Produkty

Dlaczego warto zainteresować się markizami okiennymi

Dlaczego warto zainteresować się markizami okiennymi

Jeśli szukamy najskuteczniejszej metody na ochronę przed promieniami słonecznymi, wybór markiz zewnętrznych jest najlepszym z możliwych. Lista ich zalet nie wyczerpuje się na zapewnieniu domowi odpowiedniej temperatury wewnątrz. Co jeszcze gwarantują nam markizy i markizolety?

markizaPodstawowa różnica między markizą a markizoletą dotyczy poziomej, ruchomej i odchylanej belki, jaka wieńczy markizoletę od dołu. Używając jej, można otworzyć niewielki daszek, który jednocześnie da cień i otworzy drogę świeżemu powietrzu. Obie, markiza i markizoleta, są montowane na zewnątrz budynków i mieszkań – jak to wpływa na gospodarkę cieplną pomieszczeń, które ocieniają?

Ochrona zewnętrzna budynku przed promieniami słonecznymi jest najbardziej efektywna. W każdym przeciwnym razie promienie słoneczne wpadające przez okno i napotykające na ochronę, na przykład w postaci żaluzji, ocieplają ją (podobnie jak wewnętrzną szybę w oknie), co sprawia, że żaluzja z ochrony przed nadmierną temperaturą sama staje się grzejnikiem ogrzewającym wnętrze pomieszczenia. Tylko skuteczne odparcie światła na zewnątrz budynku da nam gwarancję mniejszych temperatur w jego wnętrzu. Tu z pomocą przychodzą markizy, które stanowią tego typu ochronę. Producenci chwalą się, że markizy dają ośmiokrotnie skuteczniejszą ochronę przed nagrzewaniem niż osłony wewnętrzne.

W słoneczne dni przy braku wewnętrznych czy zewnętrznych osłon do wnętrza wpada duża ilość światła – czasem zbyt duża dla komfortowego samopoczucia. Refleksy świetlne skutecznie uniemożliwią siedzenie przed telewizorem w czasie odpoczynku czy przed ekranem komputera w czasie pracy zdalnej. Tutaj markizy i markizolety również przychodzą z pomocą, bo dzięki nim zapewniony mamy równomierny rozkład natężenia światła.markiza_castorama Jeśli dodamy do tego fakt, że dzięki markizom ograniczamy pracę wentylatorów i urządzeń klimatyzacyjnych, okaże się, że nie tylko oszczędzamy na poborze energii, ale też przyczyniamy się do mniejszej emisji CO₂ do środowiska.

Materiał użyty w markizach pozwala nam na oglądanie przez okno najbliższej okolicy, samemu nie będąc widocznym dla osób z zewnątrz. Jej powłoka sprawdza się jako moskitiera, uniemożliwiając przedostanie się do wnętrza owadom nawet w przypadku całkowitego otwarcia okna. Jej używanie będzie miało zbawienny wpływ na zahamowanie odbarwiania materiałów wykończeniowych we wnętrzach pod wpływem promieniowania UV. Dodajmy jeszcze jedną cechę – odporność markiz na warunki pogodowe. Są one skuteczne także przy porywistych podmuchach wiatru dochodzących do 100 km/h.

Markizolety i markizy można obsługiwać ręcznie (np. dzięki użyciu drążka) i za pomocą odpowiednich urządzeń – pilota albo przełącznika naściennego. Szczególne wygodne jest używanie pilota, do którego można podłączyć markizy na różnych piętrach budynku i za pomocą którego można sterować nimi wszystkimi naraz lub tylko wybranymi z nich (np. z podziałem na piętra). Jest to wygodne nie tylko w czasie słonecznych dni, ale również deszczowych – markizy ochronią nasze okna przed brudnymi kroplami wody oraz skutecznie wytłumią odgłos ich kapania na szybę.

Data publikacji: 24.05.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Markiza ogrodowa i tarasowa – dlaczego warto ją zamontować?

Markiza ogrodowa i tarasowa – dlaczego warto ją zamontować?
Markiza ogrodowa lub tarasowa to po prostu daszek, który montuje się na zewnętrznej ścianie budynku. Zapewnia skuteczną ochronę przed deszczem ...
Czytaj więcej

Żagiel cieniujący do ogrodu – dlaczego warto?

Żagiel cieniujący do ogrodu – dlaczego warto?
Jedną z form zacienienia wybranej części ogrodu czy tarasu jest specjalny żagiel. Możemy zastąpić nim parasol, markizę i daszek. Dowiedzmy się, jak dz...
Czytaj więcej

Jak osłonić balkon i taras – przegląd materiałów

Jak osłonić balkon i taras – przegląd materiałów
Zarówno balkon, jak i taras stanowią przedłużenie mieszkania – pozwalają na spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez potrzeby wychodzenia z domu...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Dlaczego warto zainteresować się markizami okiennymi