Płyta gipsowo-kartonowa — jak ją wykorzystać? Rodzaje i zastosowanie

Płyty gipsowo-kartonowe to materiał, dzięki któremu ukształtujesz przestrzenie Twojego mieszkania, w taki sposób, by odpowiadały Twoim potrzebom praktycznym i estetycznym. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje płyt, i jak możesz je wykorzystać w swoim domu.

płyta gipsowo-kartonowa

Płyty gipsowo-kartonowe – rodzaje i zastosowanie

Proste w montażu, estetyczne, łatwe do zaaranżowania, lekkie i stabilne – takie właśnie są płyty gipsowo-kartonowe. Rodzaje, z którymi spotkasz się na rynku, różnią się specyfikacją oraz przeznaczeniem, wszystkie jednak spełniają podstawowe kryterium – są niezwykle funkcjonalne.

Chcesz położyć płyty gipsowe na sufit? Przyda Ci się ścianka działowa lub zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych? Ten wdzięczny materiał okładzinowy to doskonały środek do urzeczywistnienia nawet najbardziej kreatywnego projektu. Wykorzystaj swoją wyobraźnię i zaprojektuj miejsce, o jakim marzysz!

Jednak zanim przejdziemy do wizualizacji Twoich planów, na chwilę zatrzymajmy się przy różnych rodzajach płyt gipsowo-kartonowych, które są dostępne na rynku. Masz do wyboru kilka odpowiedników – ich parametry różnią się ze względu na przeznaczenie.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest standardowa płyta gipsowo-kartonowa – grubość takiego modelu może przyjąć dwie wartości: 9,5 albo 12,5 mm. Przeznaczenie tego rodzaju płyt jest uniwersalne, o czym świadczy także oznaczenie literą A. Mimo szerokiego wachlarza zastosowań zadbaj jednak o to, by nie wykorzystywać standardowych płyt gipsowo-kartonowych w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza może wynieść ponad 70%. Nadmiar pary wodnej lub zalanie uszkodzą powierzchnię standardowej płyty, dlatego do kuchni oraz łazienki wybierz inny rodzaj.

W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności sprawdzi się impregnowana płyta gipsowo-kartonowa – grubość standardowego modelu wynosi 12,5 mm. Tego rodzaju płyty podczas produkcji ulegają procesowi hydrofobizacji – stąd bierze się oznaczenie literą H. Dzięki temu odporność powierzchni na wilgoć jest zwiększona. Jeżeli chcesz zastosować tego typu płytę gipsowo-kartonową, pamiętaj, by dodatkowo pokryć ją nieprzemakalnym materiałem. Wykorzystaj na przykład ceramikę na wodoodpornym kleju lub odpowiedni rodzaj farby. W ten sposób zyskasz pewność, że zbudowana struktura posłuży Ci bezawaryjnie przez długie lata.

płyta gipsowo-kartonowa

Często wymaga się, by sucha zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych na poddaszu była uodporniona na działanie ognia. Dlatego powstały płyty ogniochronne (GKF), oznaczane także literą F. Dodatek włókna szklanego sprawia, że możesz wykorzystać ten rodzaj także do obudowania kominka. Standardowa grubość takiej płyty to 12,5 mm. A co, jeśli na poddaszu znajduje się dodatkowa łazienka? Producenci pomyśleli również o tym i wypuścili na rynek ogniochronne impregnowane płyty gipsowo-kartonowe (GKFI), które zawierają włókno szklane i są uodpornione na wilgoć.

Wyróżniamy jeszcze kilka rodzajów płyt gipsowo-kartonowych o specjalistycznym przeznaczeniu. Na przykład płyty gięte nadają się do konstruowania powierzchni zakrzywianych, a płyty podłogowe służą do wyłożenia posadzki. Jeżeli zależy Ci na zatrzymaniu ciepła lub wyciszeniu pomieszczenia, wybierz odpowiednie płyty izolacyjne.

Dodatkowo na płytach gipsowo-kartonowych możesz znaleźć inne oznaczenia literowe. R oznacza, że ten model dobrze radzi sobie z większym obciążeniem, zaś płyta typu I ma twardszą powierzchnię. Z kolei produkty z oznaczeniem E sprawdzą się jako usztywnienie zewnętrznych ścian stawianych metodą szkieletową.

Ścianki z płyt gipsowo-kartonowych

Stawianie ścianek działowych to najczęstsze zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. W pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie standardowych modeli typu A.

Ścianki z płyt gipsowo-kartonowych to doskonały sposób na przearanżowanie domu lub mieszkania, gdy pojawią się nowe potrzeby. W Twojej rodzinie pojawiło się nowo narodzone dziecko? Potrzebujesz gabinetu do pracy w domu lub garderoby, bo ubrania już wysypują się z szafy? Wydzielenie kolejnego pomieszczenia to istne remedium na wszystkie tego typu problemy. Dzięki płytom gipsowo-kartonowym nie musisz przeprowadzać generalnego remontu, który pochłonąłby znaczną część Twojego czasu i domowego budżetu. W ciągu kilku godzin postawisz ściankę działową, a po malowaniu nowe pomieszczenie będzie dostępne od zaraz.

Wydzielenie nowego pomieszczenia to nie jedyny sposób na wykorzystanie ścianki z płyty gipsowo-kartonowej. Przy jej pomocy możesz wyznaczyć strefy w mieszkaniu i zbudować na przykład modny segment barowy na granicy kuchni oraz salonu. Duży pokój podzielisz na stałe trwałym parawanem, dzięki czemu zyskasz odrobinę prywatności przy swoim biurku, a kątem oka będziesz widzieć dzieci bawiące się w drugiej części pomieszczenia.

płyta gipsowo-kartonowa

Jeżeli jesteś miłośnikiem stylu klasycznego, wykorzystaj jego elementy w aranżacji przedpokoju. Przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych możesz wybudować elegancko wyprofilowaną wnękę, w której postawisz kolumnę z kolekcjonerską figurką lub bujną rośliną doniczkową. Dla lepszego efektu powierzchnię wnęki możesz pokryć inną fakturą niż pozostałą część ściany, na przykład jaśniejszym odcieniem farby lub metaliczną mozaiką, która stworzy fascynujący efekt świetlnych refleksów.

Wszystkie wymienione wyżej rozwiązania możesz zastosować także w kuchni i łazience, koncentrując się na praktycznym zastosowaniu poszczególnych elementów zabudowy. Pamiętaj jednak, by w tych pomieszczeniach używać płyt uodpornionych na działanie wilgoci – w ten sposób zabezpieczysz się przed grzybem i pleśnią lub po prostu zawaleniem konstrukcji, którą tak pieczołowicie zaprojektowałeś i wykonałeś.

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych

Chcesz odmienić wygląd jednego z pomieszczeń w Twoim domu lub mieszkaniu? Wystarczy, że położysz płyty gipsowe na sufit. Takie rozwiązanie pomoże Ci w elegancki sposób ukryć niedoskonałości oryginalnej powierzchni sufitu. Pod płytami gipsowo-kartonowymi ukryjesz także przewody instalacyjne – pamiętaj jednak, że to nieodpowiednia metoda do zakamuflowania rur gazowych. W razie nieszczelności wybuchowa substancja osiągnie niebezpieczne stężenie, zanim ją wyczujesz. Dzieje się tak, ponieważ przestrzeń pomiędzy sufitem murowanym a gipsowym jest bardzo mała i w nieznacznym stopniu przepuszcza powietrze.

Zastosowanie sufitu podwieszanego na całkowitej powierzchni pomieszczenia lub jej części wpłynie na odbiór przestrzeni. Jeżeli wnętrze jest niewielkie, jak na przykład łazienka, warto zredukować projekt sufitu z płyt kartonowo-gipsowych do niezbędnego minimum. Umieść niewielkie elementy tam, gdzie chcesz ukryć przewody lub planujesz umieścić dodatkowe oświetlenie. Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie struktury naśladującej gzyms sufitowy z jednoczesnym zastosowaniem równomiernie porozmieszczanych lamp LED. Taki pomysł na aranżację zachwyci fanów stylu nowoczesnego i wprowadzi powiew świeżości do łazienki o dowolnym wystroju.

W przestronnych pokojach możesz bez wahania zastosować obszerniejsze formy sufitu podwieszanego. Obniżenie stropu dużego pomieszczenia w niewielkim stopniu wpłynie na optyczne wrażenie przestrzeni, zwłaszcza jeśli zatroszczysz się o optymalną aranżację i dobre oświetlenie.

A skoro o oświetleniu mowa, budowanie sufitu podwieszanego to doskonała okazja do stworzenia jedynej w swoim rodzaju konstrukcji z wykorzystaniem lamp LED. Energooszczędne i wydajne źródła światła sprawią, że przez długi czas będziesz cieszyć się aranżacją w nowoczesnym stylu. Nawet kiedy już przywykniesz do nowego wystroju, jego oryginalność wzbudzi zachwyt każdego gościa. Wykorzystaj elementy LED do sufitu podwieszanego zamiast dotychczasowego oświetlenia lub jeżeli nie chcesz z niego rezygnować – zastosuj kolorowe lampy LED, które wprowadzą magiczny akcent do każdego pomieszczenia. Wybór barwy światła i formy sufitu podwieszanego zależy tylko od Twojej kreatywności.

płyta gipsowo-kartonowa

Sufit podwieszany to nie tylko sposób na aranżację wnętrza. Dzięki niemu łatwo wyciszysz swoją prywatną przestrzeń. Jeżeli piętro wyżej mieszkają uciążliwi sąsiedzi lub po prostu małe dzieci, które często tupią, biegają i zwyczajnie nie są świadome hałasu, który stwarzają – dodatkowa izolacja sufitu pomoże Ci odciąć się od dźwięków zakłócających porządek. Wyciszone mieszkanie zapewni Ci komfort codziennego odpoczynku po dniu pełnym obowiązków i niezakłócony sen w nocy. Dodatkowo zagwarantuje, że nie sprawisz dużego kłopotu współlokatorom, świętując swoje urodziny lub inne ważne okazje.

Płyta gipsowo-kartonowa jako element zabudowy

Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych jest niemal nieograniczone. Wystarczy wybrać odpowiedni model, by łatwo, skutecznie i estetycznie zabudować na przykład stelaż do ceramiki sanitarnej w WC. Bezproblemowe użytkowanie, szybki remont i ekonomiczna cena sprawiają, że płyty to najchętniej stosowany środek podczas aranżacji wnętrz domów i mieszkań.

Możesz zaprojektować dowolną konstrukcję, która doskonale dopasuje się do Twoich potrzeb, a nawet zastąpi niektóre meble. Bez trudu zbudujesz wnęki zamiast szafek i półek w łazience. Jeżeli chcesz, by wyglądały olśniewająco, na spod połóż gładką powierzchnię, która komponuje się ze stylem łazienki (na przykład szklaną taflę, ceramikę lub pojedynczą deseczkę). Nie zapomnij o możliwości zamontowania dodatkowego oświetlenia LED – jego koszty nie są wysokie, a komfort użytkowania łazienki wzrośnie. Podobne rozwiązanie możesz wprowadzić także do innych pomieszczeń, budując na przykład ścienną biblioteczkę na książki bądź wnękę na słoiki z przyprawami w kuchni.

Podsumowanie

Nowoczesne metody aranżacji wnętrz opierają się przede wszystkim na możliwości całkowitej personalizacji przestrzeni. To Ty decydujesz o ostatecznym finalnym wyglądzie swojego mieszkania lub miejsca pracy. Masz do dyspozycji wiele środków, przy pomocy których możesz dowolnie wpłynąć na swoje najbliższe otoczenie. Należą do nich meble i akcesoria, dekoracje, różnobarwne farby oraz… płyty gipsowo-kartonowe. To właśnie tego rodzaju materiały dają wiele możliwości aranżacji. Porusz wyobraźnię i stwórz przestrzeń najlepiej dostosowaną do Ciebie.