Portfenetr - wady i zalety

Portfenetr jest rodzajem okna, jakie w XVII, XVIII i XIX wieku było elementem wielu ówczesnych pałaców. Również dzisiaj możemy zauważyć je w wielu budynkach mieszkalnych, szczególnie w nowoczesnych blokach wielorodzinnych i domach jednorodzinnych. Czy portfenetr jest dobrym rozwiązaniem?

PortfenetrPortfenetrPortfenetrPortfenetr

 Wybór okien to jedno z najważniejszych zadań, jakie czeka nas podczas budowy lub modernizacji domu. Aby wybrać je odpowiednio, powinniśmy dostosować je do pomieszczeń, w których będą zamontowane. Do jednych z większych okien należy portfenetr. Możemy zamontować go w dowolnym pomieszczeniu, pamiętajmy jednak, że może znaleźć się nie wyżej niż 25 m ponad ziemią. W warunkach budownictwa jednorodzinnego bądź mieszkaniach w niskich blokach czy kamienicach nie będzie stanowiło to przeszkody.

Portfenetr to okno – wąskie lecz długie, bo sięgające od podłogi do sufitu. Patrząc na nie z zewnątrz odnosimy optyczne wrażenie, ze budynek jest wyższy i węższy. Tego typu okno daje także możliwość kreowania pomieszczeń, w których się znajduje, za pomocą oświetlenia. W pokojach długich (inaczej mówiąc, głębokich) i wąskich pozwala oświetlić je równomiernie, na całej długości oraz wysokości. Pomieszczenia szerokie i płytkie dzieli natomiast na część oświetloną i zacienioną. Z pewnością zapewnienie dużej ilości światła jest jednym z argumentów przemawiających na korzyść portfenetru.

Portfenetr jest także często wykorzystywany jako zamiennik balkonu. Do niezbędnych jego elementów należy balustrada, która powinna znaleźć się po zewnętrznej stronie takiego okna. Jest to konieczny element, który pozwala na bezpieczne korzystanie z portfenetru i ogranicza ryzyko wypadnięcia przez nie. Jednocześnie przy całkowitym otwarciu takiego okna odnosimy wrażenie, jakbyśmy stali na balkonie. Odpowiednia balustrada umożliwia także zamontowanie skrzynek z kwiatami czy donic. Warto wspomnieć, że wybór tego typu ochronnych krat czy balustrad jest bardzo duży, dzięki czemu wybrany przez nas model może pełnić również rolę typowo dekoracyjną.

Portfenetr będzie także odpowiednim wyborem wszędzie tam, gdzie elewacja budynku musi pozostać płaska i nienaruszona przez żadne elementy konstrukcyjne czy dekoracyjne.

roletaroletaroletaroleta

Należy jednak wspomnieć, że ponieważ portfenetr montujemy już od poziomu podłogi, ubywa nam kawałek ściany, który w innym wypadku moglibyśmy wykorzystać do ustawienia chociażby niskich mebli. Aby swobodnie otwierać nietypowe okno, musimy zachować wolną przestrzeń w miejscu, gdzie jest ono zamontowane oraz po stronie, w którą uchyla się jego skrzydło.

W niektórych sytuacjach warto wiec rozważyć wybór portfenetru zamiast klasycznego okna. Dzięki niemu doświetlimy nasze pomieszczenia i będziemy mogli cieszyć się namiastką balkonu. Jeśli jednak dysponujemy małym pomieszczeniem, gdzie liczy się każdy metr powierzchni, okno funkcjonujące jak drzwi może okazać się niefunkcjonalne.

Data publikacji: 07.11.2014