icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zamontować plisy i rolety dachowe?

Stosowanie rolet i plis dachowych to sposób na ograniczenie ilości światła wpadającego do wnętrza przez okna dachowe, a jednocześnie ozdobienie pokoju. Sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy przebudujemy strych na mieszkanie. Jak prawidłowo zamontować rolety dachowe, by spełniły swoją funkcję?

Jak dobrać roletę do okna dachowego?

plisy i rolety

Roleta bądź plisa dachowa musi być dopasowana do okna – odpowiadać wielkości przeszklenia powiększonemu od margines szerokości 0,5 cm. Możemy do wyboru:

- samodzielnie zmierzyć okno,

- przeczytać informacje na tabliczce znamionowej okna (znajduje się w górnej części skrzydła),

- kupić roletę tego samego producenta, z którego oferty wybraliśmy okno dachowe.

Drugie i trzecie rozwiązanie gwarantują odpowiedni dobór rolety. Przy własnych pomiarach musimy zachować ostrożność i być dokładni, inaczej promienie słoneczne będą wnikać przez szczeliny.

Jak zamontować podstawowe rolety dachowe?

Rolety od plis dachowych różnią się budową. Oba warianty są nieruchome i przylegają do skrzydła, jednak te pierwsze dają mniejsze pole do manipulowania oświetleniem. Analogicznie do klasycznych rolet możemy je podnosić i opuszczać, kontrolując ile światła wpada od dołu. Plisy z kolei możemy regulować i od dołu, i od góry.

Montaż rolet dachowych przeprowadza się zgodnie z następującymi krokami:

https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/dekoracja-okna/rolety/rolety/plisa-dachowa-67-x-135-cm-kremowa.html

1. Mocowanie kasety, w której umieszczona jest zwinięta roleta. Ten krok jest prosty, ponieważ najczęściej zakłada dociśnięcie kasety do górnej ramy. W momencie, gdy usłyszymy charakterystyczne kliknięcie, zaczepy montażowe zamocują się na ramie, a kaseta zostanie unieruchomiona.

2. Mocowanie uchwytów do prowadnic. Tu przyda nam się śrubokręt lub wkrętarka. W dolnych rogach okna na ramie musimy zamocować uchwyty potrzebne do montażu prowadnic oraz naciągnięcia sznurków – za ich pomocą będziemy ściągali bądź zaciągali roletę, kontrolując oświetlenie.

3. Montowanie szyny prowadnicy. Powinna się znaleźć w górnym rogu okna, pomiędzy kasetą a ramą okienną, a także w dolnym rogu: pomiędzy uchwytem a ramą. Za jej trwałość odpowiadają śruby, które wkręcimy w wyznaczone miejsca.

4. Mocowanie sznurka rolety dachowej. Z końców kasety wyciągamy sznurki i zahaczamy je o dolny uchwyt.

Czy wiesz, że…?

Producenci rolet okiennych dołączają instrukcje montażu do konkretnych modeli lub całych serii. Jeśli nie będziemy pewni, jak zamocować dany element, możemy wesprzeć się zdjęciami, a czasem nawet nagraniami.

Jak zamontować nowoczesne plisy dachowe?

jak zamontować plisę dachową

Plisy dachowe montuje się bardzo podobnie do rolet. Dla wygody warto w odległości ok. 1,5 cm od ramy zaznaczyć miejsca, w których pojawią się klipsy montażowe – konieczne będą cztery, w każdym narożniku. Następnie je przykręcamy. Zapinamy ozdobne zaślepki do prowadnicy i przykręcamy także prowadnice. Ostatnim krokiem montażu plis dachowych jest nasunięcie wieszaków plis na klipsy montażowe – to po nich będzie przesuwać się materiał.

Materiał wykorzystywany do plis dostępny jest wielu wariantach – koloru czy faktury. Jeśli okno znajduje się od nasłonecznionej strony, warto wybrać model grubszy, a więc mniej przepuszczający światło. Dzięki tej subtelnej przesłonie na oknie nie musimy wieszać firan czy zasłonek, co skądinąd na ścianie usytuowanej pod skosem byłoby trudne. Minusem plis może być nieco wyższa cena względem rolet z uwagi na szersze zastosowanie.

Data publikacji: 30.07.2018