icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja

Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. „Gołe” szyby nigdy nie zaprezentują się tak samo pięknie, jak okno zaaranżowane delikatną tkaniną. To dekoracyjne rozwiązanie niesie za sobą konieczność zamontowania karniszy, które nie zawsze muszą być widoczne. Czy możliwa jest estetyczna i praktyczna zabudowa karnisza? Dowiesz się o tym z dzisiejszego artykułu.

W tym artykule doradzimy Ci także, w jaki sposób należy przeprowadzić montaż szyny sufitowej oraz jakich narzędzi będziesz potrzebować do przeprowadzenia takiej instalacji. 

Maskownica karnisza – dlaczego jest konieczna

Z reguły karnisz chowa się za osłonką wykonaną z karton gipsu. Wystarczy kilkucentymetrowa ścianka, by sprytnie schować całą szynę. W dodatku, jeśli chcemy uzyskać jeszcze ciekawszy efekt dekoracyjny, wystarczy, że od jej wewnętrznej strony zamontujemy oświetlenie LED. Będzie ono dawało bardzo ciekawie połyskujące odbicia świetlne (np. w różnych kolorach).

Projekt ukrytych karniszy nie jest trudny do wykonania. Przy odrobinie dobrych chęci z powodzeniem możemy przeprowadzić go samodzielnie przy pomocy domowego warsztatu majsterkowicza i podstawowych narzędzi.

Co dzięki temu uzyskamy?Nie będziemy musieli przejmować się tym, jak wygląda nasz karnisz. Nie ważne czy jest on wykonany z blachy, jest przemalowany emalią czy wygląda nieestetycznie. Wszystko będzie zakryte płytą. Tym samym nasza firanka będzie dawała wrażenie, jakby zwisała bezpośrednio z sufitu. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że tego typu rozwiązanie będzie prezentowało się przepięknie i bardzo elegancko, szczególnie w tych salonach, gdzie planujemy bądź już wstawiliśmy duże okno tarasowe.

Ukryty karnisz to także dobry pomysł w zakresie aranżacji naszej sypialni oraz wszystkich pomieszczeń, które nie są zbyt wysokie. Taki system może skutecznie uczynić nasze wnętrza optycznie wyższymi.

Montaż szyny sufitowej – co będzie potrzebne

Jak do każdego zadania, także do montażu karniszy, a w tym szyny sufitowej należy się odpowiednio przygotować. Nie musisz się jednak obawiać, gdyż nie jest to skomplikowane. Nie będziesz też potrzebował skomplikowanych narzędzi. Wystarczą te, które większość z nas ma u siebie w domu, piwnicy lub garażu. Oto co powinieneś sobie przygotować, zanim przystąpisz do montowania szyny sufitowej dla karnisza:

  • Wiertarka– wraz z odpowiednim wiertłem pozwoli Ci na szybkie i precyzyjne wywiercenie otworów montażowych w suficie – w zależności od wymaganej długości listwy może ich być cztery, sześć lub nawet osiem. Dlatego ważne jest, by wiertarka była mocna, wydajna i godna zaufania. W innym przypadku wiercenie w suficie może okazać się mozolnym i niewdzięcznym zadaniem.
  • Wiertła do betonu – bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju wiertła. Chodzi tutaj nie tylko o jego typ, ale także producenta. Produkty renomowanych marek są o wiele bardziej wytrzymałe i wydajne niż tanie bezmarkowe wiertła. Wybierając lepsze produkty oszczędzisz sobie dodatkowego wysiłku oraz stresu.
  • Poziomica – dzięki temu prostemu urządzeniu będziesz mógł sprawdzić, czy szyna sufitowa jest równo zamontowana, czy też wymaga poprawki z jednej ze stron. Jest to ważne, gdyż krzywo zamontowany element, może wpłynąć na wygląd firany, zasłony, a nawet całej ściany.
  • Piłka do metalu lub PCV – to narzędzie będzie potrzebne Ci do przycięcia szyny do odpowiedniej długości. Piła powinna być ostra i bezpieczna. Tak samo, jak w przypadku wiertarki i wierteł najlepiej jest zdecydować się na produkty znanych i cenionych za jakość marek.
  • Miarka, ołówek, śrubokręt – te drobne gadżety pozwolą Ci na zmierzenie, oraz zaznaczenie wszystkich ważnych wymiarów. Chodzi tutaj między innymi o miejsca wiercenia otworów montażowych. 
  • Wkręty i kołki montażowe – przeważnie znajdują się w komplecie z szyną sufitową. Jednak w niektórych przypadkach możesz potrzebować mocniejszych lub większych kołków. Dlatego też dobrze mieć pod ręką kilka zapasowych. Możesz je zamontować za pomocą wkrętarki lub śrubokręta.

Teraz kiedy już wiesz, jakie narzędzia są Ci potrzebne, przyjrzymy się poszczególnym krokom montażu szyny sufitowej.

Jak zamontować szyny sufitowe – poradnik krok po kroku 

Szyny sufitowe to karnisze wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego – w prowadnicy umieszczone są rolki przesuwane, do których montujemy żabki podtrzymujące firanki. Szyny mają różne wymiary i kształty. Poszczególne elementy można łączyć, przedłużać, komponować zależnie od potrzeb. Montaż szyny sufitowej nie jest zadaniem skomplikowanym, jednak przy jego wykonywaniu warto postępować zgodnie z przedstawionymi poniżej krokami. 

Dokładne pomiary

Chodzi tutaj przede wszystkim o to, gdzie ma przebiegać montaż szyny sufitowej. Odległość od ściany powinna wynosić między 10, a 20 centymetrów. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, na przykład, gdy parapet jest znacznie szerszy lub pod oknem znajduje się spory kaloryfer. W takim wypadku trzeba odległość dostosować do danych warunków. Miejsce montażu zaznacz ołówkiem

Po drugie zmierz szerokość sufitu, a następnie długość szyny. Potem za pomocą piłki przytnij szynę. Bądź ostrożny i zanim zaczniesz ciąć, dokładnie sprawdź, czy wymiary się zgadzają. Jeden mały błąd może oznaczać, że szyna okaże się zbyt krótka. 

Zaznaczenie miejsc na otwory montażowe

Gdy już przytniesz szynę do odpowiednich wymiarów przyłóż ją do sufitu w zaznaczonym miejscu. Za pomocą ołówka lub śrubokręta zaznacz na suficie miejsca, gdzie znajdować będą się kołki montażowe. W ten sposób wiercenie będzie prostsze, niż gdybyś próbował jedną ręką trzymać szynę, a drugą obsługiwać wiertarkę.

Wywiercenie otworów montażowych

Po zaznaczeniu miejsca na otwory przyszedł czas na ich wywiercenie. W tym celu użyj wiertarki i odpowiedniego wiertla. Pamiętaj także o swoim bezpieczeństwie. Zamiast stawać na parapecie lub krześle, skorzystaj z drabinki. Zapewni Ci ona wygodną i stabilną pozycję oraz odpowiednią odległość do sufitu, by skutecznie pracować.

Montaż szyny

Kolejnym krokiem jest zamontowanie szyny na suficie. W otworach umieść kołki. Przyłóż szynę, tak by otwory w niej zrobione pokrywały się z tymi wywierconymi. Następnie wkrętarką lub śrubokrętem wkręć je aż do oporu. By było Ci wygodnie, najlepiej zacznij od zewnętrznych otworów po każdej ze stron. Dzięki temu wkręcanie pozostałych wkrętów będzie wygodniejsze.

Sprawdzenie poziomu

Po dokręceniu wkrętów warto sprawdzić, czy szyna jest zamontowana poziomo. W tym celu przyłóż do niej poziomicę i obserwuj pęcherzyk powietrza. Jeżeli okaże się, że szyna jest zamontowana krzywo, spróbuj dokręcić mocniej wkręty po stronie, na której pojawiła się nierówność. Jeśli to nie pomoże, może to oznaczać, iż sufit w Twoim domu lub mieszkaniu jest krzywy.

Prace wykończeniowe

Na sam koniec, zostało Ci jeszcze założenie żabek oraz ograniczników na końce szyny. Zapobiegają one wypadaniu firanek przy odsłanianiu okien. Możesz także, jeżeli masz na to ochotę – ukryć szynę. Do tego celu służy listwa do zabudowy karnisza. Jest to estetyczny, łatwy w montażu i trwały sposób na zabudowanie listwy. Gdy zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zasłony lub firanki będą sprawiały wrażenie wyłaniana się z samego sufitu.

Montaż szyny sufitowej – kiedy wiadomo, że się udało

Gdy po zakończonym montażu szyna jest stabilna, a założone na nią firanki równe, oznacza to, że udało Ci się wykonać to zadanie. Jednak warto wspomnieć o kilku błędach, które można popełnić podczas tej instalacji.

Pierwszym jest niedokładne zmierzenie szerokości sufitu i przeniesienie tych wymiarów na szynę. W wyniku tego może ona być za długa, co nie stanowi jednak dużego problemu – zawsze można ją przyciąć ponownie. Natomiast nic nie da się zrobić, gdy szyna zostanie przycięta zbyt krótko.

Drugom często spotykanym błędem jest umieszczenie listwy zbyt blisko okna, tak iż uniemożliwia ona jego otwieranie. Zwłaszcza gdy stolarka okienna sięga aż do samego sufitu. W takim przypadku należy zdemontować szynę, dokonać ponownych wymiarów i zamontować ją prawidłowo.

Jak widzisz montaż szyny sufitowej i zabudowa karnisza, to nie są skomplikowane zadania. Dlatego też poradzi sobie z nimi każdy majsterkowicz. Wystarczy tylko przygotować sobie odpowiednie narzędzia i postępować według naszej instrukcji. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu z łatwością zamontujesz szynę sufitową!