LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Panele okienne – co to jest i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Panele okienne to ciekawy sposób na aranżację nowoczesnego wnętrza. To rozwiązanie pośrednie między firanami a roletami. Powiesić możesz je w kuchni, sypialni lub salonie. Zobacz, z czego powinny być wykonane, jak je prać i gdzie najlepiej się sprawdzą.

Czym są panele okienne? 

Panele okienne to rozwieszone na prosto, pionowe pasy firan, które dociążane są dolnym pasem, aby nie marszczyły się i nie powiewały. Dla wygody w oknie wiesza się zawsze kilka pasów – jedna, sztywna płachta mogłaby utrudniać dostęp do parapetu czy okna. 

Panele firanowe do okien wiesza się zazwyczaj na tradycyjnym karniszu – czy to rurkowym, czy szynowym. Mogą być szyte z taśmą na żabki, z tunelem czy oczkami do przeciągnięcia przez drążek. Choć ze względu na prostą strukturę najlepiej sprawdzą się tunele oraz zapięcia na taśmę z żabkami. 

Żeby panele można było w łatwy sposób zsunąć, najczęściej montuje się je na podwójnym karniszu. Wtedy sztywne pasy będą się mijały niczym zsuwane drzwi. To bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku montażu paneli na drzwiach balkonowych, do których musisz mieć stały dostęp. 

Najważniejszym elementem panelu firanowego w oknie jest oczywiście obciążenie. Zamontowane jest w dolnej listwie firany. W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz gotowy materiał do paneli firanowych z dociążeniową taśmą. Możesz też samodzielnie wykonać go samodzielnie. Najważniejsze będzie przeciągnięcie przez dolny tunel metalu lub ołowiowego paska. 

Panele okienne wykonać można z różnego rodzaju materiału, takiego jak żakard, tiul, markizeta czy batyst. Firanki mogą być całkowicie gładkie lub posiadać wzory czy hafty. Dół firany wykończyć można marszczeniem, gipiurą lub koronką. 

Często mówi się, że panele okienne to rozwiązanie pośrednie pomiędzy firanami a roletami. To prawda, puszczone na prosto, zwłaszcza te wykonane z mniej przepuszczającego materiału, przypominają rozwinięte rolety tradycyjne. Z drugiej strony ich faktura i materiał wykonania sprawia, że zalicza się je raczej do kategorii firan. Co więcej, rolety można zwinąć w razie konieczności w płaszczyźnie poziomej. Panele zsuwa się pionowo po karniszu jak tradycyjną firankę. To, co łączy roletę i panel to na pewno dolne dociążenie, które sprawia, że firana nie marszczy się i nie powiewa. 

Sprawdź również: Jak łączyć rolety i zasłony? Podpowiadamy

panele-okiennepanele-okiennepanele-okiennepanele-okienne

Gdzie sprawdzą się nowoczesne panele okienne?

Panele firanowe do okien sprawdzą się w wielu różnych pomieszczeniach. Najlepiej wyglądać będą jednak w pomieszczeniach urządzanych w nowoczesnym stylu. Proste i minimalistyczne panele okienne do salonu nadadzą mu modernistycznego sznytu. W oknach zawiesić możesz kilka wąskich paneli firanowych o różnej długości, aby stworzyć ciekawą koncepcję aranżacyjną na oknie. 

Nowoczesne panele okienne do salonu mogą przypominać nieco modne w ostatnich czasach rolety rzymskie. Jeżeli chcesz, żeby firany przepuszczały światło, najlepiej wybierz lekki i półprzezroczysty materiał, taki jak tiul. 

Panele okienne do salonu mogą także spełniać ozdobę okna, która zastąpi zasłonę. Można wykonać je z nieprzezroczystego materiału, który na stałe będzie umieszczony z boku okna. Łączyć możesz panele nieprzepuszczające światła, z lekkimi materiałami, które umieści się w świetle okna. 

Zobacz także: Ciekawe sposoby na dekorację okna

Panele okienne sprawdzą się także w kuchni. Przygotuj nieco krótsze panele, które kończyć będą się w ⅔ okna. Dzięki temu będziesz mieć wolną przestrzeń i nic nie będzie przeszkadzać Ci w strefie roboczej – zwłaszcza jeżeli firanka wisi nad blatem kuchennym. 

Panele okienne wykonane z lekkiego, białego płótna pięknie wkomponują się w romantyczną, minimalistyczną i rustykalną aranżację wnętrza. Półprzepuszczająca, biała firana wykonana z naturalnego materiału pięknie prezentować będzie się w nowoczesnej sypialni. Prześwitujące przez materiał światło sprawi, że w pomieszczeniu panować będzie atmosfera relaksu i wytchnienia. 

Często stosowanym rozwiązaniem jest przygotowanie 3 paneli okiennych - 2 krótszych i jednego dłuższego. Dłuższy panel wiesza się najczęściej na środku. W tradycyjnych wnętrzach firany ozdabiane są dodatkowo koronkowymi gipiurami. Taka wersja paneli sprawdzi się we wnętrzu tradycyjnym lub glamour. 

W przestrzeniach, wykończonych na modłę retro, wykorzystaj panele jako zasłony. Charakter pomieszczeniu nadadzą materiały w kolorowe, geometryczne kształty, np. różnych rozmiarów koła, w odcieniach rudości i brązu. Retro wzory znaleźć mogą się także na przepuszczających światło firanach. Innym rozwiązaniem do wnętrza stylizowanego na głęboki PRL będą panele wykonane z tradycyjnej, siateczkowej firanki. 

panele-okienne-4panele-okienne-4panele-okienne-4panele-okienne-4

Jak prać panele okienne?

Panele okienne należy prać tak samo, jak inne firanki. To, na jaki program prania w pralce je nastawić lub jak prać je ręcznie, zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Pamiętaj jednak, żeby przed praniem koniecznie wyjąć z dolnej taśmy dociążenia. Dobrze, więc jeżeli ten element nie będzie wszyty w firankę na stałe. 

Firanki panelowe możesz prać ręcznie, w delikatnym detergencie. Jeżeli panele zajmują sporo miejsca, najlepiej napuść wody do wanny i tam wykonaj tę czynność. Pamiętaj, aby dobrze wypłukać firanę z detergentu. 

Jeżeli zdecydujesz się na pranie paneli firanowych w pralce, koniecznie ustaw je na delikatny program, aby nie uległy zniszczeniu. Odpuść szybkie wirowanie – to może tylko doprowadzić do dużego zmięcia i zmierzwienia tkaniny. 

Kluczowe będzie suszenie firan czy zasłon panelowych. Powinny być one rozłożone możliwie na płasko, aby nie tworzyć niepotrzebnych zagięć. Jeżeli firanka jest bardzo cienka, możesz delikatnie przeprasować ją na mokro, aby wyschła pod stopą gorącego żelazka.

Każdy panel po wyschnięciu (a niektóre nawet przed) należy dokładnie wyprasować. Cały urok prostych, niemarszczonych, gładkich paneli tkwi w idealnie wyprasowanej powierzchni. Zanim więc znów przypniesz je do karnisza, musisz je dobrze wyprasować. 

Czy panele okienne to rozwiązanie do Twojego domu? 

Panele okienne to ciekawe i nowoczesne rozwiązanie aranżacji wnętrz. Jeżeli nie chcesz wieszać w oknach tradycyjnych firan, a rolety wydają Ci się zbyt surowe, postaw na panele okienne. Możesz uszyć je pod wymiar z wybranego na firanę czy zasłonę materiału. W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz także specjalnie przygotowane pod panele okienne materiały, z gotową listwą dociążeniową. Wszystkie potrzebne akcesoria do dekoracji okien dostępne są na Castorama.pl. 

Data publikacji: 29.12.2016

Data aktualizacji: 14.10.2022