Produkty

Jak wykorzystać przestrzeń wokół okna na ścianie?

Jak wykorzystać przestrzeń wokół okna na ścianie?

Ściany, w których znajdują się okna, przeważnie pozostają niezaaranżowane. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie wtedy, gdy ponad okiennym otworem umieszczamy karnisz, a do niego przyczepiamy firanki i zasłonki. Jeżeli jednak zrezygnujemy z tej tradycyjnej dekoracji, możemy wykorzystać przestrzeń dookoła okna w inny sposób.

przestrzeń wokół oknaW dużych mieszkaniach czy domach znajdziemy wystarczająco dużo miejsca, by zabudowywanie ściany z oknem nie było konieczne. Gdy jednak dysponujemy niewielkim metrażem i chcemy w pełni go zagospodarować, możemy w tym celu wykorzystać również miejsce pod oknem czy z jego boków.

Przestrzeń pod oknem to doskonałe miejsce na ustawienie gotowego mebla bądź wykonanie takiego na wymiar. Jeśli tylko znajdziemy w sklepie komodę, której rozmiar będzie odpowiadał wysokości zamocowania okna, możemy ustawić ją pod nim, przedłużając jednocześnie parapet. Decydując się na konstrukcję na wymiar, możemy natomiast poprowadzić ja wzdłuż całej ściany: jej blat może posłużyć jako siedzisko, a ukryte wewnątrz półki będą stanowiły dodatkową przestrzeń do przechowywania naszego wyposażania. Takie rozwiązanie sprawdzi się w salonie czy sypialni, oczywiście pod warunkiem, że pod oknem nie znajduje się grzejnik.

W gabinecie czy w pokoju młodzieżowym pod oknem może stanąć także biurko. Natomiast ściany dookoła okiennej ramy posłużyć mogą jako miejsce dla półek i tekstylnych organizerów ściennych – te warto ulokować na całej powierzchni, od miejsca nad podłogą niemal po sam sufit.

Przestrzeń dostępna ponad oknem będzie też dobrym miejscem do zamocowania jednej długiej półki łączącej dwie przeciwległe ściany. To praktyczny sposób na przechowywanie np. książek – ustawione pod sufitem nie będą wadzić ani zabierać miejsca w szafach czy na regałach.

Również w kuchni zaopatrzonej w okno możemy praktycznie wykorzystać przestrzeń ściany. Pod oknem warto ustawić meble kuchenne – jeśli zlecimy ich wykonanie na wymiar, będą idealnie dopasowane do wymiarów ściany, a także do wysokości, na jakiej zamocowane jest okno. Na poziomie szyb mogą znaleźć się blaty bądź zlew, a także kuchenka elektryczna. Obok kuchennego okna możemy ulokować relingi, które pomogą poszeregować kuchenne akcesoria. Nie ma też przeciwwskazań, by zawisły tam tradycyjne szafki czy półki.biurko przy oknie

Jeżeli w bryle naszego lokum znajduje się wykusz, także tutaj możemy pokusić się o ciekawą zabudowę. Praktycznym rozwiązaniem będzie stworzenie siedziska i szafki jednocześnie. Będzie miało ono formę parapetu dokładnie dopasowanego do kształtu wykuszu, pod którym umieścimy otwierane szafki – np. z drzwiami przesuwnymi. Dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie wykuszu na osadzenie w nim dużego biurka.

Wobec dużej oferty sklepów z wyposażeniem wnętrz oraz marketów budowlanych, zaaranżowanie przestrzeni dookoła okna nie powinno przysporzyć nam trudności. Z pewnością na rynku znajdziemy gotowe produkty, które sprawdzą się w naszym wnętrzu, możemy też zlecić ich wykonanie fachowcom bądź przygotować je samodzielnie. Nie ma tutaj ograniczeń, jeśli chodzi o możliwości zastosowania wybranych rozwiązań, poza jednym – pamiętajmy, by nie ograniczały one swobodnego otwierania i zamykania okna.

Data publikacji: 15.12.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak udekorować okno w kuchni? Poznaj nasze pomysły na dekoracje okna kuchennego

Jak udekorować okno w kuchni? Poznaj nasze pomysły na dekoracje okna kuchennego
Okno w kuchni to wielki atut każdego domu. Nie tylko zapewnia naturalne światło i świeże powietrze, ale może być również pięknym punktem centra...
Czytaj więcej

Jak zamontować zazdrostki? Podpowiadamy, jak i na czym zawiesić zazdrostki

Jak zamontować zazdrostki? Podpowiadamy, jak i na czym zawiesić zazdrostki
Jak zamontować zazdrostki w oknie? Jest na to kilka sposobów. Umocowanie drążka z lekką, wąską firanką na ramie okiennej nie jest zbyt skomplik...
Czytaj więcej

Wybór karnisza - wszystko, co musisz wiedzieć

Wybór karnisza - wszystko, co musisz wiedzieć
Karnisze pozwalają stworzyć stylową oprawę okien, a także osłonić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem czy też wzrokiem przechodniów. Jak dobiera...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wykorzystać przestrzeń wokół okna na ścianie?