Dekoracja drewnianego łóżeczka dziecka – zrób to sam

Łóżeczka dla dziecka najczęściej kojarzą nam się z drewnem. Być może dlatego, że to uchodzi za materiał najbardziej naturalny, najbezpieczniejszy. Być może też dlatego, że jest stosunkowo tanie. Tak czy inaczej drewniane łóżka wyglądają po prostu bardzo ładnie, klasycznie i wprowadzają do pokoju dziecka wiele ciepła.

W łóżeczku nasze dziecko śpi, podróżuje po krainie stworzonej w swojej wyobraźni. W nim dziecko odpoczywa i rośnie – to zapewne dlatego rodzice chcą, aby właśnie ten mebel był jednym z najważniejszych i najprzyjemniejszych spośród całego wyposażenia pokoju.

Piękny mebel do spania możemy uzyskać przy pomocy kilku technik dekoracyjnych. Z oczywistych względów nie musimy zatem wydawać zbyt wiele na jego zakup. Wystarczy, że kupimy proste łóżeczko o klasycznej konstrukcji stelaża z drabinkami, a o dekoracje zadbamy sami.

Dziecięcy świat wyobraźni uzyskany poprzez różne elementy dekoracyjne

Dzieci w odróżnieniu od dorosłych nie lubią sterylnych wnętrz. Im więcej ciekawych form, kolorów kształtów w ich pokoju, tym lepiej i bardziej bajecznie. Oczywiście dobór wyposażenia powinien być uzależniony także od temperamentu naszego dziecka. Nie każde będzie czuło się dobrze w pomieszczeniu, gdzie ściany pozostają utrzymane w mocnych kolorach, gdzie na suficie błyszczy gwieździste niebo. Niektóre dzieci czują się bezpiecznie we wnętrzach utrzymanych w delikatnych pastelach.

Jedno jest pewne, dziecko jest ciekawe świata i powoli poznaje każdy element pokoju i jego wyposażenia – to one bowiem otaczają go na co dzień. Dzięki ręcznie udekorowanym przedmiotom, ale utrzymanym w jednym stylu, znacznie lepiej czuje się w swoim pokoju.

Wesoły wzór równa się zabawne i kolorowe miejsce w naszym domu

Unikalne łóżeczko możemy stworzyć przy pomocy urządzenia do grawerowania drewna. Aby wykonać piękny wzór w ramie mebla wystarczy dopasować odpowiednią do twardości drewna końcówkę. Dekorację grawerowaną możemy umieścić w dowolnym miejscu naszego mebla.  Stworzenie wzoru rozpoczynamy od rozrysowania szablonu wybranej postaci. Gdy jest gotowy, przenosimy  za pomocą kalki oraz ołówka na drewno. Kiedy wzór jest już na nim widoczny, rozpoczynamy grawerowanie. Jednocześnie pamiętajmy, aby nacisk na wybrany wzór cały czas był taki sam. Po wygrawerowaniu całego szablonu oczyszczamy powierzchnię przy pomocy gąbeczki lub szczotki.

Jeśli nie posiadamy urządzenia do wykonywania grawerowanych wzorów, możemy zamiast tego stworzyć piękne malowidła przy pomocy farby i pędzla. W ten sposób dekoracja nie będzie miała formy trójwymiarowej, ale z pewnością wyróżni mebel pod względem kolorystycznym.

Barwne wzory zawsze bardzo dobrze odbijają się na białym drewnie. Dlatego przed wykonywaniem tej dekoracji dobrze jest przemalować całe łóżeczko na jeden, pastelowy odcień.

SMALL_drewniane_lozeczkoSMALL_drewniane_lozeczkoSMALL_drewniane_lozeczkoSMALL_drewniane_lozeczko

Delikatne i wyciszające

Dekoracje tego typu z pewnością pasują do pokojów tych dzieci, które wykazują spokojny temperament i od jaskrawych, kolorowych wzorów wolą drobne akcenty. Do takich na pewno możemy zaliczyć trójwymiarowe ozdoby wykonane z drewna i doklejone do ramy łóżka oraz powiewające wstążeczki zawieszone przy drabince. Klasyczną dekoracją takiego łóżeczka będzie też koronka przymocowana do bocznych ścianek. Doda meblowi lekkości i dziecięcego ciepła. Dziecko wreszcie poczuje, że ma miejsce, w którym może się wyciszyć i spokojnie zasnąć.

Jak z bajki

Niekiedy warto pokusić się o odrobinę fantazji i dodać coś nietypowego, np. powiewającą falbankę wykonaną z tiulu. Możemy ją przymocować zarówno do bocznej ramy łóżeczka, jak i od spodu stelaża – przy dolnej półce, najlepiej przy pomocy pinesek z płaską końcówką. Taki pas tiulu wystarczy podszyć na szerszej wstążce, na zakładkę. W ten sposób powstaną piękne marszczenia. Aby jeszcze bardziej wyeksponować tiulową falbanę, możemy doszyć do niej srebrne lub złote koraliki.

SMALL_Dekoracyjna_maskotka_castoramaSMALL_Dekoracyjna_maskotka_castoramaSMALL_Dekoracyjna_maskotka_castoramaSMALL_Dekoracyjna_maskotka_castorama