używać będziemy pacy stalowej, którą wygładzimy masę nakładaną w szczelinę. Na samym końcu nakładamy warstwę wykończeniową, a spoinę po wyschnięciu szlifujemy papierem lub siatką ścierną.

zaprawa cekol do spionowaniaSpoinowanie – zasady

Na samym początku pamiętajmy, że do montażu powinniśmy używać wyłącznie dobrze wyschniętych płyt – powinny leżeć przynajmniej 48 godzin w pomieszczeniu. Jeśli karton-gips jest wilgotny, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie potem pękać i się łamać.

Prac montażowych z użyciem płyt g-k nie należy również przeprowadzać w temperaturze niższej niż 10°C. Szpachlowanie powinno być również wykonywane, kiedy w pomieszczeniu nie ma już wahań wilgoci powietrza – najlepiej po zakończeniu prac mokrych, czyli np. tynkowania lub wylewek.

Nie zapomnijmy przygotować powierzchni do gruntowania – należy ją dokładnie oczyścić. Krawędzie fazowane muszą być odpylone, a cięte zwilżmy wodą. W ten sposób przygotujemy szczelinę do kolejnych kroków.

Nakładanie masy szpachlowej powinno być dokładne. Za pomocą pacy stalowej wykonujmy poprzeczne ruchy, aby upewnić się, że połączenie zostało odpowiednio wypełnione. Kolejne warstwy mogą być nakładane, kiedy poprzednie są dobrze związane.

Żeby uniknąć błędów, czytajmy instrukcje producentów.Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

9 błędów popełnianych podczas montażu sufitu podwieszanego

 9 błędów popełnianych podczas montażu sufitu podwieszanego
Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych to rozwiązanie chętnie wybierane ze względu na aspekt dekoracyjny i praktyczny. Aby jednak osiągnąć prawd...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - gipsowanie ścianki działowej

Instrukcja wideo - gipsowanie ścianki działowej
Gotowa ścianka działowa musi zostać wyrównana i zagispowana. Z jednej strony wzmacnia to jej trwałość, z drugiej pozwala na jej pomalowanie - dobrze z...
Czytaj więcej

Ile kosztuje remont mieszkania – jak oszacować koszty?

Ile kosztuje remont mieszkania – jak oszacować koszty?
Szacowanie kosztów to pierwszy i najważniejszy etap każdej inwestycji – nawet zwykłego remontu mieszkania. Odpowiednio wczesne zaplanowan...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
23.10.2016
boję się tego spoinowania, choć nie będę go robiła sama. za tydzień ma przyjść pan i zrobić. trzymajcie kciuki!!!

Ocena i komentarz dla:

Prawidłowe spoinowanie płyt g-k