Montaż rolet wewnętrznych. Sposoby montażu rolet

Montowanie rolet wewnętrznych – co powinieneś wiedzieć?

Chcesz w swoim domu zamontować rolety wewnętrzne? Jest kilka podstawowych rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zanim przystąpisz do pracy.

Po pierwsze – istnieje wiele rodzajów rolet (tak, jak i kryteriów ich wyróżniania). Rolety można dzielić według materiału, z jakiego zostały wykonane, wzoru, konstrukcji czy stopnia przepuszczalności światła.

Najpopularniejsze typy rolet wewnętrznych to:

 • rolety rozwijane (ekranowe) – to chyba najczęściej wybierane rozwiązanie. Ich zaletą jest częściowe przepuszczanie światła – zapewniają cień we wnętrzu, a jednocześnie chronią prywatność domowników.

 • rolety rzymskie – to bardzo ozdobny typ rolet. Tkanina, z której są zrobione, układa się w charakterystyczne fałdy. Mogą być uszyte z praktycznie każdego materiału, przez co stwarzają duże możliwości aranżacyjne.

 • rolety plisowane – jak sama nazwa wskazuje, ich podstawą są plisy. Mogą być montowane nawet na najbardziej wymyślnych kształtach okien. Mają opcję zasłaniania od góry i od dołu.

 • rolety dzień-noc – składają się z materiału zaciemniającego i transparentnego, ułożonego w charakterystyczne pasy. Dają możliwość zarówno zaciemnienia pomieszczenia, jak i wpuszczenia światła z zewnątrz.

Różne rodzaje mocowania

Istnieją dwa podstawowe sposoby montowania rolet. Jednak ich wybór zależy także od sposobu mocowania, jaki wybierzesz. Masz do wyboru szereg możliwości.

Wyróżniamy rolety:

 • mocowane na suficie,

 • mocowane na ścianie,

 • mocowane bezpośrednio na ramie okna.

W przypadku rolet mocowanych na oknie możesz dodatkowo wybrać opcję z użyciem prowadnic bocznych, która daje większą stabilność konstrukcji. Gdy uchylisz okno, roleta zostanie na swoim miejscu. W sprzedaży dostępne są też rolety z kasetami. Chowają one materiał i mechanizm, przez co wyglądają bardziej estetycznie.

Jak widzisz, istnieje dużo sposobów na montowanie rolet wewnętrznych. Właśnie dzięki tej różnorodności z łatwością możesz wybrać opcję idealną dla siebie − tak, by zakupione rolety dobrze spełniały swoje zadanie i były elementem spójnej aranżacji wnętrza w Twoim domu.

Rolety wewnętrzne – wymiary. Jak dopasować je do naszego okna?

Zdecydowałeś się już na rolety wewnętrzne? Wymiary to kolejny aspekt, z którym czas się zapoznać. Masz do wyboru dwie opcje – rolety robione na wymiar i rolety standardowe. Jeżeli Twój budżet jest większy, to warto pomyśleć nad pierwszą opcją. Fachowcy zmierzą powierzchnię, na której mają zawisnąć rolety, przygotują je, a następnie zamontują.

Rolety są też produkowane na standardowe wymiary okien, więc jeśli Twój budżet jest ograniczony, wybierz po prostu tę opcję. Wystarczy, że samodzielnie wymierzysz okno, później wymiary w sklepie wybierzesz pasujące do niego rolety, a następnie samodzielnie je zamontujesz. Ta opcja jest bardzo łatwo dostępna. Rolety w standardowych wymiarach można kupić w sklepach budowlanych, a nawet w zwykłych supermarketach.

Niezbędne części do rolet wewnętrznych

Chociaż rolety wewnętrzne nie mają skomplikowanej budowy, to jednak wszystkie posiadają kilka niezbędnych części. Jest to oczywiście przede wszystkim materiał, który pełni funkcję zasłaniającą, ale też inne elementy, których musisz użyć.

Są to:

 • mechanizmy – są złożone z różnych drobnych elementów. Odpowiadają za podnoszenie się i opadanie materiału;

 • prowadnice – sprawiają, że materiał nie porusza się poza ograniczonym polem. Dzięki temu cała konstrukcja jest stabilniejsza;

 • uchwyty – ich rolą jest przymocowanie rolety do okna. Mogą być wyprodukowane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są plastikowe i aluminiowe (znacznie trwalsze);

 • kasety – chowają mechanizm i materiał. Dzięki nim roleta wygląda bardziej estetycznie;

 • łańcuszki i żyłki – za ich pomocą roletę się podnosi i opuszcza.

Montaż rolet wewnętrznych – sposób inwazyjny i nieinwazyjny

Teraz już posiadasz podstawowe informacje o roletach. Wiesz, jakie są ich rodzaje, wymiary i z jakich części się składają. Nadszedł czas, by dowiedzieć się, jakie są sposoby montowania rolet. Wyróżniamy dwie podstawowe metody: montaż inwazyjny i montaż nieinwazyjny.

Montaż inwazyjny

Montaż inwazyjny to sposób mocowania rolet, który wymaga interwencji w postaci wiercenia otworów w suficie albo w ścianie, ewentualnie − w ramie okiennej. Polega na przykręcaniu elementu mocującego roletę (np. kasety, rolki) z wykorzystaniem gotowych otworów na wkręty.

Metodę tę stosuje się w przypadku większości rolet, zwłaszcza:

 • rolet rozwijanych wolnowiszących – uchwyty rolki przykręca się do ściany albo sufitu.

 • rolet kasetowych − uchwyty kasety przykręca się do ściany, sufitu albo ramy okna, a następnie przykleja się równoległe prowadnice wzdłuż jej bocznych, wewnętrznych krawędzi.

 • rolet rzymskich − uchwyty listwy przykręca się do ściany, sufitu albo ramy okna.

 • rolet plisowanych − uchwyty na prowadnice (pełniące funkcję stelaża rolety) przykręca się do ramy okna (między listwy przyszybowe albo na listwy przyszybowe).

 • rolet typu dzień-noc − w zależności od wybranego typu montuje się je tak, jak rolety wolnowiszące albo kasetowe.

Inwazyjny montaż – jakie narzędzia będą Ci potrzebne?

 • Wiertarka – aby zastosować metodę inwazyjną, zaopatrz się w dobrej jakości wiertarkę, która bez problemu wyrobi otwory w każdym rodzaju podłoża.

 • Poziomica – przyda Ci się przy odmierzaniu i zaznaczaniu miejsc przyszłych otworów w ścianie, suficie albo ramie okna. Dzięki niej skontrolujesz położenie elementu mocującego rolety (kasety/rolki/listwy). Równe zamontowanie rolety jest bardzo ważne (nie tylko ze względów estetycznych). Jeśli zostanie powieszona krzywo, nie będzie działała prawidłowo i może łatwiej ulegać zniszczeniu – np. w przypadku rolet wolnowiszących nierównomierne nawijanie często powoduje strzępienie się krawędzi materiału.

 • Wkręty – jeśli zamierzasz wiercić w ramie okna, wystarczą same wkręty. Pamiętaj jednak, by dobrze dobrać ich rozmiar. Zbyt długie wkręty mogą bowiem uszkodzić szybę.

 • Kołki rozporowe – w przypadku montażu rolety do ściany bądź sufitu konieczne będzie użycie stabilniejszego mocowania.

Montaż nieinwazyjny

Montaż rolet wcale nie musi oznaczać naruszania muru czy powierzchni ramy okiennej. Wystarczy, że wybierzesz rolety montowane nieinwazyjnie. Ta opcja jest dostępna przy niemal każdym typie rolet. Sprawdzają się one wtedy, gdy np. tuż nad oknem nie ma wystarczającej przestrzeni do przykręcenia elementu mocującego, a także wówczas, kiedy − po prostu − chcemy uniknąć wiercenia.

Jeśli zdecydowałeś się na montaż rolet wewnętrznych, a chcesz uniknąć większej ingerencji w struktury ściany czy okien, wypróbuj montaż nieinwazyjny.

Istnieją 2 sposoby bezinwazyjnego montowania rolet: przyklejanie oraz mocowanie na specjalnych uchwytach.

Przyklejanie

Przyklejanie dotyczy wybranych rolet kasetowych i rzymskich. Kasety (lub listwy) mogą być przytwierdzane do ramy albo do szyby okiennej.

O czym warto pamiętać przy montażu takich rolet? Koniecznie dokładnie odtłuść fragmenty okna, do których mają zostać przyklejone elementy rolety – to sprawi, że klej będzie się lepiej trzymał. W tym celu przetrzyj daną powierzchnię szmatką nasączoną acetonem. Przyklejane rolety, mimo nieinwazyjnego sposobu montażu, mocno trzymają się okna i dobrze spełniają swoją funkcję.

Mocowanie na uchwytach

Mocowanie na uchwytach to popularne rozwiązanie, typowe dla rolet wolnowiszących (nie tylko tych nawijanych na rolkę, lecz także np. rzymskich czy austriackich). Specjalne haczyki umożliwiają stabilne zawieszenie rolety na ramie okna, bez konieczności wiercenia w nim otworów na wkręty. Uchwyty są na tyle trwałe, by skutecznie utrzymywać roletę, i na tyle cienkie, by umożliwiać swobodne zamykanie okna. Niekiedy wyposażone są także w powłokę przylepną, która stanowi dodatkowe mocowanie. Tego typu zaczepy błyskawicznie się montuje i − co równie ważne − demontuje. Nie pozostawiają one na ramie okiennej żadnych śladów.

Montaż rolet wewnętrznych to wbrew pozorom dość proste zadanie. Wystarczy, że zrobisz to precyzyjnie i odpowiednio dobierzesz sposoby montażu rolet do ich typu. Wtedy z pewnością poradzisz sobie doskonale z tym zadaniem.